Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Aptauja: 95% cilvēku darbaspējas vecumā saskaras ar acs veselības problēmām, nav pasargāti arī bērni

95% cilvēku darbspējas vecumā saskaras ar acu veselības problēmām, secināts AS „Veselības Centru apvienība” veiktajā aptaujā. Redzes diskomforts, kas izpaužas kā graušana, asarošana, dedzināšana un miglošanās visvairāk konstatēta, strādājot pie datora un, veicot darbus, kam vajadzīga sīku detaļu saredzēšana. VCA vadošais oftamologs Sergejs Osinovecs šo 21. gadsimta modernās sabiedrības slimību – sausās acs sindromu diagnosticē ik dienu katram otrajam spēka gados esošajam pacientam.    


95% no AS „Veselības Centru apvienība” (VCA) rīkotās aptaujas dalībniekiem, kuru vidējais vecums ir 35,5 gadi izjūt redzes diskomfortu. 55% no aptaujātajiem atzīst, ka ar šo problēmu nav vērsušies pie ārsta. Vislielākais respondentu skaits (45%) diskomfortu izjūt, strādājot pie datora, bet otrs lielākais rādītājs – 21% vēsta par nepatīkamām izjūtām, kad jāsaskata sīkas detaļas.


VCA vadošais oftamologs Sergejs Osinovecs norāda, ka „cilvēkiem darbaspējas vecumā acu diskomfortu var saistīt ar divām diagnozēm - sausās acs sindromu vai optisko nepietiekamību, kas tiek regulēta ar brillēm. Diemžēl sausās acs sindromu, kas ir modernās pasaules raisīta slimība, un rodas no pārmērīgi ilgas atrašanās pie datora ekrāna telpās, kur ir nepietiekams gaisa mitrums, nākas konstatēt katram otrajam darbaspējīgajam pacientam. Kā katalizatori slimības eskalācijai darbojas pārmērīgā acu noslogošana – tekstu lasīšana mobilajā telefonā, nepietiekama šķidruma uzņemšana un dažādu zāļu – analgētiķu, hormonālo un dermataloģisko lietojums, kas samazina asaru taukainību un raisa dažādus kairinājumus. Sausās acs sindroma neārstēšana ir pamats hroniskajam konjunktivītam, kas palielina iespējas acij kļūt uzņēmīgai pret dažādām baktērijām, kas nozīmē nopietnus izmeklējumus un ārstēšanu.”


Visi minētie faktori rada acij sausu vidi, kura pēc aptaujāto sajūtām izpaužas kā graušana (44%), dedzināšana (17%) vai sausuma sajūta acīs (23%).  Ikdienā sastopoties ar gados jauniem cilvēkiem, aptuveni 50% var konstatēt šo slimību, kas pagājušajā gadsimtā vēl tika dēvēta par konjunktivītu. Lai gan abām slimībām ir vienlīdzīgi simptomi, atklājot galveno problēmu cēloni - acs nepietiekamo mitrināšanu, un pielietojot pareizu ārstēšanu, šo problēmu ir iespējams novērst. Taču risinājumam ir aktīvi jāiesaistās pacientam pašam - regulāri jāizdzer vismaz 1,5 litrs jeb 1/30 daļa no sava svara ūdens dienā, jālieto zivju eļļa, patstāvīgi jāpilina acu pilieni un jārūpējas, lai telpās mitrums būtu 40 – 50% robežās. Ja acu diskomforts pastiprināti parādās dienas otrajā pusē, ir vainojams nepietiekamais šķidrums organismā un acu mitrināšana, bet, ja jau no rīta, tad acīm trūkst tauku saturs.


„Ikviena cilvēka acu resurss ir determinēts, kas, gadu gaitā tiek izsmelts, un, tuvojoties 40 – 50 gadu slieksnim, ir jāpievērš nopietna uzmanība acu problēmām. Nepatīkamās sajūtas acīs, norāda uz to, ka acu resurss ir mazāks, nekā mēs vēlētos to lietot, tādēļ ir svarīgi neatpūsties pie datora, bet mainīt nodarbi, kur nav nepieciešama liela acu slodze”, norāda Sergejs Osinovecs. Ārsts uzskata, ka arī acs vingrošana brīvos brīžos nelīdzēs, ja slodze acīm ikdienā būs pārāk liela.


Lai arī tas šķistu dīvaini, taču aknu vai žultspūšļa saslimšanas var būt par cēloni acu problēmām. Aptauja parādīja, ka 46% izjūt sāpes un smaguma sajūtu ķermeņa labajā pusē zem ribām, bet 42% reizumis ir rūgtuma sajūta mutē, kas liecina, ka jāpārbauda aknas un žultspūslis.


 „Sausās acs sindromu jau var konstatēt arī bērniem, sākot no 10 gadu vecuma, jo tie pārāk daudz laika pavada pie datora, vai vēl sliktāk - pie mobilā tālruņa ekrāna, kur burti ir vēl mazāki kā datorā, tādēļ nepieciešama lielāka acu slodze. Bērni šīs saslimšanas simptomus var izjust arī, atgriežoties no brīvdienām siltās zemēs, kur daudz peldēts sāļos ūdeņos un nav nēsātas saulesbrilles”, norāda dakteris Osinovecs.


Simptomu verbāla analīze ir tikai daļējs problēmu risinājums, kad pacienti sūdzas par acs diskomfortu. Ir nepieciešams noteikt asaras sastāvu. VCA poliklīnikā „Pulss 5” ir Latvijā unikāla „Asaru laboratorija”, kas veic asaru mērījumus. 25% no daktera Osinoveca pacientiem izvēlas veikt šo izmeklējumu. „Asaru laboratorija” būtu nepieciešama ne vien sausās acs sindroma noteikšanai, bet arī pirms katras lāzeroperācijas”, stāsta Sergejs Osinovecs.

Veselība