Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Laikus nediagnosticējot osteoporozi, valsts izšķiež budžeta naudu 1

Laikus nediagnosticējot un neārstējot osteoporozi, valsts izšķiež budžeta naudu, dārgi maksājot par seku - smagu lūzumu - ārstēšanu, atzīst speciālisti. 20. oktobrī - Starptautiskajā Osteoporozes dienā, kad visā pasaulē šai slimībai tiek pievērsta pastiprināta uzmanība, osteoporozes speciālisti aicina Latvijas atbildīgās amatpersonas taupīt valsts budžetu, atbildīgi izvērtējot naudas izlietojumu.

 

Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem osteoporoze ir otrā izplatītākā veselības problēma pēc sirds un asinsvadu slimībām.

 

„Osteoporoze ir hroniska kaulu slimība, kuras rezultātā var rasties kaulu lūzumi," stāsta dr. Ingvars Rasa, Latvijas Osteoporozes un kaulu metabolo slimību asociācijas prezidents, „slimībai ir vairāki rašanās un attīstības iemesli. Taču to var un noteikti vajag ārstēt, lietojot pretosteoporozes medikamentus. Ja pretosteoporozes medikamenti netiek lietoti, tad kaulu trausluma rezultātā rodas lūzumi. Visbiežākās lūzumu vietas ir mugurkaula skriemeļi, gūžas kaula kakliņš, apakšdelms."

 

„Neārstētas osteoporozes radītās sekas valstij izmaksā ļoti dārgi", uzsver dr. Dainis Kaņeps, „pēc osteoporozes lūzumiem mainās pacientu dzīves kvalitāte, nereti pacienti pēc šādiem lūzumiem tiek „piekalti gultā" un ir pilnībā atkarīgi no tuvinieku vai sociālo darbinieku palīdzības. Viena savlaicīgi nediagnosticēta osteoporozes slimnieka ārstēšana valstij gadā vidēji izmaksā 200 - 300 latus. Šāda ārstēšana ir nepieciešama visiem pacientiem, kuriem izdarīta operācija. Pati operācija maksā tūkstošiem latu, dārga ir arī rehabilitācija."

 

Speciālisti stāsta, ka gūžas kaula kakliņa lūzums - kas ir viens no biežākajiem lūzumiem osteoporozes slimniekiem - ir jāārstē slimnīcā, šī lūzuma gadījumā pacientiem bieži ir nepieciešama operācija. Arī mugurkaula skriemeļu lūzumi bieži ir jāārstē ar ķirurģiskām metodēm. Gūžas kaula kakliņa lūzumu rezultātā 26 % pacientu pirmā gada laikā pēc lūzuma iestājas nāve dažādu sarežģījumu dēļ.

 

Daudziem pacientiem pēc šī lūzuma ir paliekoša invaliditāte, ļoti ierobežotas pašaprūpes spējas, daļa no pacientiem nespēj paši par sevi parūpēties, viņiem ir nepieciešami kopēji. 50 - 65 gadus veciem pacientiem, kas ir vēl darba spējīgi, lūzumu gadījumā valstij ir jāizmaksā pabalsti, jāapmaksā darba nespējas lapa, kā arī jāsedz ārstēšanas un izmeklēšanas izmaksas.

 

"Daudzās Eiropas Savienības dalībvalstīs pretosteoporozes medikamenti 100% apmērā tiek apmaksāti no valsts budžeta līdzekļiem. Lūzumu ārstēšana ir ekonomiski dārgāka kā osteoporozes savlaicīga diagnostika un attiecīgi atbilstoša ārstēšana.

 

Jāatzīmē arī vēl cita problēma - pacientiem, kuriem noticis ar osteoporozi saistīts lūzums, atkārtota lūzuma iespējamība tā paša gada laikā ir ļoti augsta," uzsver dr. Ingvars Rasa, Latvijas Osteoporozes un kaulu metabolo slimību asociācijas prezidents.

 

Par osteoporozes profilakses akciju

Lai veicinātu profilaksi un mudinātu cilvēkus veikt kaulu blīvuma pārbaudes, visu oktobri Latvijā norisinās Latvijas Kaulu, locītavu un saistaudu slimnieku biedrības ierosinātā akcija „Pasargā savu mammu no lūzumiem!".

 

Pēcmenopauzes vecuma sievietes ir galvenā osteoporozes pacientu riska grupa - katra trešā sieviete pēc 50 gadiem slimo ar osteoporozi, diemžēl ne visas to zina. Laicīgi diagnosticējot slimību un ārstējot to, iespējams izvairīties no smagiem lūzumiem.

 

Akcijā piedalās Veselības centrs 4, Juglas Medicīnas centrs, Rīgas 2. slimnīca, Latvijas Jūras medicīnas centrs, Valmieras Veselības centrs un „Liepājas Metalurgs" poliklīnika. Akcijas laikā minētajās iestādēs būs ievērojami lētāka speciālista konsultācija - 5 lati, parasti speciālista konsultācija ir gandrīz divreiz dārgāka.

 

Savukārt tiem pacientiem, kuri dosies veikt kaulu blīvuma mērījumu bez ģimenes ārsta vai bez specialista nosutijuma, akcijas norises vietās šo izmeklējumu varēs veikt ar 40% atlaidi, vidēji tas izmaksās 12 - 15 latus. Lai uzzinātu precīzāku informāciju par katru centru (reģistratūras tālruņu numuri, precīzas cenas u.c.), pacienti aicināti zvanīt uz 1188.

