Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kompensējamo zāļu saraksta veidošanas pamatprincipi

Ņemot vērā medijos un pacientu vidū izskanējušos jautājumus par valsts kompensējamajiem medikamentiem, Veselības ekonomikas centrs vēlas informēt par kārtību, kādā medikamenti tiek iekļauti Kompensējamo zāļu sarakstā.*

 

Medikamentu iekļaušanai Kompensējamo zāļu sarakstā (turpmāk - KZS) ir tiesības pieteikt ikvienam zāļu ražotājam un izplatītājam, norādot arī attiecīgā medikamenta cenu.

Veselības ekonomikas centrs izvērtē katra KZS pieteiktā medikamenta:

 

* salīdzinošo efektivitāti. Tiek salīdzināta terapeitiskā efektivitāte ar citu konkrētas diagnozes ārstēšanā izmantoto medikamentu efektivitāti (balstoties uz zinātnisko pētījumu datiem, kā arī vietējām un starptautiskām ārstēšanas vadlīnijām);

* cenu. Tiek izvērtēta medikamenta cena, salīdzinot ar cenām citās Eiropas Savienības valstīs. KZS iekļaujamo zāļu cenai jābūt ne augstākai kā trešajai zemākajai starp Eiropas Savienības valstīm un ne augstākai kā Igaunijā un Lietuvā. Turklāt cena tiek salīdzināta ar medikamenta terapeitiskajiem ieguvumiem;

 

Medikaments tiek iekļauts KZS sarakstā A, ja tā efektivitāte ir līdzvērtīga KZS jau iekļautajiem konkrētās diagnozes terapijas medikamentiem. Šo zāļu valsts apmaksājamā daļa (100 %, 75 %, 50 % - atkarībā no diagnozes) tiek aprēķināta no vislētāko zāļu aptiekas cenas (to aprēķina izmantojot Ministru kabineta noteikumos nr. 899. definēto formulu). Iegādājoties dārgākas līdzvērtīgas terapeitiskās efektivitātes zāles, starpība starp dārgākajām un lētākajām zālēm ir jāsedz pacientam.

 

Savukārt KZS sarakstā B medikamentu iekļauj, ja tam KZS nav līdzvērtīgas terapeitiskās efektivitātes zāļu. B saraksta zālēm valsts apmaksājamā daļa 100 %,

75 % vai 50 % tiek noteikta no aptiekas cenas.

 

Veselības ekonomikas centrs regulāri veic KZS jau iekļauto medikamentu cenu analīzi (salīdzinot ar cenām citās Eiropas Savienības valstīs). Tās rezultātā, piemēram, no 2009. gada 1. jūlija līdz 1. oktobrim cenas par 11 līdz 88% ir samazinātas 119 zālēm un sarakstā iekļautas 59 jaunas, lētākas, līdzvērtīgas terapeitiskās efektivitātes zāles. Tāpēc daudzām zālēm ir izdevies samazināt pacienta līdzmaksājumu.

 

Jāatgādina, ka, konsultējoties ar ārstu vai farmaceitu, pacientam ir tiesības saņemt informāciju par līdzvērtīgas efektivitātes lētāku zāļu iegādi.

 

_________________________________________________-

* Zāļu kompensācijas kārtība Latvijā ir izveidota balstoties uz Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 89/105/EEK (par to pasākumu pārskatāmību, kas reglamentē cilvēkiem paredzēto zāļu cenas un to iekļaušanu valstu apdrošināšanas sistēmās). Zāļu kompensācijas kārtību nosaka LR Ministru kabineta noteikumi nr. 899. „Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtība".

Veselība