Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Iesaka salīdzināt medikamentu cenu 3

Lai iedzīvotājiem palīdzētu aptiekās izvēlēties lētākus medikamentus, Zāļu valsts aģentūra iesaka izmantot iespēju mājaslapā www.zva.gov.lv/zalucenas pārbaudīt un salīdzināt dažādu ražotāju zāļu cenas.

Zāļu valsts aģentūras sabiedrisko attiecību vadītāja Sanita Skaidrā informē, ka jaunā pārbaudes forma palīdzēs izvēlēties zāles atbilstoši savām finansiālajām iespējām, kā arī palīdzēs uzzināt, vai iespējami lētākais līdzvērtīgas efektivitātes medikaments aptiekās ir pieejams.

Var ziņot par cenu neatbilstībuNereti dzirdēts, ka ārsti lobē medikamentu izplatītājfirmas, jo par konkrētās firmas zāļu izrakstīšanu pretī saņem dažādus bonusus, piemēram, ceļojumu uz kādu no eksotiskām valstīm. Lai šo problēmu mēģinātu izskaust un pacientam nebūtu nekādu šaubu, ka viņa ārsts piemeklē zāles, kas vislabāk der pacientam, nevis dārgāk maksā, Zāļu valsts aģentūra iedzīvotājiem piedāvā iespēju salīdzināt medikamentu cenas.

Zāļu cenu pārbaudes forma piedāvā cenu meklēt gan pēc zāļu nosaukuma (piemēram, Ibumetin), gan aktīvās vielas (piemēram, Ibuprofenum). Meklētājā ierakstot aktīvās vielas nosaukumu, meklēšanas rezultātos parādīsies Latvijā pieejamie medikamenti ar konkrēto zāļu sastāvā esošo aktīvo vielu un tiem pretim būs norādīta aptiekas maksimāli pieļaujamā cena.

Uzklikšķinot uz izvēlētā medikamenta nosaukuma, ir iespēja iegūt informāciju par zāļu pieejamību, to aprakstu un lietošanas instrukciju. Savukārt ierakstot zāļu nosaukumu, varēs uzzināt cenu visām zālēm ar šādu nosaukumu, bet dažādiem iepakojumiem un koncentrāciju. Jāņem vērā, ka meklēšanas formā pieejama informācija tikai par tām zālēm, kuru cenas ražotājs deklarējis Zāļu valsts aģentūrā, un tām zālēm, kas netiek kompensētas no valsts.

"Ja pēc zāļu iegādes ir bažas par neatbilstošu to cenu, iedzīvotāji var pārbaudīt cenu meklēšanas formā un pār tās neatbilstību ziņot Zāļu valsts aģentūrai vai Veselības inspekcijai," iesaka S. Skaidrā.

Lētāku medikamentu kvalitāte atšķiras"Mēness aptiekas" Valkā vadītāja Ilze Rogaine uzskata, ka, ieviešot šādus pakalpojumus, valsts cīnās tikai ar sekām - iedzīvotāju nabadzību. Viņa šajā nozarē strādā ilgus gadus, tāpēc ir pārliecināta, ka medikamentu kvalitāte ar vienādu sastāvu tomēr atšķiras no ražotājvalsts, kā piemēru minot, ka Šveicē ražotie medikamenti noteikti būs kvalitatīvāki nekā, piemēram, Indijā ražotie.

Apgalvojumam, ka mediķi pacientiem nereti mēdz izrakstīt dārgākos medikamentus, I. Rogaine nepiekrīt, bilstot, ka ārsta darbs un pacienta izveseļošanās ir balstīta uz abu sadarbību un savstarpēju uzticēšanos.

Farmaceite demonstrē izdevumu "Kompensējamo zāļu saraksts", piebilstot, ka ikdienā to izmanto mediķi. Viņas darba pieredze liecina, ka parasti cilvēki uzticas savam ārstam un aptiekā necenšas uz savu galvu izvēlēties citus lētākus medikamentus, nevis tos, kurus receptē norādījis ārsts. Ir bijuši gadījumi, kad aptiekas apmeklētājs pasaka, kādā cenu amplitūdā viņam jāiekļaujas un tad tiek izvēlēti medikamenti.

Ģimenes ārste Inta Auziņa, kura vairākus gadus praktizēja Valkā, bet tagad pacientus pieņem Valmierā, stāsta, ka viņa pacientam konkrēti jautā, vai viņš naudu atļausies tērēt par kvalitatīvu medikamentu vai par pakaļdarinājumu, kurus visbiežāk ražo Indijā.

Ārste nekad neatļaujoties rakstīt lētas un nekvalitatīvas zāles pacientiem, kuriem bijušas sarežģītas sirds operācijas vai ir nopietnas saslimšanas tikai tāpēc, lai cilvēkam būtu mazāk jāmaksā. I. Auziņai ir bijuši gadījumi, kad pacienta tuvinieki ir cēluši iebildumus par izrakstītu medikamentu, bet; izskaidrojot to efektivitāti, ir atrasts kompromiss.

Pensionāre Aina Gaile - Gailīte nevarēja atcerēties negatīvu pieredzi, kuru varētu raksturot kā "ārsts noplēsa deviņas ādas". Viņa stāsta, ka ģimenes ārsts vienmēr meklē iespējas izrakstīt nedārgus medikamentus, jo parasti viņa pasakot, cik var naudas tērēt zālēm. Līdz ar to viņai ar ārstu nerodas domstarpības.

Komentāri 3

analgins

Mjā. Var jau pasktīties, bet ko tas dos, ja zāļu cenas ir saskrullētas kosmiskos augstumos. Tas ir tik labs bizness, zāles vajadzēs vienmēr un lai cik dārgi ražotāji un izplatītāji prasīs, būs jāmaksā.

pirms 8 gadiem, 2011.02.16 12:20

Lote

Nupat nopirku zāles ,kuram dažādās aptiekās starpība cenā bija par latu.

pirms 8 gadiem, 2011.02.16 14:22

Veselība