Ja streiku neatcels, Smiltenes slimnīcā streikos aptuveni 14 arodorganizācijas biedri 13

Rīt, 30. oktobrī un parīt, 31. oktobrī, visā Latvijā plānots veselības aprūpes darbinieku un mediķu streiks, kas būs vērsts nevis pret darba devējiem, bet gan pret Veselības ministriju un valdību. Gandrīz divdesmit SIA "Sarkanā Krusta Smiltenes slimnīca" arodorganizācijas biedri šajās dienās strādās brīvdienu režīmā.

 

Sarkanā Krusta Smiltenes slimnīcas arodorganizācijas priekšsēdētāja Tatjana Prikaša stāsta, ka vēl pēdējā brīdī streiku mediķu arodbiedrība var atcelt pie nosacījuma, ja tiks rasts kompromiss. Nosacījumi esot ļoti vienkārši.

 

 

Ir jābūt reālam, jūtamam darba samaksas paaugstinājumam visiem veselības aprūpes nozarē strādājošajiem nākamajā gadā un turpmāk, valdībai jāparedz, cik ilgā laikā tiks sasniegti tie darba samaksas koeficienti, ko bija plānots īstenot 2009. gadā.

 

"Var jau būt, ka valdība atrod tos līdzekļus un streiks tiek apturēts, bet, visticamāk, tas tomēr netiks atcelts," domā T. Prikaša.

 

"Mūsu slimnīcā streikos tie darbinieki, kuri atrodas tajā dienā darbā, nevis brīvdienā. Brīvdienās var braukt uz piketiem vai piedalīties mītiņos. Streikotāji slimnīcā ir arodbiedrības biedri. Sreikotāji ir pieteikti Streika likumā paredzētajā kārtībā. Pārējos darbiniekus es nepārstāvu," stāsta Smiltenes slimnīcas arodorganizācijas priekšsēdētāja.

 

Pavisam slimnīcā ir 80 arodbiedrības biedru, bet katrā no streika dienām streikos aptuveni 14. "Tas ir daudz, jo uz to brīdi nodaļās strādā tikai apkalpojošais personāls. Ambulatorās nodaļās strādājošie pārsvarā ir speciālisti, kuri nav arodbiedrības biedri," apgalvo T. Prikaša.

 

Ja streiks netiks neatcelts, tad rīt un parīt slimnīcas arodbiedrības biedri strādās brīvdienu režīmā. "Protams, tiks sniegta neatliekamā medicīniskā palīdzība. Arī, ja nodaļās esošajiem pacientiem pēkšņi sāksies sāpes, kas būs dzīvībai bīstamas, mediķi palīdzēs. Bet, ja kādam pēc operācijas būs nepieciešama pārsiešana, tā šajās dienās netiks veikta, jo nav dzīvībai bīstama," skaidro T. Prikaša.

 

"Pati nevarēšu piedalīties streikā, jo tad man būs brīvdienas un mācības, bet es streiku atbalstu. Ja man būtu darba diena, noteikti piedalītos. Atbalstu, lai pievērstu valdības uzmanību, lai viņi beidzot saprastu, ka te tādi mediķi vispār vēl ir.

 

 

Ne jau mēs iestājamies tikai par savām algām, bet arī par kopējo budžetu veselības aprūpē. Un no tā kopējā katliņa, lai mums iedod vairāk, tad var būt sanāks gan mums algām, gan pacientiem. Veselība ir prioritāte katram," uzskata Smiltenes slimnīcas radiologa asistente, arodorganizācijas priekšsēdētājas vietniece Sondra Veģere.

 

Viņai šķiet, ka pozitīvu rezultātu nebūs. "Bet neko nedarīt mēs nevaram. Mums ir jāparāda, ka mēs esam. Ja kaut kas ir jādara, tad es darīšu. Jācīnās, jo bez cīņas neko nevar panākt," saka S. Veģere.

 

Streiku atbalsta arī ķirurģijas nodaļas vecākā māsa Anita Jurka. "Vairāk nekā 30 gadus strādājot medicīnā, es redzu, kā algas palielinās. Dzīves līmenim mēs nekad netiekam līdzi. Mūsu nodaļā streikos divas māsiņas katru dienu, jo citi nav arodbiedrības biedri. Sanitāres slimniekus bez ēšanas nevar atstāt, tāpēc viņas nestreikos," stāsta A. Jurka.

 

"Pacientiem jābūt saprotošiem, jo šis streiks nav vērsts pret darba devēju, bet gan tikai un vienīgi pret Veselības ministriju un valdību. Ar nākamo gadu plānots ļoti mazs budžets, praktiski nekādu pielikumu, tad cietēji būs ne tikai mediķi, bet arī visi pacienti.

 

 

Līdz ar to būs mazāk kompensējamo medikamentu, pakalpojumi pie speciālistiem kļūs dārgāki. Nevajag aizmirst, ka arī mediķi ir vienkārši cilvēki un arī pacienti," skaidro T. Prikaša.

