Noderīgi padomi festivālu apmeklētājiem

Dodoties pie dabas mūzikas festivālu ritmos, farmaceiti aicina būt uzmanīgiem un piesardzīgiem, lai mūzikas baudīšana nepārvērstos šausmu filmas scenārijā. Tāpēc farmaceiti ir apkopojuši noderīgus padomus, kurus ievērojot, jums pēc festivāla nebūs jāuztraucas par tā sekām.


Rūpīgi izvēlies telti un tās vietu 

Parasti mūzikas festivāli Latvijā ilgst vairākas dienas un organizatori izvēlas mākslas baudīšanu pie dabas vai jūras krastā. Tas nozīmē, ka nereti tiem, kuri grib apmeklēt visus koncertus, tiek piedāvātas telšu vietas mūzikas skatuves tuvumā vai tā saucāmajās telšu pilsētās festivālu teritorijā. Ja neesat profesionāls tūrists ar bagātu pārgāijenu pieredzii, tad pareizās telts izvēle var būt diezgan grūta un plašais piedāvājums var radīt apjukumu.

 Farmaceiti un tūrisma eksperti iesaka izvēlēties telti ar labu ūdensnecaurlaidības līmeni, sākot no 2500-3000 mm, un pārdomātu ventilāciju, kā arī paredzēt vietu jūsu mantām un apaviem. Ja ūdens noturība ir zemāka par 1000 mm, tad jārēķinās, ka lietainos laika apstākļos var nākties piedzīvot nepatīkamus momentus. “Dodoties uz vasaras mūzikas festivāliem, kur ir paredzēta nakšņošana, jāņem vērā, ka pareizā telts un guļammaisa izvēle var glābt no mitruma un imunitātes samazināšanās pat īpaši lietainā laikā. Vēl labi atceramies nesenu gadījumu, kad pēc pamatīgām lietus gāzēm telšu pilsētiņa vienā no mūzikas festivāliem peldēja ūdenī.

 Rezultātā vairākiem festivāla apmeklētājiem tika konstatēta saukstēšanās un pat plaušu karsonis,” piebilda Jolanta Bernupe,  farmaceite. Viņa arī atgādināja, ka īpašu uzmanību ir jāpievērš vietas izvēlei. Tai nedrīkst būt augstajā zalājā un īpaši tuvu ūdens tilpnei vai insektu mājvietai, kā arī ielejā. “Esiet uzmanīgi un pirms telts uzstādīšanas rūpīgi apsekojiet vietu. Viena liktenīga kļūda var izmaksāt labākajā gadījumā negulētu nakti, bet sliktākajā vajadzību doties pie ārsta. Nakšņošanai Izvēlēties līdzenu vietu pakalnā. Upes vai dīķa krastā sakrāsies mitrums un lietus ūdeņi, tādēļ tur telti celt nekādā gadījumā nevajadzētu. Lai nakts būtu mierīga, 30 minūtes pirms gulētiešanas apstrādājiet telti ar pretinsektu līdzekļiem un izvediniet!”  iesaka farmaceite.


Modei ir nozīme, tomēr izvēlies laika apstākļiem atbilstošu apģērbu

Apģērbam jāatbilst laika apstākļiem. Farmaceiti iesaka paņemt maiņas apģērbu un apavus, kā arī gulēšanas piederumus. “Der atcērēties, ka veselībai izšķirošs būs nevis apģērba stils, bet tā piemērotība laika apstākļiem.  Karstā laikā vajadzīgs saulainam un siltam laikam piemērots apģērbs – viegls, gaišs, ērts un no dabīga materiāla (kokvilna, lins), kas ļauj ķermenim elpot. Pret saules apdegumiem jālieto saules aizsargkrēms. Ja gaidāms vēss un mitrs laiks, paņem līdzi ūdensizturīgu apģērbu un termosu karstai tejai!”  uzsver Jolanta Bernupe.


Mazgā rokas un pārtiku

Farmaceiti atgādina – lai izvairītos no infekciju slimībām, regulāri jāmazgā rokas. “Ja nav pieejams tīrs ūdens, tad mediķi un farmaceiti iesaka izmantot mitrās salvetes ar dezinficējošo vielu vai līdzi paņemto roku dezinfekcijas līdzekli. Aptiekās pašlaik ir pieejamas arī mazgāšanas salvetes, kuras var paķert līdzi personīgās higiēnas nolūkam!” uzsvēra Jolanta Bernupe farmaceite.

Vienlaikus farmaceiti aicina rūpīgi mazgāt pārtikas produktus, lai savā mīļākā dziedātāja koncertu nenāktos pavadīt labierīcībās. Speciālisti brīdina arī būt piesardzīgiem ar „vakardienas ēdieniem”, lai tie no rīta nenodarītu kaitējumu veselībai. Ja parādās paaugstināta ķermeņa temperatūra, caureja, slikta dūša, vemšana vai sāpes vēderā, jāvēršas pie ārsta. “Lai kuņģis nestreikotu, līdzi jāpaņem gremošanas fermenti un zāles pret caureju. Par labāko izvēli konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu aptiekā,” rekomendē Jolanta Bernupe. 

Farmaceiti brīdina, ka, lietojot zāles, nedrīkst lietot alkoholu. Tas var radīt nopietnas sekas organismam. Nav ieteicams maisīt arī dažādus grādīgos dzērienus, jo dažādu spirtu sajaukums var izraisīt nopietnu saindēšanos.


Insektu kodumi

Vienlaikus, baudot mūziku, jāatceras par to, ka pie dabas sastopamas arī ērces, odi un čūskas. Atrodoties brīvā dabā, būtu vērtīgi turēt pie rokas pretinsektu līdzekli.  “Mitrie smidzinātāji ir efektīvāki par pretinsektu aerosoliem, jo, nokļūstot ādā vai apģērbā, tie ilgāk saglabā insektiem nepatīkamu vai atbaidošo smaku! Katram gadījumam festivālu apmeklētāja aptieciņā aicinām paredzēt vietu arī “Remantadin” tabletēm. Ja tomēr gadījies, ka jums ir piesūkusies ērce, tad pēc izņemšanas saglābājiet to nodošanai laboratorijā. Tas var glābt jums dzīvību un veselību!” iesaka farmaceite. 


Ja tomēr notikusi nelaime un gūta smaga trauma vai pēkšņi pasliktinājies veselības stāvoklis festivāla laikā, ātro palīdzību var izsaukt, zvanot 113. Vieglo traumu gadījumā medicīnisko palīdzību var saņemt steidzamās medicīniskās palīdzības punktos festivālā teritorijā. 

Veselība