Latvijas iedzīvotājiem katastrofāli zemas zināšanas par veselības jautājumiem

Latvijas iedzīvotājiem kopumā ir neapmierinošas zināšanas gan par savu veselību, gan veselības aprūpi un tās sniegtajām iespējām. Līdzekļu trūkuma un garo rindu dēļ gandrīz trešdaļa iedzīvotāju šobrīd retāk apmeklē ārstus, bet zināšanu trūkuma dēļ nereti pēc palīdzības nevēršas laikā.

Tādēļ nesen tika rīkota kāda īpaša sociālā akcija, kuras laikā vairāk nekā 150 interesentu varēja bez maksas noklausīties lekcijas un saņemt speciālista atbildes uz jautājumiem par gastroenteroloģijas tēmu.Sociāli atbildīgas organizācijas un veselības aprūpes uzņēmumi pēc savas iniciatīvas ik pa laikam organizē dažādus izglītojošus pasākumus, mazinot arīdzan plaisu starp pacientiem un ārstiem, un ņemot vērā zelta likumu, ka profilakse ir daudz labāka par ārstēšanos, un svarīgāk ir neslimot vispār. Pasaules Veselības organizācija nesen veiktajā pētījumā ir secinājusi, ka veselības izpratnei ir būtiska nozīme sabiedrības veselībā.

Zema veselības jautājumu izpratne ir saistīta ar sliktākām zināšanām par hroniskām saslimšanām, sliktāku garīgo un fizisko veselību un augstākiem hospitalizēšanas rādītājiem. Latvijā tas ir īpaši aktuāli, un vairākās diskusijās arī LR veselības ministrs Juris Bārzdiņš uzsvēris pacientu izglītošanas nepieciešamību.

Tādēļ maija beigās un jūnija sākumā dabīgais minerālūdens „Borjomi" kopā ar „Veselības centru 4" rīkoja sociālo akciju, kuras laikā ikvienam interesentam bija iespēja pieteikties uz bezmaksas lekciju un sarunu ar Latvijā iecienīto speciālistu, gastroenterologu-endoskopistu Hosamu Abu Meri. Lekcijas apmeklēja vairāk nekā 150 cilvēku.

Tajās tika stāstīts par izplatītākajiem funkcionālajiem gremošanas traucējumiem, tādiem kā atviļņa slimība un kairinātās zarnas sindroms. Tāpat uzskates materiālos katrs varēja redzēt, kur kas vēderā atrodas, saņemt skaidrojumu, kāda katram gremošanas sistēmas orgānam funkcija un ko darīt, ja tas nedarbojas, kā vajadzētu; kā , cik un ko pareizi ēst. Speciālists atbildēja arī uz visiem apmeklētāju jautājumiem.

„Zinošs cilvēks ir mierīgāks, nosvērtāks, zina, ko dara, neceļ paniku tad, kad tas nav vajadzīgs un vēršas pēc palīdzības, kad tas nepieciešams. Tas ir jo īpaši svarīgi tādēļ, ka stress šobrīd ir daudzu funkcionālo traucējumu cēlonis numur viens - gandrīz 50% gadījumu, kad cilvēki vēršas ar sūdzībām par traucējumiem gremošanas sistēmā, to iemesls ir pastāvīgs stress," skaidro ārsts Hosams Abu Meri. Tā kā ar gremošanas traucējumiem dzīves laikā saskaras ikviens cilvēks, ļoti būtiski ir saprast, kad par to nav vērts pārlieku satraukties, bet kad nekavējoties jāmeklē medicīniskā palīdzība.

"Šāda veida akciju rīkojam pirmo reizi, un gandarījumu sniedz apziņa, ka tas ir viens no daudzajiem nelielajiem, bet būtiskajiem gabaliņiem, kas kopā veido veselības aprūpes un sabiedrības informētības lielo mozaīku. Mūsdienās ļaudīm dzīve rit drudžaini, nereti viņiem nav laika pienācīgi paēst,  saspringtā grafika dēļ ēšana notiek steigā.

Tas viss nelabvēlīgi iespaido organismu. Mēs ceram, ka šāda veida akcijas liks cilvēkiem aizdomāties par savu veselību vairāk, dzīvot veselīgāk un izvairīties no nepareizas ēšanas radītajām nelabvēlīgām sekām. Tādēļ šādas un līdzīgas sociālās akcijas noteikti rīkosim arī turpmāk, un aicinām to darīt arī citus sociāli atbildīgus uzņēmumus," pauda kompānijas "IDS Borjomi Europe" ģenerāldirektors Iraklijs Bokučava.

Veselība