Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Māsu arodbiedrība: Latvijā ir vairāk nekā uz pusi medmāsu mazāk nekā citviet Eiropā

Latvijā ir vairāk nekā uz pusi mazāk medicīnas māsu uz 10 000 iedzīvotāju nekā vidēji Eiropā, liecina Latvijas Māsu arodbiedrības apkopotā informācija.

 

Kā informē arodbiedrības prezidents Aigars Lavrinovičs, Eiropas Savienībā (ES) vidēji ir 95 māsas uz 10 000 iedzīvotāju. Latvija turpretī ir valsts ar viszemākajiem māsu skaita rādītājiem ES, jo uz 10 000 iedzīvotājiem ir vidēji 43,8 māsas.

 

Turklāt prognozes saistībā ar medicīnas māsu skaitu darba tirgū ir negatīvas, jo māsu profesijā strādājošajiem ir tendence novecoties, skaidro Lavrinovičs. Piemēram, šovasar 16,1% no pamatdarbā strādājošo māsu skaita bija vecuma grupā no 60 gadiem un vecākas, tas ir, māsas, kuras sasniegušas pensijas vecumu vai turpmākajos gados dosies pensijā. Salīdzinoši 2005.gadā šādu māsu bija 12,1%, bet 2000.gadā - 7,5%.

 

Turklāt Latvijas medicīnas koledžās pēdējos gados netiek uzņemts pietiekams skaits audzēkņu, lai nodrošinātu darba tirgu ar darbaspēku nākotnē. Par to liecina apstāklis, ka vecumā līdz 30 gadiem šovasar reģistrētas tikai 747 māsas jeb 5,9% no strādājošo māsu skaita. Salīdzinoši 2005.gadā šai vecuma grupā bija 1458 māsas jeb 11,1% un 2000.gadā - 2700 māsas jeb 20,3% no visām strādājošajām medicīnas māsām, informēja arodbiedrības prezidents.

 

Ņemot vērā to, ka ir ievērojami lielāks to māsu skaits, kuras ir pensijas un pirmspensijas vecumā, salīdzinot ar jaunajām māsām, nākamo desmit gadu laikā būtu nepieciešams sagatavot pietiekamu skaitu, tas ir, gandrīz 3000 māsu. Turklāt ar nosacījumu, ka tās sāks darbu veselības aprūpes nozarē, piebilda Lavrinovičs.

Veselība