Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Palīdzēt citiem ar asinīm ir skaists dvēselisks prieks

Valkas kultūras namā Valsts asins donoru centrs rīkoja asins donoru dienu. Pozitīvā tendence ir tāda, ka par donoriem kļūst aizvien vairāk jauniešu.

"Valkā neesam bijuši jau divus gadus. Nevarētu sacīt, ka donoru atsaucība ir liela, taču bija vērts atbraukt. No pulksten 10 līdz 12 asinis ir nodevuši 60 cilvēki. Septiņi no viņiem to dara pirmoreiz. Pēc stundas beidzam reģistrāciju un tad jau varēs visu apkopot," "Ziemeļlatvijai" stāsta izbraukuma brigādes medmāsa Stefānija Pinkovska. "Ziemeļlatvija" vakar noskaidroja, ka pavisam asinis nodevuši 78 cilvēki.

Uzlabo arī pašsajūtuTrīs jauni puiši no Valkas ģimnāzijas, jautāti, kāpēc viņi ieradušies nodot asinis, vienprātīgi atbild, ka grib palīdzēt cilvēkiem. "Ja godīgi, tad mums noderēs brīvdiena un arī trīs lati," smaida Dmitrijs Utkins.Asins nodošana Valkas rajona prokurorei Astrai Labuce izraisa vispozitīvākās emocijas.

"Atdot dzīvības nesēju, palīdzēt citiem ir skaists dvēselisks prieks," nešaubās donore. Viņa to sāka jau studiju gados diezgan sen un pamazām šo nodarbi atsāka, un nu jau esot 14. vai 15. reize, kad veic šo sabiedrībai svētīgo darbu.

Savukārt kultūras nama darbinieks Jānis Brīdiņš uzskata, ka aplami būtu nenodot asinis, ja mediķu brigāde piebrauc klāt. "Patiesībā asinis nododu reizi pusgadā kopš šīs tūkstošgades sākuma. Kāpēc gan ne, ja tas noder citiem. Šis process uzlabo arī manu pašsajūtu," uzskata Jānis.

Donori devušies uz ārzemēmS. Pinkovska atzīst, ka pirms dažiem gadiem atsaucība bija ievērojami lielāka. Pie kultūras nama durvīm vēl pirms brigādes darba uzsākšanas pulcējās pat pusotrs simts cilvēku. Jautāta, kāda ir situācija valstī ar asins krājumu un tās produktiem, viņa atbild, ka nevarot sūdzēties.

Rezerves ir iekrātas visu grupu asinīm. "Tā kā mēs rīkojām akcijas studentiem Valentīna dienā un viņi bija ļoti atsaucīgi, tad pašlaik iztiekam bez donoru īpašas aicināšanas, lai palīdzētu pacientiem. Lielu atsaucību Vidzemē izrāda augstskolas studenti Valmierā," komentē brigādes medmāsa.

Latvijas Sarkanā Krusta Valkas komitejas izpilddirektore Gaļina Sokolova piebilst, ka donoru skaita samazinājumam pilsētā ir objektīvi iemesli. Daudzi bijušie donori ir devušies uz ārzemēm, pilsētā iedzīvotāju skaits ir samazinājies. S. Pinkovska atceras, ka 2009. gadā Valkā asinis nodeva nedaudz vairāk par 70 donoriem.

"Ir donori, kuri asinis ir nodevuši simts un vairāk reižu, taču pašlaik mani priecē apstāklis, ka nodot asinis ierodas daudz ģimnāzistu. Donoru paaudzēm ir jāmainās. Jaunu cilvēku asinīm ir pavisam cita kvalitāte," pauž G. Sokolova. Brigādes vadītāja piebilst, ka šī tendence vērojama visā valstī. Ja nebūtu jauniešu, nebūtu vērts doties uz laukiem. Donoru veterānu kļūst aizvien mazāk.

Laukos donoriem krīzeG. Sokolova teic, ka grūti atšifrēt tos, kuri asinis nodod naudas dēļ, nevis augstāku mērķu motivēti. Liela daļa, tostarp arī jaunieši, uz asins nodošanas centru dodas kompānijas dēļ. Sarunā, un lieta darīta. Bariņā ir interesantāk. Laukos donoru kustība pārdzīvo lielāku krīzi, jo īpaši bezdarbnieki, kuriem nav naudas biļetes nopirkšanai autobusā. Ceļa izdevumus neviens neapmaksā.

Pagastiem nav naudas donoru atbalstam. "Ir arī izņēmumi. Kad mums notika donoru balle, atbrauca dažu pagastu vadītāji, lai apsveiktu savus cilvēkus. Ļoti aktīvs šajā ziņā ir Bilskas pagasts. Patiesībā esam ļoti pateicīgi visiem, kuri šodien ieradās nodot asinis," teic G. Sokolova. Viņa informē, ka donoru diena 10. martā notiks Smiltenes tehnikumā un 17. martā Smiltenes kultūras namā. Uz to aicināti visi, kam nav veselības problēmu.

VADC atgādina, ka par donoru var kļūt vecumā no 18 līdz 65 gadiem. Donora svars nedrīkst būt mazāks par 50 kilogramiem, un pirms asins nodošanas nedrīkst lietot alkoholu un smēķēt. Līdzi jāņem personu apliecinošs dokuments.

Pēc asins nodošanas donors saņem naudas kompensāciju trīs latus pusdienām, brīvdienu (saglabājot vidējo darba algu) asins došanas dienā un nākamajā dienā, to iepriekš saskaņojot ar darba devēju.

Veselība