Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pacienti un ārsti aicina nesteigties ar grozījumiem kompensējamo zāļu sarakstā

Pacientu un ārstu organizācijas aicina valdību vēl nepieņemt grozījumus kompensējamo zāļu sarakstā, teikts dažādu organizāciju parakstītajā vēstulē Valsts prezidentam Valdim Zatleram un valdības pārstāvjiem.

 

Ārstu un pacientu intereses aizstāvošo organizāciju pārstāvji uzskata, ka grozījumi kompensējamo zāļu sarakstā ir izdarīti mehāniski un nekonsultējoties ar dažādu biedrību pārstāvjiem, tāpēc aicina Ministru prezidentu Ivaru Godmani (LPP/LC) un veselības ministru Ivaru Eglīti (TP) pirms grozījumu pieņemšanas valdībā tikties un diskutēt par zāļu kompensācijas iespējām šogad.

 

 

Vēstulē asociācijas pauž bažas, ka zaudējumi, ko radīs mehānisks kompensācijas apjoma samazinājums zālēm, izraisīs neatgriezeniskas sekas un cietīs aptuveni 500 000 cilvēku, kas Latvijā slimo ar hipertensiju, sirds išēmisko slimību, cerebrovaskulārām slimībām, tireotoksikozi, bezcukura diabētu, hepatītiem, osteoporozi, polineiropātijām, psihosomatiskām un mentālām slimībām, Parkinsona slimību un citām kaitēm.

 

 

Latvijas Ārstu biedrība skaidro, ka, piemēram, līdz šim kompensācija 90% apmērā bija paredzēta, ja pacientam konstatēta hroniska slimība, kuras ārstēšanā bez attiecīgo zāļu lietošanas ir apgrūtināta pacienta dzīvības funkciju uzturēšana vai kas izraisa smagu invaliditāti, bet kompensācija 75% apmērā bija paredzēta, ja pacientam konstatēta hroniska vai akūta slimība, kuras ārstēšanā ir nepieciešama attiecīgo zāļu lietošana, lai uzturētu vai uzlabotu pacienta veselības stāvokli.

 

 

Jaunajos noteikumos paredzēts 90% kompensāciju samazināt uz 75%, bet 75% kompensāciju - uz 50%.

 

 

Latvijas Ārstu biedrības un speciālistu asociācijas norāda, ka vairākkārt piedāvājušas ministrijai sadarbību noteikumu grozījumu izstrādē, aicinot veikt līdzmaksājuma samazinājumu atsevišķās pozīcijās, kur zāļu neesamība reāli neapdraudētu cilvēku dzīvību, kā arī atstātu mazāk graujošas sekas uz veselību.

 

 

Vēstuli parakstījušas 12 ārstu un pacientu intereses aizstāvošas organizācijas.

 

Veselība