Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Jauni noteikumi invaliditātes apliecības izsniegšanai

2010. gada 1. jūlijā Latvijā bija 138 482 personas ar invaliditāti. 2011. gada 1. janvārī spēkā stāsies jaunais Invaliditātes likums. Lai praksē īstenotu likumā noteiktās prasības, izstrādāta virkne jaunu noteikumu, tostarp par invaliditātes apliecības izsniegšanas un uzskaites kārtību, šodien raksta portāls lv.lv.

Invalīda apliecība - invaliditāti apliecinošs dokumentsLai noteiktu kārtību, kādā cilvēkiem ar invaliditāti izsniedz invaliditāti apliecinošu dokumentu, kā arī noteiktu vienotu dokumenta paraugu un uzskaites kārtību, Ministru kabinets apstiprinājis noteikumus Nr.1699 "Noteikumi par invaliditāti apliecinoša dokumenta paraugu, tā izsniegšanas un uzskaites kārtību". Atbilstoši tiem Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija (VDEĀVK), tāpat kā līdz šim, izsniegs invaliditāti apliecinošu dokumentu - invalīda apliecību, informē L. Kauliņa-Bandere. Invalīda apliecību cilvēki varēs saņemt bez maksas.

Invalīda apliecības izskats

Labklājības ministrijas speciāliste uzsver, ka salīdzinājumā ar iepriekšējiem, 2005. gada 27. decembra Ministru kabineta noteikumiem Nr. 1039 "Invalīdu apliecību izsniegšanas un uzskaites kārtība" jaunajos noteikumos invalīdu apliecības izskats nemainās. Proti, tas paliek tāds pats kā iepriekš.

Invalīda apliecība ir laminēta, uz apdrukātas pamatnes izgatavota noteikta izmēra - 90x60 mm liela - kartīte. Uz apdrukātās pamatnes - uz pelēka fona baltā krāsā - viens zem otra pakārtoti izkārtoti simboli - ābele ar vienu stuti. Invalīda apliecības priekšpusē jeb aversā ir ietverta šāda informācija:

* nosaukums - Invalīda apliecība. Cilvēkiem ar 1. un 2. grupas invaliditāti, kā arī bērniem nosaukums ir sarkanā krāsā, cilvēkiem ar 3. grupas invaliditāti - melnā krāsā; * invalīda apliecības sešzīmju numurs. Cilvēkiem ar 1. un 2. grupas invaliditāti, kā arī bērniem tas ir sarkanā krāsā, cilvēkiem ar 3. grupas invaliditāti - melnā krāsā; * personas vārds, uzvārds; * personas kods; * personai noteiktā invaliditātes grupa; * derīguma termiņš; * personas fotogrāfija.

Savukārt invalīda apliecības aizmugurē ir ievietota šāda informācija:

* iestāde, kas izdevusi apliecību - Latvijas Republikas Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija; * VDEĀVK struktūrvienība; * apliecības izsniegšanas datums.

 

Invalīda apliecības izsniegšana

Lai saņemtu invalīda apliecību, personai ar invaliditāti vai tā likumiskajam pārstāvim jebkurā VDEĀVK struktūrvienībā jāiesniedz iesniegums. Tajā jānorāda personas vārds, uzvārds, faktiskā dzīvesvietas adrese, ja tā atšķiras no deklarētās, tālruņa numurs vai elektroniskā pasta adrese.

Speciāliste uzsver, ka to varēs izdarīt arī mutiski. Tāpat iesniegumu varēs iesniegt arī elektroniska dokumenta formā atbilstoši normatīvajiem aktiem par elektronisko dokumentu noformēšanu vai nosūtīt iesniegumu pa pastu. Iesniegumam nepieciešams pievienot arī fotogrāfiju (3x4 cm). Fotogrāfija nebūs jāpievieno, ja invaliditāte noteikta bērnam, kas jaunāks par trīs gadiem.

"Apliecības, kas ir izsniegtas līdz 2010. gada 31. decembrim, būs derīgas līdz tajās norādītajam termiņam. "

Invalīda apliecību izsniegs dienā, kad pieņemts lēmums par invaliditātes noteikšanu. Ja tas nav iespējams, piecu darba dienu laikā no lēmuma pieņemšanas dienas to nosūtīs ierakstītā pasta sūtījumā. Gadījumos kad, iesniedzot iesniegumu, personas fotogrāfija nebūs pievienota, VDEĀVK invalīda apliecību izsniegs vai nosūtīs piecu darba dienu laikā pēc tās saņemšanas.

