Mediķi aicina iedzīvotājus nebūt vienaldzīgiem

Aizvadītajās brīvdienās (28.-29.01.2012.) 18 cilvēki visā Latvijā guvuši roku, kāju apsaldējumus vai viņiem iestājusies ķermeņa atdzišanu ilgstoši atrodoties ārā aukstā laikā, liecina Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) dienesta informācija. Ātrās palīdzības mediķi atgādina, ka šonedēļ gaidāmi īpaši auksti laika apstākļi, tādēļ aicina cilvēkus pasargāt savu veselību, izvēloties ziemas laikam atbilstošu apģērbu un apavus, kā arī izvairīties no ilgstošas uzturēšanās ārā.

Tāpat mediķi aicina cilvēkus nebūt vienaldzīgiem pret līdzcilvēkiem, ko redz saļimušus uz ielas vai sabiedriskā transporta pieturā. Ne vienmēr nespēka iemesls ir alkohola reibums. Cilvēks var būt apjucis, nespējīgs adekvāti reaģēt un izsaukt palīdzību kādas traumas rezultātā vai, ja viņam palicis slikti ar sirdi vai viņš cietis ceļu satiksmes negadījumā, utml.

 

Jāatceras, ka trauma vai pēkšņa veselības stāvokļa pasliktināšanās kombinācijā ar ļoti aukstiem laika apstākļiem cietušajam bez līdzcilvēku palīdzības var beigties traģiski. Cilvēks var nomirt nevis iegūtās traumas dēļ, bet gan nosalstot sniega kupenā, ja laikus nesaņem nepieciešamo palīdzību.

 

NMP dienesta mediķi atgādina - ja uz ielas cilvēkam paliek slikti, viņš guvis traumu, nespēj pats piecelties un ieiet siltumā, aukstā laikā pietiek pat ar 15 – 20 minūtēm, lai sāktos ķermeņa atdzišana. Nesaņemot nepieciešamo medicīnisko palīdzību, cilvēks var gluži vienkārši nosalt.

 

Tāpēc aicinām iedzīvotājus nebūt vienaldzīgiem. Pamanot guļam cilvēku ielas malā vai sniega kupenā – pieejiet viņam klāt, mēģiniet uzrunāt un noskaidrot, kas noticis. Ja cilvēks neatbild, nav spējīgs piecelties, zvaniet ātrajai palīdzībai uz telefona numuru 113.

 

Ātrās palīdzības mediķi aicina cilvēkus nebūt vienaldzīgiem arī gadījumā, ja cilvēks ir alkohola reibumā vai, iespējams, pieder pie sociālā rika grupas – tas nedrīkstētu būt iemesls, lai nesniegtu cilvēkam palīdzību.

Tāpat, izsaucot palīdzību, NMP dienesta mediķi aicina izsaucējam pēc iespējas precīzāk norādīt vietu, kur atrodas cietušais un arī sagaidīt brigādi, paliekot pie cietušā.

 

Atsevišķos gadījumos cilvēki gūst apsaldējumus un viņiem iestājas ķermeņa atdzišana arī aukstās nekurinātās iekštelpās, tādēļ mediķi aicina apraudzīt radiniekus un draugus, īpaši vecāka gadagājuma cilvēkus, kā arī kaimiņus, kuri dzīvo vieni.  

 

Par to, kā  palīdzēt cilvēkam ķermeņa atdzišanai vai apsaldējumu gadījumā  vairāk lasiet NMP dienesta mājas lapā http://www.nmpd.gov.lv/nmpd/preses_relizes/hipotermija_jeb_kermena_atdzisana_un_apsaldejumi___mediku_ieteikumi_profilaksei/

Veselība