Komentāri 13

Urmass

Bildei vajag akurātāk pieiet, ja taisa kolāžu.

pirms 12 gadiem, 2008.10.29 15:24

ls

tak beidzat visi te ākstīties- strādāsim visi kam tad ir par lielu tagad alga- mēs gan nestreikosim pelnīsim priekš jums

pirms 12 gadiem, 2008.10.29 16:10

nožēla

Streikosim, kompromiss netika panākts!Žēl!

pirms 12 gadiem, 2008.10.29 17:26

tims

Jācer īpaši- tā streika laikā nenokļūt Slimnīcā Dieva dēļ...

pirms 12 gadiem, 2008.10.29 18:35

Tofiks

Īriju ekonomiskās situācijas dēļ jau pametuši 30 000 poļu, bet vēl tuvākā laikā apmēram 35 000 taisās pamest.
Gaidīsim arī latviešus mājās?
Tas tiem, kuri spēj aizdomāties... kāpēc nedrīkst nekādā gadījumā šobrīd celt algas.

pirms 12 gadiem, 2008.10.29 21:57

veselais

Prikaša gan grib paspīdēt. Domā, ka viņai vienīgai alga maza? Tiem, kas slimo algas varbūt ir vēl mazākas, bet viņiem sava med aprūpe ir kaut kā jaapmaksā.Ciest nevaru tādu tukšu muldēšanu! Nepārsies apsējus pēc operācijas, jo redz nav dzīvībai bīstami.Atradusies te Dieva vietniece zemes virsū. Lūdz labāk Dievu, lai pati nenonāktu tādā situācijā kā slimnieki. Ne jūs vienīgā, kam šajos laikos grūti. Ko var gausties kā tādi ubagi!

pirms 12 gadiem, 2008.10.29 22:32

citušais

Neviens te nekauc,bet cīnās par to ko valdība budžetu veidojot pieņēma,bet neizpilda.Zināšanai-pēc operācijām pārsējus nemaina katru dienu.ko'darīt un kāda brūce izlemj ārsts.Derētu iegriezties Šmiltenes slimnīcā ķirurģijas nodāļā,iepazīties ar pārsīešanas māsiņu-Inesīti.Cilvēks-Enģelis!

pirms 12 gadiem, 2008.10.30 07:16

XXX

Šovakar ziņās, kad intervēja striekojošos Rīgas mediķus, kāds no streikotājiem teica, ka nesot runa par naudas summu, ko viņi nopelnot strādājot 2-3 slodzēs, bet par summu, kas pienākas par vienu slodzi. :))
Interesanti, kādi izskatītos citu profesiju pāstāvji, kas būtu "nolauzuši" 3 slodzes pēc kārtas?
Vai tomēr VM nevajadzētu izvērtēt, cik lietderīgi tiek izmantots mediķu darba laiks? Algu pacelšanai būtu jābūt sekundārai procedūrai.

pirms 12 gadiem, 2008.10.30 20:14

tauta

Tur jau tā lieta,ka ārsti vienlaicīgi strādā vairākās vietās.Māsiņām un sanitārēm šīs stundas jānostrādā no maiņas līdz maiņai.Liela daļa ārstu nepārstāv arī arodbiedrības.Tad tač zemākais personāls var uzzināt viņu algas.Nav vienotības starp pašiem mediķiem.Vismaz Smiltenē ārsti zemāko personālu nesaprot.Tiek teikts,kas jūs būtu bez ārstiem,bet ko jūs iesāktu bez māsām un sanitārēm,apkopējām.

pirms 12 gadiem, 2008.10.31 08:13

Uh

Slimnīcās medicīnas darbiniekiem vispirms jānosaka normāla slodze, tāpat kā skolotājiem. Nu nevar tā, ka 8 stundās šajos amatos strādājošie (ar valsts aparatūru, apmaksātās telpu īrēs utt.)var strādāt 2 - 3 slodzes. Kā tas ir iespējams?! Šī lieta valstī nav sakārtota. Kāpēc nevienā citā amatā nevari vienas darba slodzes - 8 stundu darba dienā, sagrābties un veikt vēl paildus 2 - 3 slodze? UN VĒL ŽĒLOJAS - TĀPAT KĀ SKOLOTĀJI. Šet čieš pacienti, skolās bērni. Vai agrāk bija tādas problēmas, ka varēja vienā darba laikā "halturēt"kā to dara tagad? Tad bija stingrs ikdienas grafiks - kas 8 stundās darāms (amata apraksts), arī alga šājās sfērās bija kaut cik līdzsvarota, nevis kā tagad, katrā vietā citāda. Vienā simti par to pašu darbu, otrā tikai minimālā. JĀBEIDZ ŠIS SPEKULĀCIJAS AR DARBA SLODZĒM!!
Ne dakteri, ne ministrs, ne ģim. ārsti negrib NEKO MAINĪT, TO GADIEM REDZAM.

pirms 12 gadiem, 2008.11.03 11:00

lietuva

Prikaša jau vienmēr grib paspīdēt,lai jau spīd gan jau kādreiz arī viņa tiks aptraipīta tā pa īstam:)))

pirms 12 gadiem, 2008.11.03 23:24

Veselība