Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Medikamentu uzglabāšana karstā laikā

Vasaras mēnešos, it īpaši iestājoties karstajam laikam, Veselības inspekcija aicina iedzīvotājus pievērst uzmanību medikamentu uzglabāšanai atbilstoši norādēm zāļu lietošanas pamācībā. Medikamenta kvalitāti nevar garantēt pat ražotāja noteiktā derīguma termiņa laikā, ja glabāšana nenotiek atbilstoši ražotāja norādījumiem, arī uzglabājot mājas apstākļos.

Inspekcija aicina rūpīgi iepazīties un ievērot medikamentu uzglabāšanu atbilstoši lietošanas pamācības norādēm, izvairoties no zāļu novietošanas tiešos saules staros vai blakus ierīcēm, kas rada siltumu (piemēram, saldējošās ierīces).  

    Augsta temperatūra, galvenokārt, iespaido ziedes un šķidras konsistences  medikamentus, retāk - tabletes. Izmaiņas atkarīgas no zāļu formas un sastāvā esošo aktīvo vielu īpašībām. Temperatūras ietekmē zālēs samazinās aktīvo vielu daudzums, kas var mazināt medikamenta iedarbību, jo tiek saņemta mazāka zāļu deva.

 

    Savukārt medikamentus, kurus atbilstoši lietošanas norādēm jāuzglabā aukstā (2-8 grādi) vai vēsā vietā (8-15 grādi), ievietojot ledusskapī, noteikti vajadzētu sargāt no sasalšanas.

 

    Zālēm, kurām nav noteikti speciāli uzglabāšanas nosacījumi, saskaņā ar šo zāļu ražotāju stabilitātes pētījumiem, ir piemēroti visi klimatiskie apstākļi, kas raksturīgi konkrētai ģeogrāfiskai joslai.

 

    Veselības inspekcija, veicot kontroles aptiekās, īpašu uzmanību pievērš zāļu uzglabāšanas atbilstībai prasībām. Tādēļ Inspekcija aicina aptiekas rūpīgi sekot temperatūras režīmam zāļu uzglabāšanas vietās, nepieciešamības gadījumā iedarbinot gaisa kondicionierus vai pārvietojot zāles, kuras jāuzglabā līdz +25 °C, uz uzglabāšanas telpu ar atbilstošu temperatūras režīmu.

 

Tāpat jāseko, lai aptiekas ieejas durvis būtu aizvērtas. Katrai aptiekai jāizvēlas telpu specifikai un finansiālām iespējām atbilstošākais risinājums, piemēram, lielu logu rūtis iespējams noklāt ar siltumatstarojošiem materiāliem.

 

    Vienlaicīgi Inspekcija atgādina, ka zāļu uzglabāšanas temperatūras režīma neievērošana uzskatāma par 26.06.2007. MK noteikumu Nr.416 „Zāļu izplatīšanas un kvalitātes kontroles kārtība" 29.3. punkta prasību pārkāpumu. 

 

    Papildu informāciju var iegūt Veselības inspekcijas mājaslapā www.vi.gov.lv sadaļā Farmācija / Zāļu izplatīšana.

Veselība