Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Latvijā pirmā grāmata par priekšlaikus dzimušo bērnu aprūpi

 Vidzemes slimnīcas perinatālās aprūpes centrā pieejama Latvijā pirmā grāmata par priekšlaikus dzimušo bērnu aprūpi  „Es piedzimu agrāk”, kas vecākiem sniedz informatīvo un emocionālo atbalstu šajā gan bērniņam, gan sev tikt sarežģītajā laikā. 


Ik gadu Latvijā pirms laika piedzimst aptuveni 6% bērniņu. Kā skaidro Vidzemes slimnīcas Jaundzimušo intensīvās terapijas nodaļas virsārste Ilze Eglīte, Vidzemes slimnīcas Perinatālās aprūpes centrā gandrīz katrs otrais bērniņš dzimst priekšlaikus – līdz 38. nedēļai, tai skaitā apmēram 30 bērniņi gadā piedzimst vēl jaunāki – līdz 33.nedēļai. 


Lai mazinātu ar neziņu saistītās bailes un palīdzētu savam bērniņam un sev tikt pāri šim īpašajam un sarežģītajam laikam, izdota grāmata „Es piedzimu agrāk”, kas ir pirmā un šobrīd vienīgā Latvijā radītā grāmata, kurā apkopoti padomi un skaidrojumi vecākiem par priekšlaikus dzimušo bērnu aprūpi. Tāpat grāmata vecākiem sniedz iespēju sekot līdzi bērna veselībai, izejot pa slimnīcas durvīm. „Es piedzimu agrāk” ir autoru komandas – vecāku, ārstu, atbalsta speciālistu – gandrīz divu gadu ilga kopdarba rezultāts. 


Vidzemes slimnīcas Jaundzimušo intensīvās terapijas nodaļas virsārste Ilze Eglīte atzīst, ka šāda grāmata ir ļoti vērtīga un jau sen bija nepieciešama, it īpaši tiem priekšlaikus dzimušo bērniņu vecākiem, kuri slimnīcā pēc bērna piedzimšanas pavada trīs nedēļas. „Grāmatiņa vairāk domāta tām mammām, kurām ir paši mazākie priekšlaikus dzimušie bērniņi – 34 nedēļu grūtniecība. Šīm māmiņām arī izdalīsim grāmatas,” stāsta Ilze Eglīte, paskaidrojot, ka pēc bērniņa piedzimšanas mammas un tēti jūtas nedroši un ir pārsteigti, lielākoties arī nesagatavoti – šajā laikā viņiem ir daudz jautājumu par to, vai pēc tam dzīvē viss būs kārtībā, un grāmata sniedz atbildes uz visiem satraucošajiem jautājumiem. 


Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) neonatoloģe Dr. Dace Tropa, viena no grāmatas līdzautorēm, norāda, ka grāmata „Es piedzimu agrāk” ir kā pirmais mierinātājs, uzmundrinātājs, skolotājs un informācijas avots vecākiem, kam mazuļi piedzimuši agrāk: „Bērniņš piedzimst mazāks svarā, bet pats svarīgākais – mazāk piemērots dzīvei ārpus mammas organisma. Tas ir grūts sākums dzīvei, taču daudzie brīnumainie dzīves stāsti ir pierādījuši, ka bērniņam – arī ļoti maziņam – ir iespējas izaugt lielam un veselam.”


Ar grāmatas „Es piedzimu agrāk” saturu iespējams iepazīties BKUS Vecāku mājas patrona SIA „Maxima Latvija” ģimeņu atbalsta programmas “Augošai Latvijai” mājas lapā – www.augosai.lv (http://www.augosai.lv/category/noderigi/es-piedzimu-agrak/), kur iespējams arī grāmatu lejupielādēt.

Veselība