Tā kā apliecība ir numurēts stingrās uzskaites dokuments, par tās saņemšanu saņēmējam personīgi būs jāparakstās invalīda apliecību uzskaites žurnālā. Savukārt, ja invalīda apliecība būs nosūtīta pa pastu ierakstītā vēstulē, par tās izsniegšanu atbildīgais cilvēks invalīda apliecību uzskaites žurnālā paraksta vietā norādīs ierakstītās vēstules nosūtīšanas datumu un pasta nodaļas izsniegtās kvīts numuru.

Ja invalīda apliecība nozaudēta

L. Kauliņa-Bandere norāda: ja invalīda apliecība ir nozaudēta, bojāta, iznīcināta, nozagta, mainījušies personas dati, kā arī ja beidzies apliecības derīguma termiņš, invalīda apliecību izsniegs atkārtoti.

Lai to saņemtu atkārtoti, personai vai tās likumiskajam pārstāvim jebkurā VDEĀVK struktūrvienībā būs jāiesniedz iesniegums ar lūgumu izsniegt apliecību.

Iesniegumā jānorāda vārds, uzvārds, personas kods, faktiskā dzīvesvietas adrese, ja tā atšķiras no deklarētās adreses, tālruņa numurs un elektroniskā pasta adrese. Turklāt, iesniedzot minēto iesniegumu, cilvēkam ir jānorāda, kādā veidā vislabāk ar viņu sazināties - sūtot informāciju pa pastu, elektroniski vai arī zvanot.

"Invalīda apliecību cilvēki varēs saņemt bez maksas. "

Ja invalīda apliecībā ir mainījušies personas dati, beidzies tās derīguma termiņš vai arī tā ir sabojāta, papildus iepriekš minētajiem dokumentiem personai būs jāiesniedz arī iepriekšējā apliecība. Savukārt, ja apliecība ir pazaudēta, nozagta vai iznīcināta, iesniegumā tas būs jāpamato.

Apliecības derīguma termiņš

L. Kauliņa-Bandere informē, ka invalīda apliecība ir derīga līdz datumam, līdz kuram cilvēkam ir noteikta invaliditāte. Tas attiecas arī uz bērniem. Ja invaliditāte cilvēkam ir noteikta uz mūžu (bez atkārtota ekspertīzes termiņa), tad izsniegtā apliecība ir derīga desmit gadus.

"Fotogrāfija nebūs jāpievieno, ja invaliditāte noteikta bērnam, kas jaunāks par trīs gadiem."

Speciāliste piebilst, ka tās apliecības, kuras ir izsniegtas līdz 2010. gada 31. decembrim, būs derīgas līdz tajās norādītajam termiņam. Tas nozīmē, ka cilvēkiem ar invaliditāti līdzšinējās apliecības nav jāmaina uzreiz no nākamā gada 1. janvāra, bet gan tikai tad, kad būs beidzies to termiņš.

Savukārt par nederīgām atzītās invalīda apliecības VDEĀVK iznīcina.

Apliecību uzskaite

Invalīda apliecība ir stingrās uzskaites dokuments. Tās VDEĀVK reģistrē invalīda apliecību uzskaites žurnālā. Minētā žurnāla lapas numurē, caurauklo un apzīmogo ar VDEĀVK zīmogu. Šo žurnālu VDEĀVK glabā apstiprinātajai lietu nomenklatūrai.

Uzrādi apliecību - saņem atvieglojumus

Invalīda apliecība apstiprina cilvēka ar invaliditāti tiesisko stāvokli, proti, to, ka cilvēkam ir noteikta invaliditāte un viņš ir tiesīgs saņemt attiecīgo pakalpojumu ar normatīvajos aktos noteiktajiem atvieglojumiem.

Piemēram, uzrādot invalīda apliecību, cilvēkiem ar 1. grupas un 2. grupas invaliditāti, bērniem ar invaliditāti, kā arī cilvēka ar 1. grupas invaliditāti vai bērnu ar invaliditāti pavadonim ir tiesības bez maksas izmantot visu veidu sabiedrisko transportu, izņemot taksometrus.

lv.lv

Veselība