Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Bērni invalīdi līdz 18 gadu vecumam sabiedrisko transportu var izmantot bez maksas

No šā gada 1.janvāra spēkā stājies jaunais Invaliditātes likums, saskaņā ar kuru bērna invalīda statuss ir visiem bērniem līdz 18 gadu vecumam.

Kā ziņo Labklājības ministrijā, līdz šim bērnā invalīda statuss tika noteikts bērniem līdz 16 gadu vecumam. Iestājoties 16 gadu vecumam, invaliditāte tika noteikta tāpat kā pieaugušajiem, tas ir, sadalījumā grupās. Saskaņā ar šīm izmaiņām, tiks novērsta līdzšinējā pretruna ar Satversmi, kurā bērns tiek definēts kā persona līdz 18 gadu vecumam.

Tāpat pieņemtās un spēkā stājušās izmaiņas līdz ar to paredz, ka visi bērni līdz 18 gadu vecumam sabiedrisko transportu visā Latvijas teritorijā varēs izmantot par velti. Līdzšinējā kārtība paredzēja, ka no 16 gadu vecuma III grupas invalīdiem nebija bezmaksas braukšanas iespēju sabiedriskajā transportā.

Tāpat arī personas, kuras pavada bērnu invalīdu, varēs sabiedrisko transportu izmantot par velti.

Lai bez maksas izmantotu sabiedriskā transporta pakalpojumus, personai, kura pavada personu līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti, ir nepieciešams vai nu saņemt pie transporta līdzekļa vadītāja bezmaksas biļeti, vai arī saņemt Rīgas satiksmes Klientu apkalpošanas centros personalizēto e-talonu un reģistrēt to transporta līdzeklī katru brauciena reizi.

Atvieglojumi attiecas uz visu Latviju, bet tas, kā katrā pašvaldībā šī kārtība tiek organizēta un kur var saņemt bezmaksas biļetes, cilvēki ar invaliditāti un viņu pavadoņi var uzzināt attiecīgajās pašvaldībās.

Jau ziņots, ka Invaliditātes likums paredz arī vairākus citus jauninājumus, piemēram, noteikt prognozējamu invaliditāti un personām ar prognozējamu invaliditāti nodrošināt tiesības prioritāri saņemt no valsts budžeta apmaksātus ārstniecības, kā arī sociālās un profesionālās rehabilitācijas pakalpojumus atbilstoši individuālajam rehabilitācijas plānam.

Tāpat tas paredz valsts apmaksātas psihologa konsultācijas bērnam un viņa vecākiem tajās ģimenēs, kurās bērnam pirmo reizi tiek noteikta invaliditāte. Psihologa pakalpojuma koordinēšanu veiks pašvaldības sociālais dienests.

Personām ar 1.grupas redzes invaliditāti, kuras nesaņem valsts pabalstu invalīdam, kuram nepieciešama kopšana, saskaņā arlikumu, paredzēts izsniegt pabalstu par asistenta nodrošināšanu 10 stundas nedēļā. Minēto pabalstu 12 latu apmērā par vienu nedēļu izmaksās Nodarbinātības valsts aģentūra.

Veselība