Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ketoprofēnu saturošus gēlus varēs iegādāties tikai pret recepti

Sākot ar 1. februāri, pretsāpju un pretiekaisuma gēli, kas satur ketoprofēnu, būs recepšu zāles. Šāds lēmums pieņemts, lai novērstu ādas reakcijas, kas var rasties, ultravioletam starojumam (saules gaismai un starojumam solārijā) pakļaujot ādas apvidus, uz kuriem uzklāti ketoprofēna gēli. Dati liecina, ka dažkārt ādas reakcijas var izpausties smagi, radot nopietnus veselības traucējumus.

Zāļu valsts aģentūras (ZVA) Sabiedrisko attiecību speciāliste Sanita Skaidrā informē, ka ZVA sadarbībā ar ketoprofēna gēlu ražotājiem lēmumu par zāļu izsniegšanas kārtības maiņu pieņēmusi pacientu drošības dēļ, lai veicinātu stingru zāļu lietošanas noteikumu ievērošanu un pacientu uzraudzību.

Latvijā reģistrēti šādi ketoprofēna gēli: Begsan 25 mg/g gels, Fastum 2,5 % gels, Ketonal 25 mg/g gels, Ketoprofen Sopharma 25 mg/g gels, Profenid 25 mg/g gels un Spinax 25 mg/g gels.

„Gēlus nedrīkst lietot personas, kurām iepriekš bijušas ādas reakcijas un pastiprinātas jutības reakcijas (piemēram, astmas simptomi, alerģisks deguna gļotādas iekaisums) saistībā ar ketoprofēna, tiaprofēnskābes, acetilsalicilskābes, fenofibrāta, ultravioleto staru blokatoru (it sevišķi oktokrilēnu saturošu) vai smaržvielu lietošanu," norāda S. Skaidrā.

ZVA brīdina, ka pacientiem stingri jāievēro zāļu lietošanas noteikumi. Ārīgi lietojamo ketoprofēna preparātu lietošanas laikā un 2 nedēļas pēc tam ārstētie ādas apvidi jāsargā no tiešas saules gaismas (arī mākoņainā laikā), kā arī nedrīkst sauļoties solārijā. Pēc gēla uzklāšanas rūpīgi jānomazgā rokas. Ketoprofēna gēlu nedrīkst uzklāt zem noslēdzoša pārsēja. Zāles nedrīkst lietot ilgāk par vienu nedēļu.

Ja tomēr zāļu lietošanas laikā rodas jebkādas ādas reakcijas, to vidū reakcijas pēc gēla vienlaicīgas lietošanas ar kosmētikas un higiēnas līdzekļiem, kuru sastāvā ir oktokrilēns, nekavējoties jāpārtrauc zāļu lietošana un jāvēršas pie ārsta.

„Pretsāpju un pretiekaisuma gēlus, kas satur ketoprofēnu, lieto nelielu traumu, cīpslu iekaisumu (tendinīta), mazo locītavu osteoartrīta, akūtu sāpju muguras lejasdaļā un vēnu iekaisuma (flebīta) gadījumā," informē S. Skaidrā.

ZVA par zāļu izsniegšanas kārtības maiņu un iespējamo risku informējusi gan ārstus, gan farmaceitus.

Ketoprofēnu saturošo gēlu iepakojums pakāpeniski tiks nomainīts atbilstoši recepšu zāļu iepakojumam. Informācija par ketoprofēna gēlu lietošanas noteikumiem pacientam jāsaņem no ārsta, kurš parakstīs zāles. Savukārt aptiekā farmaceits kopā ar zālēm izsniegs informatīvu materiālu ar norādījumiem, kas stingri jāievēro. Neskaidrību gadījumā ZVA aicina vērsties pie ārsta vai farmaceita.

Veselība