Nākamgad neiegādāsies imūnglobulīnu

Nākamgad iedzīvotāji tiks pastiprināti aicināti potēties pret ērču encefalītu, jo netiks iegādāts imūnglobulīns, kas nevakcinētiem cilvēkiem parasti tiek ievadīts pēc ērces piesūkšanās, aģentūru LETA informēja Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) direktore Baiba Rozentāle.

 

Kā stāstīja Rozentāle, patlaban imūnglobulīns centrā vēl ir palicis un to varēs izmantot nākamgad. LIC direktore gan nevarēja pateikt, cik cilvēkiem šīs antivielas pietiks, jo konkrētajai personai nepieciešamais imūnglobulīna daudzums tiek aprēķināts, ņemot vērā cilvēka svaru.

 

 

LIC direktore skaidro, ka Eiropā imūnglobulīns vairs netiek ražots, bet vairākās valstīs imūnglobulīna ievadīšana pēc ērču koduma vispār netiek veikta, jo tā iedarbība ilgst tikai aptuveni divas līdz trīs nedēļas, turklāt atkārtota ērces koduma gadījumā tas ir jāievada vēlreiz.

 

 

Turklāt jāņem vērā, ka pretērču imūnglobulīns jāievada 72 stundu laikā pēc iespējamās inficēšanās. Tomēr pēdējos gados ir novērots, ka imūnglobulīna ievadīšana ne vienmēr pasargā no saslimšanas. Turklāt, ievadīts vēlāk par noteikto laiku, imūnglobulīns slimības gaitu var pat sarežģīt, stāstīja LIC speciāliste.

 

 

Rozentāle arī skaidroja, ka vakcinācija ir drošākais veids, kā pasargāt gan sevi, gan savus tuviniekus no bīstamās infekcijas, tāpēc jau nākamā gada sākumā LIC plāno sākt iedzīvotāju informēšanas kampaņu par iespēju vakcinēties.

 

 

Rozentāle norādīja, ka vakcinēties pret ērču encefalītu var jebkurā laikā, taču vislabāk būtu pirmo poti saņemt februārī vai martā. Pēc viena vai diviem mēnešiem būtu vēlams saņemt otro poti, kura nodrošina imunitāti uz vienu sezonu, bet jau pēc gada ir jāsaņem trešā pote. Pēc tam viena pote jāsaņem ik pēc pieciem gadiem.

 

 

Vietās, kur ērces ir īpaši aktīvas, tiek vakcinēti visi bērni, taču kopumā bērnu saslimstība ar ērču encefalītu Latvijā ir zema, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, norādīja Rozentāle.

 

 

Pēc viņas teiktā, Eiropā ir vairākas valstis, kur ērču izplatība ir daudz augstāka nekā Latvijā, turklāt šogad valstī ir novērots īpaši zems ērču inficētības līmenis. No visām 5004 ērcēm, kuras LIC tika izmeklētas, 214 jeb 4,3% bija inficētas ar ērču encefalītu.

Veselība