Latvijā ar vīrushepatītiem inficējušies 1589 cilvēki

Šī gada desmit mēnešos ar vīrushepatītu, tai skaitā akūto hepatītu A, B, C un hronisko hepatītu C, inficējušies 1589 cilvēki, liecina Sabiedrības veselības aģentūras (SVA) dati.

Šī gada desmit mēnešos ar hronisko hepatītu C inficējušies 1284 cilvēki. Inficēšanās gadījumu skaits ar hronisko vīrushepatītu C šī gada desmit mēnešos, rēķinot uz 100 000 iedzīvotāju, ir 56,28. Desmit mēnešos ar akūto hepatītu C inficējušies 84 cilvēki, liecina SVA statistikas dati. Saslimšanas gadījumu skaits ar akūto hepatītu C uz 100 000 iedzīvotāju ir 3,68.

Šī gada desmit mēnešos ar akūto hepatītu B inficējušies 147 cilvēki. Saslimšanas gadījumu skaits ar akūto hepatītu B vīrusu uz 100 000 iedzīvotāju ir 6,44.

Desmit mēnešos ar akūto hepatītu A inficējušies deviņi cilvēki, liecina SVA statistikas dati. Saslimšanas gadījumu skaits ar akūto hepatītu A vīrusu uz 100 000 iedzīvotāju ir 0,39.

SVA informēja, ka B hepatīts ir viena no izplatītākajām infekcijas slimībām pasaulē. To izraisa vīruss, kas bojā aknas. Vīruss, kuru sauc par B hepatīta vīrusu (HBV), var izraisīt hronisku infekciju - vīrusa nēsāšanu visas turpmākās dzīves ilgumā -, aknu cirozi, aknu vēzi, aknu mazspēju un nāvi.

Ar B hepatītu var inficēties, tieši kontaktējot ar inficēta cilvēka asinīm vai organisma šķidrumiem.

Reizēm cilvēki, kuri inficējušies ar HBV, pilnīgi neizveseļojas - viņi kļūst par šī vīrusa nēsātājiem un visas turpmākās dzīves laikā var inficēt citus cilvēkus.

Apmēram trešdaļai inficēto vīrushepatīts B noris bez simptomiem.

B hepatītam nav specifisku ārstēšanas metožu, tādēļ tā novēršana ir svarīga. Vienīgais efektīvais aizsardzības veids ir vakcinācija. Pilnīgai aizsardzībai nepieciešamas trīs vakcīnas devas.

Savukārt vīrusa hepatīts C ir akūta vai hroniska vīrusa izsaukta infekcija. Lielai daļai C hepatīta slimnieku nav simptomu vai arī tie ir nespecifiski. Tikai 25% slimnieku parādās dzelte. Slimības simptomi var parādīties no divām nedēļām līdz sešiem mēnešiem pēc inficēšanās.

A hepatīts reti ir fatāls bērniem un jauniem pieaugušiem cilvēkiem, lielākā daļa inficēto pieaugušo un daži vecāki bērni kļūst slimi un darba nespējīgi vairākas nedēļas un mēnešus. Fatālu gadījumu biežums sasniedz 2% starp tiem, kas vecāki par 40 gadiem, un var būt 4% tiem, kas sasnieguši 60 un vairāk gadus.

A hepatīts ir biežākā ar vakcināciju novēršamā ceļotāju infekcija. Ceļotāji no attīstītām valstīm ir jutīgāki pret infekciju, un viņiem jāsaņem A hepatīta vakcīna pirms došanās uz valstīm ar vidēji augstu un augstu infekcijas risku.

Lai gan cilvēkiem, kas ceļo uz jaunattīstības valstu lauku reģioniem, ir īpaši augsts infekcijas risks, praktiski lielākā daļa saslimšanu notiek ceļotājiem, kas uzturas kūrortos un labas kvalitātes viesnīcās. Cilvēki, kas dzimuši un auguši jaunattīstības valstīs, un tie, kas attīstītajās valstīs dzimuši pirms 1945.gada, bieži vien ir inficēti jau bērnībā un varētu būt imūni.

Ir pieejama droša un augsti efektīva A hepatīta vakcīna. Tā kā vakcīnas inducētās antivielas nav nosakāmas līdz divām nedēļām pēc ievadīšanas. Ņemot vērā A hepatīta ilgo inkubācijas periodu, ceļotāji var tikt vakcinēti pat izbraukšanas dienā un būs pasargāti.

 

Veselība