Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Bērni guvuši ļoti nopietnas un smagas traumas

Aizvadītajās divās brīvdienās (09.-10.07.2011) Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) dienesta brigāžu mediķi devušies vairāk kā 2700 izsaukumos. Mediķu palīdzība bija nepieciešama vairāk kā 550 cilvēkiem, kuri guvuši dažādas traumas sadzīvē, sportojot, strādājot, atpūšoties u.c.

  Aizvadītajās brīvdienās ātrās palīdzības mediķu brigādes izbraukušas sniegt palīdzību un slimnīcās nogādājušas vairāk kā 10 bērnus, kuri guvuši ļoti nopietnas un smagas traumas mājās. Kā atzīst NMP dienesta mediķi, šajā nedēļas nogalē bērnu traumas bijušas daudz un īpaši smagas, turklāt lielākā daļa no tām radusies tieši pieaugušo nepietiekamas uzraudzības un modrības dēļ - bērni guvuši nopietnus ķermeņa apdegumus gan no saules, gan verdoša ūdens, izkrītot pa logu, ciešot no suņu kodumiem u.c.

      Svētdien ātrās palīdzības mediķi slimnīcā ar smagām traumām nogādāja kādu 5 gadus vecu zēnu no Jūrmalas, kurš bija izkritis pa 3.stāva logu. Par šo gadījumu NMP dienesta mediķi ziņojuši policijai. Savukārt Latgalē 2,8 gadus vecs zēns guvis ļoti plašus, smagus ķermeņa apdegumus, uzraujot sev virsū katlu ar verdošu ūdeni.

 

Mazo zēnu uz Rīgas slimnīcu vakar pārveda specializētā NMP dienesta Operatīvās medicīnas daļas bērnu reanimācijas brigāde. Nopietni applaucējies arī viņa lielākais brālis - 3,8 gadus vecs zēns, kurš arī nogādāts slimnīcā.

 

Savukārt Zemgalē plašus vēdera, krūškurvja, augšstilbu apdegumus guvis 1,5 gadus vecs zēns, kurš uzrāvis sev virsū tējkannu ar verdošu ūdeni. Vidzemē applaucējusies 4 gadus veca meitene, sēžot klēpī vecmāmiņai, kura savukārt tajā brīdī dzērusi karstu tēju.

 

      Vakar ātrās palīdzības brigāde bija izsaukta arī pie 2 gadus vecas meitenītes Rīgā, kurai mediķi konstatēja ļoti plašus, nopietnus ādas apdegumus no saules un nogādāja slimnīcā.

 

      Nelaimīgs negadījums vakar noticis Pierīgā, kur 5 gadus vecai meitenītei ar zāles pļāvēju norauti vairāki kājas pirksti. Ātrās palīdzības mediķi bērnu nogādāja Mikroķirurģijas centrā. Vakar Mikroķirurģijas centrā nonāca arī 4 gadus vecs zēns no Zemgales, kuram bija uzbrucis no ķēdes norāvies suns un sakodis galvu, plecus, muguru un daļēji noplēsis ausi. Kādam citam 7 gadus vecam zēnam Rīgā kaimiņu suns sakodis vēderu un bērns nogādāts slimnīcā.

 

      Nedēļas nogalē dažādas traumas sadzīvē guvuši arī citi bērni - Zemgalē pieaugušo strīda laikā 3 mēnešus vecai meitenītei acīs un sejā trāpījusi piparu gāze. Rīgā 3 gadus vecs zēns nogādāts slimnīcā nopietnā stāvoklī karstuma dūriena rezultātā. Savukārt Kurzemē nopietnus savainojumus guvusi kāda 6 gadus veca meitene, kura lēkājot pa batutu, uzkritusi uz batuta karkasa metāla stieņa.

 

      Daudz traumas brīvdienās guvuši arī velosipēdisti. Ātrās palīdzības mediķi brīvdienās slimnīcā nogādājuši 10 cietušos, galvenokārt ar roku, kāju lūzumiem, arī ribu lūzumiem. Traumu guvis arī kāds 10 gadus vecs zēns Latgalē, kur krītot ar velosipēdu, zēnam kājā iedūries velosipēda bremžu rokturis. Ugunsdzēsēji glābēji notikuma vietā atdalīja rokturi no riteņa un mediķi zēnu nogādāja slimnīcā. 

 

      Tāpat nedēļas nogalē NMP dienesta brigāžu mediķi devās palīgā vairākiem cilvēkiem, kuriem veselībai un dzīvībai bīstamas alerģiskas reakcijas bija radījuši bišu un lapseņu dzēlumi, t.sk. arī dzīvībai bīstamo anafilaktisko šoku, Kvinkes tūsku. 

 

NMP dienesta mediķu padomi - kā novērst bērnu traumatismu?  

      NMP dienesta mediķi aicina vecākus jau savlaicīgi domāt par to, kā savu bērnus pasargāt no nelaimēm. Pieaugušiem jāprot pamanīt bīstamas situācijas, vēl pirms nelaime notikusi.  

 

Applaucēšanās 

      Kā  liecina NMM dienesta mediķu vērojumi, mazi bērni applaucējumus nereti iegūst, sēžot klēpī pieaugušajam, kurš dzer karstu kafiju vai tēju - bērns nejauši pagrūž krūzīti, tā saturu uzlejot vai uzraujot sev virsū. Tāpēc svarīgi ir neturēt bērnu klēpī brīdī, kad pieaugušie dzer kafiju vai tēju. Svarīgi ir saprast, ka nelielais krūzes tilpums bērna mazajam augumam ir kā spainis verdoša ūdens pieaugušajam.

 

      Tāpat mediķi aicina pieaugušos nenovietot traukus ar karstu saturu bērniem pieejamās un viegli aizsniedzamās vietās. Bērns var piekļūt katliem, tējkannām, kafijas krūzei vai zupas šķīvim uz plīts vai plaukta un noraut tos vai arī, pavelkot galdautu, uzraut sev virsū. Smagi applaucēties var arī tad, ja vāroša vai karsta šķidruma trauks tiek novietots bērnam pieejamā vietā - uz grīdas vai krēsla, bērns tajā var iekrist, iekāpt, uzgāzt to sev virsū. 

 

Saules apdegumi, karstuma dūrieni

      Īpaši bīstama atrašanās saulē ir maziem bērniem - viņiem karstajās dienās ieteicams uzturēties ēnā vai vēsās iekštelpās. Neļaujiet bērnam ārā rotaļāties bez galvassegas.

      Raugieties, lai bērns nepārkarstu guļot ratiņos. Atcerieties, ka mazuļa ratiņi var pārvērsties par „siltumnīcu" un bērns pārkarsis var iet bojā.

 

      Bērns var pārkarst arī guļot smacīgās un karstās iekštelpās. Nekādā gadījumā neatstājiet bērnus vienus pašus mašīnā.   

Vairāk informācijas un padomus, kā rīkoties dažādu traumu gadījumos un kā pasargāt bērnus no traumām, var atrast NMP dienesta mājas lapā:

http://www.nmpd.gov.lv/nmpd/padomi/bernu_traumatisms/  

Veselība