Ģimenes ārsti ir ar mieru parakstīt VOAVA līgumu tikai uz gadu

Šodien Latvijas Ģimenes ārstu asociācija (LĢĀA) nolēmusi piekrist slēgt līgumu par primārās veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu uz vienu gadu, aģentūru LETA informēja asociācijā.

80% ģimenes ārstu ir ar mieru parakstīt Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūras (VOAVA) līgumu uz gadu, informēja Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēdes laikā. Sēdes laikā tika apspriesti jautājumi par iespējamiem risinājumiem līgumu noslēgšanai ar ģimenes ārstiem par primārās veselības aprūpes sniegšanu Latvijas iedzīvotājiem.

Veide informēja, ka problēmas ar līgumu slēgšanu ar VOAVA ilgst jau vairākus gadus. Pēdējais līgums ar VOAVA tika noslēgts uz trim gadiem.

Veide deputātus informēja par iemesliem, kāpēc ģimenes ārsti nevar parakstīt piedāvāto VOAVA līgumu uz vairākiem gadiem. Asociācijas aprēķinātais nepieciešamais finansējums ģimenes ārstu prakšu uzturēšanai ir lielāks, nekā valsts spēj piedāvāt.

Valsts piedāvātais finansējums sedz tikai 60% no ģimeņu ārstu izdevumiem, norādīja Veide. Viņa informēja, ka ar katru gadu VOAVA pieprasa ģimenes ārstiem aizpildīt aizvien vairāk dokumentu. Ģimenes ārsti ar to netiek galā.

Līdz ar to ģimeņu ārstu praksēs ir nepieciešams algot arī papildu darbinieku, reģistratoru kaut vai par valstī noteikto minimālo algu.

13.decembrī VM jau piekrita paaugstināt papildu prakses reģistratoram paredzēto finansējumu no 40 uz 160 latiem.

Ģimenes ārste Mirdza Stare no Līvāniem informēja, ka ģimenes ārstu izturības slieksnis ir augsts, "bet nu jau kauss ir pilns". Stare norādīja, ka ģimenes ārsti uztraucas par pacientiem. Ja tas tā nebūtu, nebūtu arī šo diskusiju ar VM un VOAVA.

Ja ģimenes ārstiem būtu vienalga, tad par ģimenes ārstu vizīti ārsti būtu noteikuši maksu 15 latu apmērā, gadījumos, ja ģimenes ārsta vizīte būtu nepieciešama mājās, tad tiktu noteikta vizītes summa 35 latu apmērā, skaidroja ģimenes ārste Juta Oša no Siguldas.

Ģimenes ārsti ir sašutuši par noteiktajām kvotām, kas paredz to, cik recepšu ārsts saviem pacientiem var izrakstīt. Veide informēja, ka gadījumā, ja ārstam nākas izrakstīt vairāk recepšu, nekā noteikts, tad ārstam nepieciešams atkal rakstīt iesniegumu VOAVA ar lūgumu piešķirt papildu receptes.

Veide apgalvoja, ka pēc šī līguma parakstīšanas veselības aprūpe valstī pasliktināsies.

VM valsts sekretārs Armands Ploriņš atzina, ka VOAVA darbība nav bijusi laba, ka tā nav spējusi savstarpēji vienoties ar asociāciju par līguma punktiem. Lai risinātu šo situāciju, tika iesaistīta arī VM.

Pēc Ploriņa teiktā, VM ir apsveicami, ka ģimenes ārsti ir gatavi parakstīt līgumu uz gadu, tomēr VM darīšot visu, lai tomēr panāktu, ka šo līgumu ģimenes ārsti paraksta uz vairāk nekā vienu gadu.

Viņš informēja, ka nākamā gada 9.janvārī notiks VM un Lauku ģimenes ārstu asociācijas sanāksme. šajā sanāksmē tiks apspriesti jautājumi par nepieciešamo finansējumu.

Ārsti šā gada laikā kopā ar VM izstrādās nepieciešamos grozījumus normatīvajos aktos, lai uzlabotu un attīstītu primāro veselības aprūpi.

Tāpat paredzēts vienoties par nepieciešamo finansējumu 2009.gadam.

 

Veselība