Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Nav pamata bažām par vakcīnas drošumu

Atsaucoties uz plašsaziņas līdzekļos izskanējušo informāciju par to, ka pēdējā laikā tuberkulozes potes izraisījušas samērā daudz komplikāciju zīdaiņiem, Zāļu valsts aģentūra (ZVA) apliecina, ka Dānijā ražotā tuberkulozes vakcīna ir reģistrēta daudzās Eiropas Savienības dalībvalstīs, piemēram, Dānijā, Anglijā, Norvēģijā, Francijā, Zviedrijā, Īrijā, Baltijas valstīs un citās valstīs. Tā atzīta par efektīvu un drošu.

Profilaktiska vakcinēšana pret tuberkulozi ir vienīgais veids, kā pasargāt zīdaiņus no ļoti smagām, bīstamām tuberkulozes formām: tuberkuloza meningīta (smadzeņu apvalku iekaisuma)  un ģeneralizētas tuberkulozes, kuru iznākums zīdaiņiem vairumā gadījumu ir nāvējošs.

 

ZVA Zāļu blakusparādību ekspertu padome (EP) secinājusi, ka guvums, ko sniedz bērnu vakcinēšana pret tuberkulozi, joprojām atsver paredzēto blakņu risku, ja tiek ievērota precīza vakcīnas ievadīšanas tehnika.

 

Vērtējot līdz šim saņemtos ziņojumus par blaknēm saistībā ar tuberkulozes vakcīnu, ZVA EP atzinusi, ka ļoti svarīgi precīzi ievērot tuberkulozes vakcīnas ievadīšanas tehniku: vakcīna jāievada stingri intradermāli (ādas virsslānī), jo limfmezglu palielināšanās un citas vietējas reakcijas varētu būt saistītas ar vakcīnas ievadīšanas tehnikas neievērošanu.

 

ZVA ir informējusi Latvijas Infektoloģijas centru par ziņojumu skaita pieaugumu un ZVA EP rekomendācijām pastāvīgi nodrošināt tuberkulozes vakcīnas ievadīšanas tehnikas ievērošanu, lai mazinātu blakņu risku.   ZVA ir informējusi arī veselības aprūpes speciālistus ar speciālistiem paredzēta izdevuma Cito! starpniecību.

 

Biežākās, paredzētās tuberkulozes vakcīnas blaknes ir limfmezglu palielināšanās un reakcija injekcijas vietā.

 

Vakcīnām, ievērojot to, ka tās ievada profilaktiskā nolūkā, jābūt īpaši drošām.  Kā visām zālēm, arī vakcīnām ir iespējamas blaknes. Virkne mazāk būtisku blakņu tiek uzskatītas par normālu imūnatbildreakciju. Vakcīnas ir bioloģiskas izcelsmes zāles. Lai iegūtu stipru imunitāti - pretestību pret konkrētas infekcijas izraisītāju- vakcīnai jābūt gana iedarbīgai, proti, jārada organisma imūnatbildreakcija.

 

ZVA mājaslapā www.zva.gov.lv sadaļā „Reģistrs", ierakstot meklētājā vakcīnas nosaukumu (BCG Vaccine SSI), ir iespējams iepazīties ar zāļu lietošanas instrukciju, kurā minētas visas iespējamās vakcīnas blaknes, kā arī atrodami norādījumi efektīvai un drošai vakcīnas ievadīšanai. 

Veselība