Kamēr zeme vēl bagāta ar bērziem 2

Kad ziemai beidzoties, ir iespēja tikt pie bērzu un kļavu sulām, varam kārtīgi izskalot savus organismus. Tās labi palīdz arī tievētgribētājiem.

 

 

Lielākā vērtība šīm sulām ir uzreiz pēc to iztecināšanas. To cilvēku vidū, kuri allaž tecina bērzu sulas pašlaik nav vienprātības, kad tas darāms. Daudzi gaida aprīli, taču riskē, ka bērziem sāks plaukt lapas un tad vairs sulu tecināt nevar.

 

Pirmajās trijās vai četrās stundās sulas satur bioloģiski aktīvo ūdeni, kurā molekulas nav izkliedētas, bet gan sakārtojušās kopās, ko dēvē par šķidrajiem kristāliem. Ja šķidrums cilvēka organismā nonāk šādā formā, tas daudz vieglāk iesaistās visos vielmaiņas procesos un tiek izmantots ievērojami efektīvāk nekā parasti. Tautā saka, ka šis ūdens ir dzīvs. Bērza sula satur glikozi un fruktozi, bet kļavu sula - pārsvarā sukrozi. Tieši no koka iztecinātai bērza sulai ir gandrīz nemanāmi saldena garša.

 

 

Padzēriens jāizlieto līdz JāņiemNo koka tecinātās sulas dzeramas tikpat lielā daudzumā kā ūdens - apmēram divi litri dienā. To sastāvā ir kālijs un virkne citu augsnei raksturīgu mikroelementu, arī vitamīni, taču to daudzums ir niecīgs. Tāpēc efekts rodams kopējā sulu izdzertajā daudzumā. Uzņemot lielu šķirdruma daudzumu, tiek veicinātas ne tikai urīnu dzenošās funkcijas, bet arī svīšana. Tā iespējams mazināt sāļu izgulsnējumus organismā, īpaši, urīna izvadsistēmā. Organisma skalošanas gaitā tiek veicināta šlakvielu (urīnviela, urīnskābe, kreatīns) un vielu pussabrukšanas produktu izvadīšana. Pēc bērzu sulu kūrēm vingrumu iegūst arī mugurkauls un locītavas. Lai justu efektu, sulas vēlams dzert pa litram dienā vismaz 10 dienas pēc kārtas. Sulas ūdens vietā iesaka arī tējas, kafijas vai zupu vārīšanai. Termiski apstrādātas tās gan zaudē savu bioloģisko aktivitāti, taču mikroelementi saglabājas.Bērzu sulas iegūst saldākas, urbjot kokā, kas aug sausā vietā, piemēram, kalna galā. Sulas glabājot, to vērība mazinās. Tas vairs nebūs bioloģiski aktīvs dzēriens, bet gan garšīgs padzēriens, kas satur organiskās skābes (vīnskābe, pienskābe, dzintarskābe). Tās iesaistās dažādos vielmaiņas procesos. Sulas vēlams izdzert līdz Jāņiem.

 

 

Skaistumkopšanai un slāpju veldzēšanaiBērzu sulas var dzert, lai uzlabotu imunitāti, atvieglotu podagras, reimatisma un radikulīta sāpes un paātrinātu brūču dzīšanu. Zinātāji apgalvo, ka pavasarī izdzerot vismaz desmit litrus tikko tecinātas sulas, no organisma tiek izskaloti visi ziemā uzkrājušies sārņi un smiltis no urīnizvadceļiem.Sulas var izmantot arī skaistumkopšanai. Senlatvietes sulās esot mazgājušas seju, jo tajās esošās vielas uzlabo ādas elastību un sejas krāsu, kā arī pasargā ādu no pavasara saules staru kaitīgās ietekmes. Bērzu sulā var skalot matus - tas palīdzot atbrīvoties no blaugznām, mati aug ātrāk un ir kuplāki.Ilgstošākai uzglabāšanai uz katru litru sulas liek vienu krustnagliņu. Šādi iespējams izvairīties no pelējuma rūgšanas procesā un novērst sulu glumēšanu. Garšas uzlabošanai pievieno 3 - 5 rozīnes, arī kādu citrona miziņu, upeņu zariņu. Trauku hermētiski noslēdz, uzglabā vēsumā.Vasaras lietošanai bērza sulas ielej iztīrītā un izsautētā koka vai māla traukā. Skatoties, pēc vairuma, sulām pieliek rupjmaizes garozas un ļauj ieskābt. Kad tās ieskābušas, izkāš caur drānu un iepilda pudelēs, kur garšas uzlabošanai ieliek žāvētas piparmētru lapiņas vai upenāju kātu gabaliņus, vai arī smalki sagrieztu žāvētu ābolu gabaliņus, žāvētas ķiršu vai upeņu ogas. Katrai sulas pudelei var pielikt vienu vai divas tējkarotes cukura vai medus.Pēc tam pudeles aiztaisa, pārsien ar aukliņu, aizlako un noglabā pagrabā. Lauku vajadzībām sulas lielākos vairumos var ieskābēt mucās vai koka kubulos. Gatavojot, piemēram, biešu auksto zupu, lieliski noderēs arī viegli ieskābusi bērzu sula.

 

Bērzu sulas vīnsBērzu sulas vīna pagatavošanai ņem uz katru litru sulas 80 - 100 gramu cukura, 3 - 3,5 gramu vīnskābes un tīrkultūras raugu.Kad rūgšana beigusies, vīnu sapilda pudelēs, vislabāk biezās šampanieša pudelēs, labi aiztaisa, pārsien ar auklu vai stiepli, aizsveķo un novieto pagrabā, lai noguļas.

Komentāri 2

Pesticīds

Citrona miziņas gan nekādā gadījumā nedrīkst likt pie sulām, ja citronus pērkam veikalā. Tajā mizā ir tāāāda ķīmiskā buķete!!!Labāk pievienot augļa mīkstumu.

pirms 13 gadiem, 2008.03.19 08:48

maiziite

forši ir pielikt labas rupjmaizes garoziņu!

pirms 13 gadiem, 2008.03.20 15:42

Veselība