Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Bērni izkrīt pa logu. Mediķi aicina vecākus būt vērīgiem!

Diennaktī (18.07.2011) Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) dienesta brigāžu mediķi devušies 1335 izsaukumos, mediķu palīdzība bija nepieciešama 192 cilvēkiem, kuri guva dažādas traumas sadzīvē, sportojot, strādājot, atpūšoties u.c.

18. jūlijā NMP dienesta mediķi gandrīz vienlaicīgi saņēmuši divus dramatiskus izsaukumus - pa dzīvokļu logiem no liela augstuma bija izkrituši mazi bērni. Rīgā pa 9 stāva logu bija izkritis nepilnus divus gads vecs zēns.

Reanimācijas brigāde bērnam konstatēja dažādus lūzumus un citas nopietnas traumas un nogādāja viņu slimnīcā. Gandrīz vienlaikus NMP dienesta mediķi saņēma līdzīgu izsaukumu Jūrmalā, kur no 4. stāva loga bija izkritis 11 mēnešu vecs zēns. Arī šo mazuli ātrās palīdzības mediķu brigāde ar smagām traumām nogādāja slimnīcā.

NMP dienesta mediķi atkārtoti aicina pieaugušos būt ļoti modriem un piesardzīgiem, lai savlaicīgi pamanītu un novērstu tos riskus, kas var nopietni apdraudēt bērna veselību un dzīvību. Diemžēl gadījumi, kad mazi bērni izkrīt pa logiem nav retums.

Un pēc ātrās palīdzības mediķu pieredzes - visbiežāk šādās dzīvībai bīstamās situācijās mazuļi nonākuši tad, ja vecāki vai citi bērnu pieskatītāji nav apzinājušies visus iespējamos riskus bērna drošībai un veselībai.

NMP dienesta mediķi atzīst, ka bērni pirmajos dzīves gados ļoti aktīvi iepazīt pasauli, tāpat viņiem ir liela vēlme to redzēt un aplūkot, skatoties no augstuma - skatoties ārā pa logu, pār balkona margām u.c.

Tāpēc nedrīkst pieļaut, ka mazulim ir ļauts spēlēties uz balkona. Pie loga nevajag novietot dīvānu un galdus, tāpat nedrīkst atstāt pie loga krēslus, pārtinamo galdiņu, vai citus priekšmetus, uz kā bērns varētu pakāpties un pārliekties pāri palodzei.

Jāapzinās, ka bērns arī pats var mēģināt piestumt pie loga kādu priekšmetu, lai pakāptos pie tā, kamēr pieaugušo nav istabā un palūkoties pāri palodzei. Mediķi aicina neatstāt vaļā logus vai balkonu, ja mājās ir mazs bērns. Ja jāvēdina istabas, tad logu var atvērt tikai vēdināšanas režīmā.

Kā liecina ātrās palīdzības mediķu pieredze, diemžēl mazi bērni ļoti bieži savās mājās gūst nopietnas traumas tieši tajos brīžos, kad bērni bez pieaugušo uzmanības palikuši pavisam īsu brīdi.

Vairāk informācijas par iespējamiem riskiem un par mazo bērnu drošību mājās, pie dabas, rotaļājoties u.c., var iegūt: NMP dienesta mājas lapā: http://www.nmpd.gov.lv/nmpd/padomi/bernu_traumatisms/ Portālā mammamuntetiem.lv, kur ikvienam iespējams bez maksas lejuplādēt grāmatiņu vecākiem „Kā nosargāt sava bērna dzīvību”, kuras tapšanā iesaistījušies NMP dienesta mediķi, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas mediķi u.c. speciālisti bērnu drošības jautājumos: http://www.mammamuntetiem.lv/ka-nosargat-sava-berna-dzivibu/ 

Veselība