Par osteoporozi

„Osteoporoze ir hroniska kaulu slimība, kuras rezultātā var rasties kaulu lūzumi," stāsta dr. Ingvars Rasa, Latvijas Osteoporozes un kaulu metabolo slimību asociācijas prezidents, „Slimībai ir vairāki rašanās un attīstības iemesli. Pirmkārt, osteoporozi var izraisīt hormonu disbalansu sievietēm menopauzē pēc 50 gadu vecuma, vīriešiem pēc 70 gadu vecuma.

 

Otrais iemesls var būt dažādas endokrīnas slimības, piemēram, 1. tipa cukura diabēts. Trešais iespējamais iemesls var būt atsevišķu medikamentu, piemēram, prednizolona lietošana dažādu hronisku slimību, piemēram, bronhiālās astmas, plaušu slimību, ādas slimību ārstēšanā. Ceturtkārt, osteoporoze var rasties tiem cilvēkiem, kuri atrodas vairāk kā sešus mēnešus guļus stāvoklī vai pārvietojas ratiņkrēslā - imobilizācijas rezultātā."

 

Kā norāda dr. Ināra Ādamsone, „Kauls ir dzīva substance, kurā vielmaiņa notiek visu mūžu. Kaulu vielmaiņai ir trīs nosacīti posmi. Agrā bērnībā, kad skelets aug, dažādu hormonu, fiziskas aktivitātes ietekmē kaulu veidošanas šūnas darbojas aktīvāk. No 20 - 25 gadiem līdz 45 - 50 gadu vecumam organisms sintezē tik pat daudz kaulu šūnu, cik ir noārdījušās. Savukārt ap 45 - 50 gadu vecumā lielāka loma ir kaulu noārdīšanās procesiem, un kauli paliek trauslāki."

 

Kā saka dr. Signe Zelča, „nevienam nav noslēpums, ka cilvēki nelabprāt iet pie ārstiem profilaktisku iemeslu dēļ. Osteoporozes gadījumā - ļoti bieži pie ārsta nonāk tikai tad, kad jau ir smagi lūzumi, nereti pat vairākkārtēji. Lielākoties ir tāda situācija, ka tad, kad ugunsgrēks ir noticis, mēs to dzēšam, nevis veicam savlaicīgu izmeklēšanu, lai ugunsgrēku neizraisītu.

 

Ja osteoporoze tiek savlaicīgi diagnosticēta, to ir iespējams efektivi ārstēt,nesagadajot neertibas pacientam un neietekmejot pacienta dzivesveidu, ir pat pieejamas zāles, kuras jālieto tikai reizi mēnesī. Ja šādi lūzumi ir bijuši, sievietēm noteikti vajadzētu vērsties pie ārsta. Arī berniem - meitām un dēliem, tuviniekiem un radiniekiem es no sirds ieteiktu šādos gadījumos mudināt mammu dodies uz izmeklēšanu."

 

Lai diagnosticētu osteoporozi, ir jāveic īpašs, rentgenam līdzīgs izmeklējums, ko sauc par osteodensitometriju. Ar to nosaka kaulu minerālvielu blīvumu mugurkaulā un gūžas kaulā. Osteodensitometriju ieteicams veikt visām sievietēm pēc 65 gadu vecuma un vīriešiem pēc 70 gadu vecuma, kā arī sievietēm pēc menopauzes iestāšanās, ja ir citi osteoporozes riska faktori, un visiem pieaugušajiem, kuriem bijis kaulu lūzums minimālas traumas rezultātā.

 

„Osteoporoze varbūt primāra un sekundāra. Pēdējā veidojas kā citas saslimšanas vai kā citu iekšējo vai ārējo faktoru sekas, piemēram, reimatoīdā artrīta slimniekiem, dažadu endokrīno slimību pacientiem, onkoloģiskiem slimniekiem, pēc ilgstošas imobilizācijas rezultata, paralizētiem pacientiem ar mugurkaula komplicētiem lūzumiem zem bojājuma līmeņa, kā arī pacientiem, kuriem citu saslimšanu dēļ jālieto medikamenti, kas veicina osteoporozes attīstību (kortikosteroīdi, medikamenti psihiatrijas praksē)", skaidro dr. Dainis Kaņeps.

 

Paaugstināts risks saslimt ar osteoporozi ir tad, ja:

* ir iestājusies menopauze* pieaugušā vecumā ir bijuši lūzumi nenozīmīgas traumas rezultātā* mātei vai citiem 1. pakapes radiniekiem ir bijuši gūžas lūzumi* uzturā nav pietiekams kalcija un D vitamīna daudzums* ir mazkustīgs dzīvesveids, smekesana, alkohola lietosana* osteoporozes rašanos var vecināt arī atsevišķu medikamentu lietošana hronisku slimību ārstēšanai

 

Lai pasargātu sevi no saslimšanas ar osteoporozi, ir, pirmkārt, jāēd veselīgi - jālieto daudzveidīga, ar kalciju un D vitaminu bagāta pārtika, otrkārt, jābūt fiziski aktīviem, vismaz pusstundu dienā pastaigājot vai pavingrojot, treškārt, jāizvairās no kaitīgiem ieradumiem (smēķēšana un alkoholisko dzērienu pastiprināta lietošana), kā arī jābūt informētiem - plaša informācija par osteoporozi, tās iemesliem, ārstēšanas iespējām un vēlamo rīcību ir pieejama mājas lapā www.osteoporoze.lv.

Komentāri 1

slimā

Nav ko rakstīt,ka zāles osteoporozei ir ar 100 % atlaidi.Nemāniet tautu. No kā tad lai pasargā sevi,ja pat zāles nevari iegādāties.Nerunāsim pa tukšo!

pirms 9 gadiem, 2009.10.19 22:04

Veselība