Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Bez ģimenes ārsta labāk nemirt 1

Ja cilvēks nomirst, tad viņu apglabā. It kā sen zināma patiesība, tomēr izrādās, ka dažkārt nelaiķi nav nemaz tik vienkārši dabūt zem zemes.

It īpaši tādos gadījumos, ja viņš savas dzīves laikā juties vesels un uzskatījis par nevajadzīgu apmeklēt mediķus vai, vēl sliktāk, nemaz nav reģistrējies pie sava izvēlētā ģimenes ārsta.

Palīdz saprotoši ārstiAr diviem šādiem gadījumiem pēdējā laikā savā ikdienā ir saskārusies Valkas novada Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Māra Zeltiņa. "Pēc likuma mirušu cilvēku nedrīkst apglabāt bez miršanas apliecības noformēšanas, bet to mēs esam tiesīgi izdot, pamatojoties uz medicīnisko apliecību par nāves cēloni, ko izraksta ģimenes ārsts.

Pērn kāda sieviete, kura savu dzīvesvietu bija deklarējusi mūsu novadā, bija aizbraukusi uz Valgu ciemos un tur mira. Valkas novadā nebija mediķa, kuram varētu lūgt uzrakstīt nelaiķei nāves slēdzienu, labi, ka igauņu ārsti bija saprotoši un palīdzēja jautājumu nokārtot.

Savukārt šogad kāds novada iedzīvotājs nomira, kurš dzīves laikā nebija vērsies pie mediķiem un kuram nebija arī ģimenes ārsta. Ilgi nācās meklēt risinājumu, līdz beidzot kāds ārsts apņēmās noformēt apliecību par nāves cēloni," stāsta M. Zeltiņa.

Pēc šādas informācijas vēlējos noskaidrot, vai mūsu novadā un visā Vidzemes reģionā ir daudz tādu cilvēku, kuri nav izvēlējušies ģimenes ārstu, iespējams, nemaz neapzinoties, cik sarežģīta nāves gadījumā var izrādīties viņu apbedīšana.

Veselības norēķinu centra Vidzemes nodaļas vadītāja Sigita Alhimoviča informē, ka precīzu datu, cik tādu cilvēku ir, norēķinu centram nav, tomēr pieļauj, ka neliela daļa iedzīvotāju ģimenes ārstu nav izvēlējusies.

"To, ka tādi cilvēki ir, apliecina tas, ka ik pa laikam pie mums vēršas kāda nelaiķa tuvinieki un lūdz padomu, ko darīt, jo mirušais nav reģistrējies pie ģimenes ārsta. Tādi gadījumi ir arī citos novados, un katrā šos jautājumus risina dažādi.

Vienā vietā palīdz sociālais dienests, citur jautājuma nokārtošanu uztic policijai. Arī tad, ja ģimenes ārsts savu klientu nav redzējis gadiem ilgi, ir problemātiski viņam izrakstīt slēdzienu par nāves iemeslu. Turklāt, ja persona ārstam ir galīgi nepazīstama, nevienam nav tiesības piespiest viņu noformēt miršanas atzinumu," apliecina S. Alhimoviča.

Bez ģimenes ārsta draud sagraizīšanaProtams, nelaiķis galu galā neapbedīts nepaliek. Ja viņam nav ārstējošā ārsta, mirušajam tiesu medicīnas ekspertīze veic autopsiju, lai noteiktu nāves cēloni. Pēc tam mirušo apglabā. "Jāatceras, ka tas nav lēti. Piemēram, ja šāds cilvēks miris Valkā, viņam jāsagādā speciāls transports aizvešanai uz Valmieru un atvešanai atpakaļ.

Tas viss maksā naudu. Vienkāršāk ir katram izvēlēties ģimenes ārstu un reģistrēties viņa prakses vietā," norāda M. Zeltiņa. To kā vislabāko variantu iesaka arī S. Alhimoviča.

Valkā praktizējošais ģimenes ārsts Māris Nātra atceras gadījumu, kad tieši šī iemesla dēļ viņu mājas vizītē izsauca kāda cienījama vecuma kundze. Agrāk viņa pie ārsta nebija vērsusies, bija vien reģistrējusies daktera prakses vietā. Tante iepazinusies ar dakteri un lūgusi sevi izmeklēt, lai pēc viņas nāves nekādu problēmu nebūtu.

"Šī lieta vispār ir problemātiska un nav līdz galam atrisināta. Piemēram, kā es varu noformēt miršanas apliecību, ja savu klientu neesmu redzējis gadiem ilgi un nezinu, ar ko viņš pirms nāves slimojis vai neslimojis?" retoriski jautā ārsts.

M. Nātra atzīst, ka bieži vien jāvadās no situācijas. Ja nelaiķis ir gados vecs cilvēks un viņam nevar konstatēt vardarbības pazīmes, tad arī ārsti nereti kā nāves cēloni min vecumu. Ja par kaut ko ir šaubas, tad jāsūta uz autopsiju. Savukārt, ja nelaiķim nav ģimenes ārsta un viņš pie mediķiem dzīves laikā nav vērsies, tad lielākoties viss beidzas ar to, ka viņa nāves cēloni nosaka autopsijā.

Komentāri 1

Problēma

Kurā jautājumā mūsu valstī nav problēmu?!
"ja persona ārstam ir galīgi nepazīstama, nevienam nav tiesības piespiest viņu noformēt miršanas atzinumu,"
Kurš taisās to dakteri piespiest?? Pie kā piespiest, pie nelaiķa? Ko beigtam vairs var līdzēt? ( maksā kukuli, JA NESAPROTI!)
Lūk kaimiņzemes dakteri gan var bez problēmām ierakstīt atzinumā KA, - BEIGTS IR BEIGTS, bet mūsējiem atkal likumi - biznesa likumi!
Vai tad nelaiķim līdzi uz to sauli vajag SLIMĪBAS VĒSTURI - kādas slimības viņš šaisaulē izslimojis??! KAS IZDOMĀ ŠO BIROKRĀTIJU??? CIK TAS NELAIMĪGAJIEM PAVADĪTĀJIEM NEIZMAKSĀ ? ("Jāatceras, ka tas nav lēti. Piemēram, ja šāds cilvēks miris Valkā, viņam jāsagādā speciāls transports aizvešanai uz Valmieru un atvešanai atpakaļ. "
Piekrītu dakterim Nātram - ja nevar konstatēt vardarbības pazīmes, jāraksta miršanas apliecība!

pirms 8 gadiem, 2011.02.15 10:57

Veselība