Omuliete ieteic veselības stiprināšanai burkānus

Omuļu "Puķukalnos" dzīvojošās pensionāres Astras Matisānes aktīvie darba gadi sen aiz muguras, taču rosīšanās dārzā nav mainījusies. Visvairāk Astras tante audzē burkānus. Tiesa, tas viss pašu vajadzībām, taču pērn padevusies dižena raža Šim produktam pircēji bija jāmeklē ar sludinājumu laikrakstā. Kaimiņu lopiem atdot tik vērtīgu dārzeni žēl.

 

 

Visvairāk A. Matisāne burkānus izlieto sulas spiešanai. Viņa kā bijušais mediķis labi zina šā dārzeņa nozīmi veselības saglabāšanā. Protams, arī neviena zupa vai sautējums nav pagatavojams bez burkāniem. Saimniece uzskata, ka katru dienu cilvēkam jāapēd vismaz viens, vēlams termiski neapstrādāts, burkāns un tad jau ir cerības saglabāt labu veselību. Pēc sulas izspiešanas paliek "biezumiņš", kuru saimniece apēd, sajaucot ar medu, cukuru vai kādu citu gardumu. Tas ir lielisks šķiedrvielu avots.

 

 

Pustonnu pati nevarēs pievārētLai cik daudz burkānu neēstu, tomēr pērn izaudzēto pustonnu nu nekādi nevarēs pievārēt. Saimniece visus burkānus, kas ir gandrīz vienāda lieluma, rūpīgi sarindojusi koka kastēs un pārklājusi ar egļu zaru kārtu. Astras tante zina, ka citi burkānus glabā sausās smiltīs, taču viņai neesot spēka sarūpēt tik daudz smilšu, turklāt pagrabs ir tik labs, ka tikai dažiem dārzeņiem uz pavasara pusi parādās kāds nevēlams mitruma plankums. Pērnais bija burkāniem labvēlīgs gads, tiesa, piedzīvoti arī tādi, kad jāpaliek bešā, jo vajadzīgajā laikā neuzlija ne pilītes.

 

 

Visas saknes pašas pagrabāA. Matisāne lepojas ar pašas izaudzētajiem burkāniem, jo tiem nav uzkaisīta ne sauja minerālmēslu vai kādas citas ķīmijas. Saprotami, ka lielražotājiem ir pavisam citas tehnoloģijas un viņu lauki kūtsmēslus parasti neredz.Pensionāre audzē visas saknes pašas vajadzībām. Tās, rūpīgi sakārtotas, glabājas mājas pagrabā. Tur rindojas kāposti, kāļi, rutki un citas saknes."Nupat izvārīju grūbas kopā ar kāļiem - neiedomājami garšīga zupa. Protams, tīkamās garša buķeti lieliski papildināja žāvētas gaļas gabaliņi. Nenopriecāties," gandarīta namamāte.

 

 

Omuļos iesakņojusies pamatīgiA. Matisāne Omuļos ienāca septiņdesmitajos gados un uzsāka strādāt par feldšerpunkta vadītāju. Tad arī nopirka nelielu mājiņu un kā jau visi laucinieki rušinājās piemājas dārziņā. Astoņdesmito gadu beigās feldšerpunktu likvidēja un tad pašai nācās domāt par iztikas līdzekļu pelnīšanu. Viņai bijusi doma pamest "Puķukalnus", taču tur iesakņojusies tik stingri, turklāt apkārt tik daudz draugu un paziņu, ka pietrūcis dūšas dzīvi sākt no gala.

Veselība