Austrumu slimnīcas vadītājs kritisks par ārstēšanas kvalitāti mazākās slimnīcās 1

Nereti Latvijas mazajās slimnīcās ārstēšanas kvalitāte ir neatbilstoša, šādu viedokli intervijā laikrakstam "Neatkarīgā" paudis Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētājs Viesturs Boka.

"Pie mums daudz kur ārstē pacientus neatbilstoši pacienta drošībai un nepieciešamajai ārstniecības kvalitātei. Mēģina sniegt pakalpojumus, kādus īstenībā nav piemēroti sniegt," sacījis Boka.Boka ir pārliecināts, ka slimnīcām ir jāsegmentējas - lielākajās slimnīcās jāsniedz kvalificētāka palīdzība, bet mazajās ārstniecības iestādēs nepieciešamības gadījumā jāpieņem lēmumi par pacientu nogādāšanu augstāka līmeņa slimnīcā.

"Mums jāsaprot, ka Latvija ar diviem miljoniem iedzīvotāju ir kā viens Bangkokas kvartāls. Cik pasaulē būs tādu vietu ar tādu iedzīvotāju skaitu, kur tiks uzturēti daudzi medicīnas centri ar modernu invazīvo tehnoloģiju? Latvijā ir vienkāršāk risināt jautājumu par cilvēku ātru nogādāšanu vietā, kur viņam var sniegt kvalitatīvu palīdzību. Veselības centriem, kas atrodas apdzīvotās vietās, jādeleģē precīzs uzdevums - atšķirt, kur steidzami vajag pacientu nogādāt augstāka līmeņa slimnīcā," uzsvēris slimnīca vadītājs.

"Es domāju, pacienta interesēs būtu, lai viņu nogādā augstāka līmeņa veselības aprūpes iestādē, īpaši infarkta, insulta, politraumas gadījumos, kad nepieciešama moderna ārstēšana. Mums ir gadījumi, kad no dienas stacionāriem tur operētus pacientus pārved ar nopietnām komplikācijām. Jābūt ļoti stingram filtram, ko kur var ārstēt. Medicīnā nav nekāda brīvā tirgus, tā ir ļoti reglamentēta joma. Bet pie mums ir par daudz pakalpojumu sniedzēju, un viņiem ir par daudz atļauts," piebildis Boka.

Boka atzīmējis, ka valsts ir galvojusi lielajām slimnīcām kredītus attīstībai un renovācijai, bet tagad īsti nenoslogo šo infrastruktūru. "Tas iznāk gandrīz tā - valsts ir uzbūvējusi reaktīvo lidmašīnu ar četriem dzinējiem, bet atļauj darbināt tikai divus. Bet tad tā lidmašīna vai nu nevarēs pacelties, vai arī nebūs tik droša. Ar slimnīcām ir tas pats. Ieguldījumi slimnīcās ir bijuši pareizi, bet tās ir jānoslogo atbilstoši šiem ieguldījumiem. Nevar ņemt nost slimnīcām pacientus."

"Mums šogad ambulatoro un dienas stacionāra pacientu kvota tika samazināta par vienu miljonu latu. Bet ja jau valsts slimnīcā iegulda naudu, tad jādod tai iespēja strādāt. Citādi šī situācija noved pie tā, ka Stradiņa slimnīca nupat pārtrauca magnētiskās rezonanses izmeklējumus, un mēs skatāmies, ar kuru datumu būs jāpārtrauc mums, Austrumu slimnīcā. Taču finansējums magnētiskajai rezonansei kā pakalpojumam kopumā valstī jau nav izsmelts. Tas nozīmē, ka ir radīta sistēma, ka pacienti šo pakalpojumu var saņemt citur. Bet, manuprāt, vispirms vajadzētu noslogot lielās slimnīcas, kur valsts ir veikusi ieguldījumus," norādījis Boka.

"Pašlaik pakalpojumu sniedzēju plānā ir notikusi tāda lineāra griešana - jo viens otrs ministrs ir iedomājies, ka mazajās slimnīcās pacienta aprūpe maksā tikpat, cik lielajās. Tā bija nepiedodami pārsteidzīga kļūda. Tad jau salīdzinājumam varētu teikt, ka mēs lauku kultūras namos varam iestudēt operu. Tiktāl taču neviens neaizdomājas. Lielajās slimnīcās pacientam ir lielākas izmaksas, jo nepieciešama infrastruktūras uzturēšana, kas vajadzīga sarežģītu slimību ārstēšanai. Tas, ka lielajām universitātes slimnīcām triju gadu laikā terapeitiskā profila gultas dienas tarifus samazināja no 324 uz 115 latiem uz pacientu, ir liels zaudējums.

Austrumu slimnīca šogad gada sākumā, budžetu veidojot, pazaudēja 4,5 miljonus latu. Tagad mēs atgūsim 1,9 miljonus, bet finanšu deficīts vienalga paliek 2,6 miljoni latu. Tātad joprojām nav atrisināts jautājums, kurš tad nosedz starpību, pacientiem ārstējoties lielajās slimnīcās.

Es šobrīd no valstiskā temata novirzos uz resorisko, bet es kā slimnīcas vadītājs nevaru par to nerunāt: nule notikusī tarifu palielināšana no 115 uz 186 latiem par pacientu ir izdevīga mazajām slimnīcām. Austrumu slimnīcā reālās pacienta izmaksas ir 250 latu. Jā, 186 lati ir drusku labāk, bet tas nav problēmas risinājums," sūrojās slimnīcas vadītājs.

Komentāri 1

fidels

Būtu nu paklusejis . Nu un kur mēs nonākam ar tam slimnīcam? Veidosim apgrozijumu lai slimnīcas piepildītu savu budžētu , bet to jau viņi nereķina ka man būs jābrauc majās no slimnīcas un nedo dies pēc operacijas ar trim pārsēšanām, un kur nu vel atradītie arstam un terapētam.Kaut kā pilnīgi vienalga piepilda rīgā slimnīcas savu budžetu vai nē!

pirms 8 gadiem, 2012.06.20 20:41

Veselība