„Nespēlē paslēpes ar vēzi!” 9

„Nespēlē paslēpes ar vēzi!"- ar tādu devīzi šogad februārī nāk klajā onkoloģisko pacientu atbalsta biedrības „Dzīvības koks" akcija. Tas ir video projekts, kurā sievietes tiek aicinātas domāt par savu veselību un dzīvību un izmantot valsts apmaksātās vēža savlaicīgās atklāšanas programmas iespējas!

Kāpēc tāds video?

Kopš  2009.gada janvāra Latvijā tiek ieviesta vēža savlaicīgā  atklāšanas programma (skrīnings) krūts vēža, dzemdes kakla vēža un kolorektālā (zarnu) vēža atklāšanai. Tomēr apmeklējums joprojām ir nepietiekams, tikai katra trešā sieviete, kas saņēmusi uzaicinājuma vēstuli uz skrīningu, to izmanto! Tajā pašā laikā pētījums (SKDS pētījums 2011.gada oktobrī- novembrī par sabiedrības informētību par krūts vēža skrīningu) parāda, ka vairāk nekā 80% sieviešu (vecumā no 50-69 gadiem) zina, kas ir skrīnings, bet trīs no četrām sievietēm atrod dažādas atrunas, lai neaizietu pie ārsta! Atrunas parasti ir: „nav laika", „mani tas neinteresē", „negribu uzzināt sliktas lietas"....

 

Protams, vēzis nav nekas patīkams, par ko katrs vēlētos domāt, tomēr ir jāatceras, ka savlaicīgi atklātu vēzi VAR ārstēt! Tas nozīmē, ka, izmantojot uzaicinājumu, aizejot pie ārsta, sievietes pasargā sevi pat tad, ja uzzina par slimību agrīnā stadijā!

 

Tas ir nepieņemami, ka Latvijā joprojām vēzis tiek uzskatīts par fatālu slimību, kamēr pasaulē tas ierindots hronisku slimību skaitā! Kamēr  „spēlēsim paslēpes", domāsim, ka „tas mūs neskar", tikmēr joprojām vēzi atklāj novēloti, kad to vairs nevar ārstēt. Veidojas apburtais loks- „nedomāsim, tas mūs neskars", kad skar- tad- „es jau to zināju!" Pārrausim apburto loku! Rūpēsimies par sevi, savām ģimenēm! Nespēlēsim paslēpes!

Apburtais loks

Statistika par onkoloģiskām saslimstībām parāda, ka no jauna reģistrēto gadījumu skaits laika posmā no 2003.-2010.gadam pieaudzis par 19 %, savukārt uzskaitē esošo onkoloģisko pacientu skaits tajā pašā laika periodā palielinājies par 23 %. Tas nav nevienam jaunums, ka lielākā Latvijas problēma ir ļaundabīgā audzēja diagnostika vēlīnā stadijā (III. IV un bez stadijas), kas ir jau gadiem stabili 60 % gadījumu. Tas rezultējas katastrofālos mirstības rādītājos, kas ir vieni no augstākajiem Eiropā. Tajā pašā laikā vēža agrīnās diagnostikas programmas nedod rezultātu, jo sabiedrības atsaucība ir nepietiekama!

„Dzīvības koks"

Onkoloģisko pacientu atbalsta „Dzīvības koks" jau trešo gadu veido sociālas video akcijas, lai pievērstu sabiedrības uzmanību problēmām, kas  saistītas ar onkoloģiju. Pirmā akcija bija par to, ka „No vēža nav jābaidās, vēzis jāārstē", otrā akcija par to- cik svarīgi domāt par sievietēm, kurām vajadzīgas krūts protēzes.  Un šogad- galvenā uzmanība tam, ka „nevajag slēpties no problēmām, jo vēzi savlaicīgi atklājot, to var ārstēt. Visu noskatīties var: www.dzivibaskoks.lv

 

„Dzīvības koks", papildu informācija: Juta Šteinerte, "Dzīvības koks" projektu vadītāja, tālrunis: 26328286, e-pasts: [email protected]

 

„Dzīvības koks" ir lielākā organizācija Latvijā, kas apvieno onkoloģiskos pacientus un viņu tuviniekus. Biedrība  ir Eiropas krūts vēža organizācijas „Europa Donna" un Eiropas pretvēža organizācijas „European Cancer Patient Coalition" pilntiesīgs biedrs, pārstāvot Latvijas pacientu intereses Eiropas līmenī. "Dzīvības koks" īstenojis projektus sadarbībā ar Amerikas Pretvēža biedrību un atbalstījis AVON globālo iniciatīvu cīņā pret krūts vēzi.

 

 P.S. Video uzņemts vienā no aukstākajām janvāra dienām! Paldies Varim Vētram par dziesmu, kā arī paldies par atbalstu salonam „Ulu" un Radisson Blu hotel Latvia.

 

Komentāri 9

es par rūpēšanos par sevi!!

