Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Laukos ātrās medicīniskās palīdzības brigādes pie pacientiem likumā noteiktajā laikā nokļūst tikai 81% gadījumu

Pilsētās ātrās medicīniskās palīdzības brigādes gandrīz uz visiem izsaukumiem pie pacientiem paspēj aizbraukt likumā noteiktajā laikā - 15 minūtēs, bet laukos izsaukums jāizpilda 25 minūtēs, un to, pēc Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) aprēķiniem, brigādes spēj izdarīt tikai 81% gadījumu.

Par to piektdien vēsta laikraksts "Neatkarīgā". Likumā gan nav noteikts, ka uz simtprocentīgi visiem pilsētu izsaukumiem jāpaspēj 15 minūtēs un 25 minūtēs lauku teritorijās - lai rādītāji tiktu uzskatīti par formāli izpildītiem, jāpaspēj 75% no visiem izsaukumiem.

Tomēr avīze norāda - piemēram, Vidzemē ir pagasti, kur tikai trešdaļā gadījumu mediķi aizbrauc laikus.

Arī NMPD vadītājs Armands Ploriņš azīst: "Hroniski nepaspējam noteiktajā laikā uz izsaukumiem lauku teritorijās." Viņš gan vienlaikus aicina izprast - tas nenozīmē, ka "mēs stundām braucam vai neaizbraucam - laikus neizpildīts izsaukums nozīmē, ka mēs atbraucam nevis 25 minūtēs, bet 26 vai 35 minūtēs".

Viens no iemesliem, kāpēc laukos ātrā palīdzība nereti nevar izpildīt ātruma prasības ir sliktā ceļu infrastruktūra un kvalitāte, īpaši ziemā, kad daudzi ceļi ir aizputināti un netīrīti.

Saskaņā ar NMPD plāniem šogad paredzēts izveidot 15 jaunas brigādes un četras pārvietot uz citām vietām - tuvāk iedzīvotājiem. Piemēram, Vidzemē plānots jaunas brigādes izveidot Liezērē, uz robežas starp Rugājiem un Lazdukalnu, kā arī Lizumu un Lejasciemu, tāpat Liepnā, Liepupē, vēl vienu brigādi Valmierā un vēl vienu Valkā. Brigāžu izveide gan saistīta ar visai prāvām izmaksām - vienas brigādes nokomplektēšana (specializēts autotransports un aprīkojums) izmaksā apmēram 70 tūkstošus eiro. Tāpat jāparedz atalgojums autovadītājam un mediķiem.

Ploriņš atgādināja, ka šogad dienestam finansējums nav samazināts, bet nav arī palielināts, tāpēc, ņemot vērā pieaugošās izmaksas, piemēram, degvielai, tas varētu būt mazāks. Liela sāpe esot arī transportlīdzekļu vecums - 32% auto ir vecāki par desmit gadiem, bet 42% nobraukums ir 300 tūkstoši kilometru. Tāpat dienestu satrauc lielie nobraukumi - diennaktī brigādes pieveic gandrīz 34 tūkstošus kilometru, arī to varētu atrisināt jauni NMPD punkti.

Kopumā pērn NMPD brigādes devušās 397 312 izsaukumos, telefoniski sniegtas 46 500 konsultācijas, bet stacionāros un traumpunktos nogādāti 172 357 pacienti.

Veselība