Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Laiks uzmanīties no ērcēm

Tūlīt pat mežmalās sāks ziedēt zilās un baltās vizbules. Tās, kā izrādās, var būt arī drauds cilvēku veselībai, jo pastāv varbūtība, ka meža puķēs ielīdušas pirmās ērces, kas var piesūkties ne vien pašam lasītājam, bet arī pārējiem mājiniekiem.

 

Ērces mājās var ienest arī mājdzīvnieki vai cilvēki ar mežā noplūktiem zariem un puķēm. Ik gadu ērču aktivitātes sezona sākas, kad vidējā gaisa temperatūra pārsniedz plus piecus grādus. Šogad jau Latvijas Infektoloģijas centrs informējis par trim gadījumiem, kad cilvēkiem piesūkušās ērces.

 

Vidzemes slimnīcas sabiedrisko attiecību speciāliste Benita Brila informē, ka Valkas slimnīcas uzņemšanas nodaļā jau vērsušās divas personas, lai noņemtu piesūkušos ērci. Ja šāds pakalpojums jāsniedz bērnam vecumā līdz 18 gadiem, tas ir bez maksas, bet pieaugušajiem par ērces izņemšanu būs jāšķiras no diviem latiem. Pēc palīdzības darba laikā var vērsties arī pie sava ģimenes ārsta.

 

Valsts aģentūras "Sabiedrības veselības aģentūra" Infekcijas slimību epidemioloģijas daļas vadītājas vietniece Rasma Grauda atgādina, ka drošākais veids, kā izsargāties no saslimšanas ar ērču encefalītu, ir vakcinēšanās.

 

 

Gadījumā, ja tomēr cilvēks vairāku apsvērumu dēļ nav vakcinējies pret šo infekcijas slimību, tad, uzturoties mežā, krūmainās vietās un nekoptās pļavās, jāatceras, ka ērces visbiežāk nokļūst uz cilvēku apaviem vai apģērba potīšu vai ceļgalu augstumā un pēc tam lēnām pārvietojas uz augšu.

 

 

Ērces nekrīt no kokiem un krūmiem. Lai izsargātos no ērces piesūkšanās, pirms došanās mežā apģērbs jāpielāgo tā, lai ērce nevarētu zem tā pakļūt: bikšu gali jāieliek zeķēs, aprocēm un apkaklei jābūt cieši piegulošai, blūze vai krekls jāieliek biksēs.

 

 

Lai ērces būtu iespējams pamanīt un laikus notraukt no apģērba, vēlams valkāt gaišas drēbes. Kā papildus drošības pasākumu var lietot arī aptiekās nopērkamos ērču atbaidīšanai domātos līdzekļus, apsmidzinot ar tiem apģērbu.

Veselība