Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Lai organisms vesels un vingrs

Valkā nu jau vairākus mēnešus strādā fizioterapeite Līva Tiesnese. Viņa ir salacgrīviete, kura pieņemta darbā Vidzemes slimnīcā Valmierā ar domu, ka būs jāstrādā Valkā.

Tas viņai pēc augstskolas bijis vienīgais darba piedāvājums.Līva ir jauna, sportiska auguma speciāliste un viņas runas veids neapšaubāmi ir pārliecinošs un uzticēšanos rosinošs. Tā vien šķiet, ka vajadzētu paārstēt kādu vainīti, jo tādu var atrast gandrīz katram.

Fizioterapeiti, izmantojot dažādas metodes, novērtē pacienta fizisko veselības stāvokli un, atkarībā no rezultātiem un sūdzībām, izvirza ārstēšanas kursa mērķi un sastāda individuālu ārstēšanas plānu, lai uzlabotu viņa veselību.

Pacientam aktīvi jāiesaistās rehabilitācijas procesā, lai speciālista vadībā palīdzētu pašam sev. Fizioterapeite izglīto par saslimšanu un skaidro tās nozīmi ārstēšanās procesā. Viņa arī palīdz sastādīt mājas vingrojumu kompleksu, lai varētu uzturēt savu organismu veselu un vingru.

Visvairāk sūdzas par muguruFizioterapija ir rehabilitācijas nozare, kas sevī ietver gan cilvēka fiziskā funkcionālā stāvokļa izvērtēšanas metodes, gan dažādas aktīvas un pasīvas ārstnieciskās metodes, kā arī veic fizisko un funkcionālo traucējumu profilaksi.

Vienkāršiem vārdiem sakot, ja cilvēkam ir kāds kustību ierobežojums, viņš vēršas pie fizioterapeita, kurš apskata un izvērtē pacienta stāvokli, lai izvēlētos kādu no iespējamajām ārstniecības metodēm. Jautāta, kādas ir visbiežāk sastopamās kaites, L. Tiesnese atbild, ka visvairāk sūdzību ir par muguras sāpēm un tās ierobežo gan ikdienas aktivitātes, gan darbu un pašsajūtu.

"Daudz problēmu ir arī ar kaklu, jo lielai daļai cilvēku ir sēdošs darbs. Ilgstošā laika posmā cilvēku ļoti ietekmē veids, kā viņš sēž," skaidro speciāliste. Viņa izmanto dažādas novērtēšanas metodes. Vispirms jau vizuālo, pētot, kā cilvēks stāv, kā pārvietojas, kādā pozā sēž un tamlīdzīgi.

Fizioterapeitam jānosaka, kādas kustības šim cilvēkam iztrūkst. Pēc īpašiem testiem nosaka muskuļu spēku un garumu. Arī šie mērījumu par cilvēku pastāsta daudz. Pacientam ir arī jāizstāsta sāpju raksturs. Kad tas viss apkopots, var nonākt pie secinājumiem.

Vieglāk ar to, kas ierodas laikusNe reti pacienti pie fizioterapeites Līvas ierodas ar Valmieras ārstes rehabilitoloģes, pieredzējušās Ārijas Zvaigznes nosūtījumu. Viņa Valkā sastopama katra mēneša pirmajā un trešajā trešdienā.

"Fizioterapeita darbs ir komandas darbs, jo ārstēšanas plānu viņš apspriež kopā ar ārsti rehabilitoloģi. Ir jāzina, kādi mērķi sasniedzami un kādas terapijas metodes izmantot. Kopā strādājot, var atrast vislabāko problēmas risinājumu," pārliecināta Līva.

Viņa pacientus pieņem arī individuāli, izvērtē problēmu un iesaka ārstēšanās kursu. Jautāta, vai Valkā ir daudz pacientu, Līva atjoko, ka viņai pietiek. Ir dažādi pacienti - ar jau ielaistām kaitēm un problēmu pašā sākumā, kā nu kurš par savu veselību rūpējas. Saprotami, ka cilvēkam ar ielaistām vainām veselība allaž ir otrajā plānā. Vieglāk ar tiem, kuri ierodas laikus.

Atbalsta jebkuras fiziskās aktivitātesL. Tiesnese atzīst, ka visnozīmīgākā ir pacienta izglītošana. Viņam jāzina nepieciešamās ergonomiskās kustības un vingrojumu kompleksi, kurus var patstāvīgi izpildīt mājās. "Visu mūžu taču pie speciālista nestaigās," smaida Līva.

 Muskuļu spēka atjaunošanai vai stiepšanai izmanto dažādus vingrojumus. Fizioterapeite pielieto arī dažādas masāžas tehnikas, piemēram, kakla daļas sāpju gadījumā. Tām līdz trigerpunktu išemizācija. Kakla daļā nereti veidojas īpaši sāpīgi punkti, no kuriem jāatbrīvojas ar īpašu masāžu (išemizāciju).

Līva atbalsta ikvienas fiziskās aktivitātes, tostarp arī nūjošanu un skriešanu. "Galvenais ir aktīvs dzīvesveids. Katram pašam ir jāatrod sev vispiemērotākā aktivitāte. Ja, piemēram, no skriešanas sāp kājas, tad jāmeklē kaut kas mierīgāks un tā varētu būt nūjošana, jo šajā veidā locītavām ir mazāka slodze. Arī pastaigas vakaros ir ļoti vērtīgas," uzskata speciāliste.

 Allaž nepieciešams piedomāt, kā cilvēks iet, kā sēž, cik taisni viņš tur savu augumu. Cilvēka dabiskais stāvoklis ir būt taisnam. Veselības uzturēšanai un atjaunošanai liela nozīme ir arī atpūtai un gulēšanai.

Par veselu miesu un garuFizioterapeits ne tikai masē un liek vingrot, bet cenšas abus apvienot un izmanto arī fizikālās medicīnas metodes. "Sāpju mazināšanai un muskuļu atbrīvošanai populāra ir aukstuma izmantošana. Ja mājās ir ledusskapis, var izmantot īpašas aukstumpakas. Tās ievieto saldētavā un pēc tam paku uzliek vajadzīgajā vietā. Mājas apstākļos līdzīgā veidā var izmantot zirņus," stāsta L. Tiesnese.

Piemēram, ja cilvēks ierodas pie speciālista pēc elkoņa traumas un nevar iztaisnot roku, tad, uzliekot aukstuma paku, muskulis labāk atbrīvojas, mazāk sāp un var panākt lielāku iestiepumu.

Tāpat nepieciešamības gadījumā izmanto siltumu. Ar ultraskaņu, magnētu un citu ierīču palīdzību ar to Valkā nodarbojas fizioterapijas māsa Ļubova Puzule. Piemēram, muguras sāpju gadījumā lieto ultraskaņu. Tā atbrīvo muskuļus, uzlabo asinsriti un pēc vingrošanas efekts ir lielāks nekā tikai vingrojot vai stiepjot.

Jautāta, kā Līva pati uztur fizisko formu, viņa atbild, ka patīkot skriet. Šī nodarbe ir vēlama sirds nostiprināšanai. Tiesa, tas nenotiek regulāri noteiktajā laikā, bet kad ir vaļa. Skrienot viņa izmanto pulsometru, lai vieglāk kontrolēt procesu.

Valkas stadionā katru ceturtdienu pulksten 18.00 notiek jogas nodarbības. Arī Līva tās ir sākusi apmeklēt. Ja cilvēkam ir gribēšana, katru pirmdienu un trešdienu 18.00 Valkas slimnīcas telpās notiek ārstnieciskā vingrošana grupās, kuras vada Līva.

Veselība