Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Krāsvielas pārtikā – mārketings vai risks?

Cilvēki pērk ar acīm. Tāpēc ražotāji krāso mūsu pārtiku kā ar dabiskām, tā sintētiskām krāsvielām. Ne visus, bet ļoti daudzus produktus. Tomēr tieši mākslīgās krāsvielas un konservantus zinātnieki uzskata par riskantākajām pārtikas piedevām.

 

Pirms diviem gadiem Lielbritānijas pētnieki atklāja, ka vairākām mākslīgajām krāsvielām un plaši izmantotajam konservantam nātrija benzoātam (E 211) ir saistība ar bērnu hiperaktivitāti.

 

 

Savukārt Austrijas zinātnieki konstatējuši, ka tieši krāsainās limonādes ir nopietnākais risks, kā pārsniegt atļauto krāsvielu dienas normu. Pētnieki ir bažīgi, ka riskē tieši bērni un pusaudži, kuri mēdz regulāri izdzert pat vairākus krāsaino dzērienu litrus dienā.

 

 

Satraukums slēpjas faktā, ka skaidri nav zināms, kuras krāsvielas un cik lielā mērā mūsos uzkrājas. Arī zinātnieki par to nav vienisprātis, tāpēc, piemēram, kamēr vienā valstī kāda krāsviela atļauta, citā tā ir aizliegta.

 

 

Ārsti gan norāda, ka krāsainie pārtikas produkti var izraisīt alerģijas, astmu, nātreni, aknu un nieru slimības, kā arī vēzi.

 

 

Skaidrs ir tas, ka krāsvielu un citu pārtikas piedevu iedarbības sekas ir tālejošas. Tas ir viens no iemesliem, kādēļ zinātniekiem ir grūti pierādīt, piemēram, kādas šobrīd tirgū atļautās vielas kaitīgumu.

 

 

Jāsaprot, ka preces veikalu plauktos ir kompromiss - starp ražotājiem, zinātniekiem un patērētāju tiesību aizstāvjiem. Ļoti daudz risku nav izpētīti, tāpēc arī tas, cik un kādas krāsvielas pēc gadiem desmit atradīsim savā vēderā, nav nosakāms.

 

 

Šodien uz preces iepakojumiem visas sastāvdaļas ir minētas, un izvēle ir mūsu pašu ziņā.

Veselība