Tie, kas mēģina atgādināt mums par to, ka par sevi jārūpējas nemaz nezin, ka Valkā, lai tiktu pie valsts atmaksāta onkologa (3 Ls), jāgaida milzīgā rindā!
Kāpēc par to vēl nav sacelts tracis, es nesaprotu!?
Ja vēlos Valmierā- lūdzu, kaut parīt pa 3.00 Ls, bet Valkā 1* nedēļā pa 8.oo Ls (ja gribu vēl šajā mēnesī kaut kā tikt uz priekšu ar ārstešanu)!!
Un te pat neiet runa, ka žēl tās naudas... tas vienkārši nav godīgi, ka Valmierā to var izdarīt, bet Valkai VISS nogriezts!!

pirms 9 gadiem, 2012.02.10 14:53

arī

Poliklīnika jau 12 dienā kā izmirusi, daži cilvēki pie ģimenes ārstu durvīm, šādi jau tur bija decembrī un janvārī,bija cerība ka februārī kas mainīsies. Nav visiem slimniekiem iespējams samaksāt tos 8.ls, arī visi nespēj izbraukāt uz Valmieru. Nav cilvēku ,nav problēmu un droši vien drīz tur viss izbeigsies . Ko tad darīsim?

pirms 9 gadiem, 2012.02.10 19:10

par sevi jārūpējās

Decembrī samaksāju Ls 9.60 par ultrasonogrāfiju un Ls 8.00 par vizīti pie onkologa Valkā. Bet, ja parēķina 2 reiz ceļu uz Valmieru un vēl kavēto dienu, tad tas pats vien sanāk!!

pirms 9 gadiem, 2012.02.11 22:33

arī

Nesaprotams tas kas Valkas poliklīnika ir zem Vidzemes slimnīcas , kāpēc tad šeit Valkā jāmaksā tās lielās naudas,bet Valmierā nē.

pirms 9 gadiem, 2012.02.12 06:38

veezis

prieksh- par sevi jārūpējās
Neiet jau runa par to, ka izbraukāt uz Valmieru leetaak.. shkrobe par to, ka Valmieraa to pakalpojumu var sanjemt pa 3.oo Ls (Valmieraa tomeer turiigaaki cilveeki dziivo), bet Valkaa pa 8 Ls
Tas laikam kaads smalks plaans, lai likvideetu Valkas nodalju!??

pirms 9 gadiem, 2012.02.12 11:14

varbūt

Klīst jau runas, ka pavasarī pavisam likvidēs Valkas aprūpes slimnīcu. Drīz jau laikam arī Valku likvidēs. Valkas novads vismaz Vidzemē ir vienīgais ,kur nav pansionāta veciem ļaudīm. Nezin kāpēc Smiltenē tāds var būt, bet Valkā izremontētās slimnīcas telpas tukšas, tak jau nevienam galva nesāp, laikam jau kāds cer tās telpas pievākt?

pirms 9 gadiem, 2012.02.12 15:14

liina

Par Valku vienkārši neviens necīnās ( vadošs darbinieks) un Valmierai ir pilnīgi vienalga - ir Valkā kaut kas, vai nav. Tikpat vieglprātīgi toreiz visu nolikvidēja, jo siltās vietas administrācijai bija garantētas Valmierā, bet kas notiek ar pacietiem, nevienu neinteresē.

Kuriozs bija tad, kad kolēģei vajadzēja braukt pie traumatologa uz Valmieru, jo Valkā neesot. Bet traumatologs Valmierā - Rācenis Didzis!!!
Vai vēl absrdāk var būt?

Tagad pati izmantoju Valgas poliklīnikas pakalpojumus, jo kaut jāmaksā, 1. summas ir samērīgas, pat man, kā Latvijas pilsonei, 2. ja man jābrauc uz Valmieru, tad jāpiesakita ceļa un ēšanas izdevumi.
Iesaku, ja vien tas ir iespējams.

pirms 9 gadiem, 2012.02.12 15:16

kaimiņiene

Pati vienreiz esmu izmantojusi neatliekamās palīdzības pakalpojumu Valgas slimnīcā, bet zinu dažus, kas tur devušies arī pie speciālistiem.

Ziemeļlatvija, Jūs varētu sagatavot informatīvu materiālu par to, kādi medicīnas speciālisti Valgas poliklīnikā pieejami! To, ka ir dzemdību nodaļa, nu zinām, bet kas ir vēl?

pirms 9 gadiem, 2012.02.15 09:26

man neliekas normaali, ka pie aarsta (nerunaaju par aatro paliidziibu, jo tad katra sekunde daarga un labaak lai asinjojoshu vietu aizlaapa uzreiz, nevis peec 30 min Valmieraa) jaaiet uz Valgu, jo pastaav valodas barjera un simptomi var pazust tulkojumaa!!

pirms 9 gadiem, 2012.02.16 08:16

Veselība