Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Latvijas Māsu asociācija, Latvijas Farmaceitu biedrība un Latvijas Ārstu biedrība informē:

Latvijas Māsu asociācija, Latvijas Farmaceitu biedrība un Latvijas Ārstu biedrība vērsušās pie Ministru prezidenta Valda Dombrovska un Finašu ministra Andra Vilka ar viedokli budžeta konsolidācijas jautājumā.

Latvijā pašlaik notiek karstas diskusijas par nepieciešamo budžeta konsolidāciju 50 miljonu latu apmērā. Latvijas Māsu asociācija, Latvijas Farmaceitu biedrība un Latvijas Ārstu biedrība norāda, ka neiespējami ir konsolidāciju kaut mazākā mērā veikt uz veselības budžeta rēķina. Mūsu rīcībā ir informācija par Finansu ministrijas dzīlēs radītām iecerēm palielināt PVN zālēm, medicīnas aprīkojumam un aparatūrai no 12 uz 22%. Tas radītu slogu veselības budžetam vairāku desmitu miljonu apjomā, un šī deficīta segšanai apmaksājamo medikamentu jomā valstij būtu jāmeklē dotācija.

Latvijas mediķi ar izpratni raugās uz Ministru kabineta darbu konsolidācijas procesā un piedāvā iespēju palielināt un konkretizēt valsts nodevas par tabakas tirdzniecību, kas ļautu ieņemt no tabakas tirgotājiem 3.6 miljonus latu. Šobrīd legālais tabakas tirgus pārsniedz 300 miljonus latu, kas nozīmētu apgrūtinājumu šim tirgum par 1%.

Sabiedrības veselības jomā ir pierādīta smēķēšanas un arī pasīvās smēķēšanas graujoši kaitīgā ietekme uz cilvēku veselību. Slogs tautsaimniecībai kopumā ietver tiešās izmaksas, kas attiecas uz palielinātajiem veselības aprūpes izdevumiem par slimībām, kas saistītas ar tabaku, un netiešās izmaksas, kas saistītas ar produktivitātes zudumu, un zaudējumus no ienākuma nodokļa un sociālās apdrošināšanas iemaksām no smēķētājiem un „otrreizējo dūmu" iedarbības upuriem, kuri citā gadījumā strādātu algotu darbu.

Tādējādi būtu tikai taisnīgi, ja ekonomikai smagu lēmumu pieņemšanas brīdī, lielāks slogs tiktu uzlikts nozarei, kura rada papildus izdevumus valsts budžetam veselības aprūpes finansēšanas veidā.

Lai tirgotu tabakas izstrādājumus Latvijā, pašlaik ir jāsaņem tabakas izstrādājumu tirdzniecības speciālā atļauja (licence), kuru izsniedz uz nenoteiktu laiku un kuras saņemšanai ir jāmaksā valsts nodeva 20 Ls apmērā. Šāds valsts nodevas apmērs nešķiet nopietns, īpaši ņemot vērā akcīzes preču kontroles un kontrabandas apkarošanas pastiprināšanu. Latvijas Māsu asociācija, Latvijas Farmaceitu biedrība un Latvijas Ārstu biedrība piedāvā valsts nodevu par tabakas izstrādājumu speciālās atļaujas (licences) izsniegšanu un uzturēšanu noteikt 200 Ls apmērā gadā, proti, tā būtu valsts nodeva, kas būtu jamaksā reizi gadā par ikvienu tirdzniecības vietu, kur tiek tirgoti tabakas izstrādājumi. Bez tam Latvijas Māsu asociācija, Latvijas Farmaceitu biedrība un Latvijas Ārstu biedrība uzskata, ka nodeva būtu jāmaksā par katru tabakas tirdzniecības vietu, proti - saglabājot iepriekšējo sistēmu, kad lielveikalos pie katras kases ir tabakas tirdzniecības stends, jāmaksā būtu par katru kases vietu.

Veselība