Eglītis: Sarunas ar mediķiem turpināsies (foto - ziemellatvija.lv)

Pēc vakar notikušā piketa, kā arī tikšanās ar piketētājiem un Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) priekšsēdētāju Valdi Keri, veselības ministrs Ivars Eglītis (TP) sola, ka sarunas par mediķu algām turpināsies.

 

Ministrs aģentūrai LETA norādīja, ka 40 minūšu ilgajās sarunās ar medicīnas darbiniekiem pie Saeimas nama jutis sapratni no piketētāju puses un saruna esot bijusi konstruktīva. Turklāt ministru priecē apstāklis, ka "durvis turpmākai sarunai ar arodbiedrību ir palikušas atvērtas".

 

 

Tikšanās laikā ar mediķiem Eglītis atkārtoja, ka cer uz situācijas uzlabošanos un visi patlaban pieņemtie lēmumi ir īstermiņa risinājums. Tiklīdz tiks rasti papildu līdzekļi, ministra prioritāte būšot medicīnas darbinieku algu jautājums.

 

 

Pēc piketa ar LVSADA vadību un veselības ministru tikās Ministru prezidents Ivars Godmanis (LPP/LC), kurš neizslēdza iespēju rast papildu finansējumu veselības aprūpei, taču tai pašā laikā atzina, ka pagaidām viņam nav zināms šī finansējuma avots.

 

 

LETA jau ziņoja, ka pēc sarunas ar Saeimas priekšsēdētāju Gundaru Daudzi (ZZS) un Saeimas deputātiem Keris norādīja, ka "ūdeņi ir sakustējušies".

 

 

Saeimas deputāti arodbiedrību līderiem solījuši darīt visu iespējamo, lai tomēr panāktu kompromisu algu jautājumā. Saruna esot bijusi nopietna, taču deputāti esot piekrituši pārskatīt darba samaksas grafikus, un līdz ar to jau nākamgad būšot iespējas "mazliet palielināt algas".

 

 

Tomēr Keris norādīja, ka tas vēl nav galīgais lēmums, jo galavārds būs jāsaka premjeram, kurš tā arī neieradās tikties ar piketētājiem. Keris aģentūrai LETA stāstīja, ka arodbiedrība ir gatava atcelt oktobrī paredzētās protesta akcijas, ja Ministru prezidents vienosies par kompromisu ar mediķiem.

 

 

Kopumā šodien pie Saeimas ēkas bija pulcējušies aptuveni 2000 piketētāju, lēsa Keris un Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētāja Astrīda Harbacēviča.

 

 

Protesta akcijā bija ieradušies pedagogi no Liepājas, Rīgas, Ogres, Valkas, Jēkabpils un Bauskas rajona ar Latvijas karodziņiem rokās un plakātiem, kuros galvenokārt pieprasīta valdības solījumu izpilde. Piketētāju rokās bija redzami plakāti ar uzrakstiem "Pie mazas pedagogu darba samaksas valstij nav nākotnes", "Maināmies ar algām, un tad tās iesaldēsim", "Algas atkausēt, ministrus iesaldēt".

 

 

Tāpat protesta akcijā bija pulcējušies mediķi no Rīgas, Rīgas rajona, Dobeles un Tērvetes, taču, visticamāk, viņiem pievienojās mediķi arī no citām Latvijas vietām. Mediķu rokās bija plakāti, piemēram, "Budžets atvērs vārtus veselības aprūpes sairšanai", "Mūsu bērniem pienu, jums vājpienu", "Ja mūsu dzīve ir skumja, tad vismaz alga ir smieklīga".

 

 

Piketam turpinoties, protestētāji savos saukļos aicināja iznākt ārā Godmani. Lai arī ar piketētājiem sarunājās vairāki Saeimas deputāti, taču mediķi un izglītības darbinieki vienbalsīgi turpināja saukt ārā Ministru prezidentu, kurš tomēr pie piketētājiem neieradās.

 

 

Daži piketētāji turēja rokās plakātus, kuros attēlots Godmanis, kuram it kā iestājusies "pusmūža krīze". Bija arī plakāts, kurā kariķēta Godmaņa uzstāšanās "Queen" koncertā, bet citā plakātā Godmaņa solījumi zinātnei salīdzināti ar ziepju burbuli.

 

 

Par drošību protesta akcijā gādāja aptuveni 70 policisti, bet īpaši ekscesi nebija manāmi.

Kā ziņots, 19.augusta sēdē LVSADA padome nolēma septembrī rīkot brīdinājuma streiku un piketu pie Saeimas nama.

 

 

Streika prasība ir, lai ārstniecības personu darba algas aprēķinam no 2008.gada janvāra ar atpakaļejošu datumu piemēro 2007.gada 14.augustā apstiprināto prognozi par vidējo darba samaksu tautsaimniecībā 2007.gadā, kas ir 389 lati mēnesī.

 

 

Mediķi pieprasa no 2009.gada līdz 2014.gadam, katru gadu plānojot darba samaksas palielinājumu veselības aprūpes nozarē strādājošiem nākamajam gadam, aprēķinos izmantot gada pirmajā ceturksnī konstatēto vidējo darba samaksu tautsaimniecībā plānošanas gadā, nevis 2006.gada prognozi par vidējās darba samaksas tautsaimniecībā pieaugumu minētajā periodā.

 

Plašāk par mediķu un pedagogu piketu lasiet otrdienas „Ziemeļlatvijas" numurā.

 

Veselība