Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Par 4% vairāk gadījumu konstatēta viena no bīstamākajām redzes slimībām

Šonedēļ noslēdzās „Ocvuvite redzes pārbaudes tūre", kuras ietvaros piecās Latvijas pilsētās iedzīvotāji bez maksas tika aicināti pārbaudīt redzi pret vienu no bīstamākajām redzes slimībām - vecuma makulas deģenerāciju (VMD).

Saskaņā ar tūres laikā iegūtajiem datiem, no 2401 veiktajām pārbaudēm 17% jeb 417 cilvēkiem tika konstatēti VMD simptomi. Salīdzinot ar 2008.gadu, kad tika veiktas šādas pašas pārbaudes, šogad saslimšanas simptomi konstatēti par 4% gadījumu vairāk.

Ilva Pūķe, Ocuvite redzes programmas eksperte: „Salīdzinot ar redzes tūri pirms trim gadiem, šogad iedzīvotāju interese par iespēju pārbaudīt savu redzi pret VMD būtiski bija pieaugusi. To var skaidrot ar iedzīvotāju informētības līmeņa palielināšanos, kas tos motivē savlaicīgi pārbaudīties. Arī šogad tūrē varēja secināt, ka, pieaugot vecumam, palielinājās indivīdu īpatsvars ar slimības pazīmēm.

Jo vecāks cilvēks, jo lielāka ir to iespēja saslimt ar VMD. Tas atbilst pasaules praksei, jo šī slimība ir izteikta veciem cilvēkiem. Tai pat laikā, neskatoties, ka VMD saslimšana galvenokārt tiek konstatēta vecuma grupā pēc 50 gadiem, tomēr mūsu dzīvesveids veicina arvien jaunāku cilvēku saslimšanu ar šo slimību. Tāpēc iedzīvotāji tiek aicināti savlaicīgi veikt profilaktiskās redzes pārbaudes pie ārsta."

Apkopotie dati par tūres rezultātiem norāda, ka visvairāk VMD saslimšanas pazīmes tika konstatētas Siguldas iedzīvotājiem - 25% no 425 iedzīvotājiem, kas pārbaudīja redzi. Valmierā šīs slimības pazīmes bija 18% no 310 iedzīvotājiem. Jelgavā - 17% gadījumu no 249 cilvēkiem. Vismazāk VMD simptomi tika konstatēti Cēsu iedzīvotājiem - vien 13% no 425 iedzīvotājiem. Visiem cilvēkiem, kuriem tika atklātas VMD pazīmes, tika aicināti nekavējoties doties pie sava acu ārsta.

Rīgā ceļojošās tūres ietvaros autobuss piestāja četras dienas, līdz ar to redzi pārbaudīja 983 iedzīvotāji, no kuriem 16% gadījumu konstatēja VMD pazīmes.

Ocuvite ceļojošā tūre norisinās starptautiska sociāla projekta ietvaros. Šogad jau redze pārbaudīta iedzīvotājiem Čehijā un Slovākijā. Tālāk ceļojošais autobuss redzes pārbaudes iedzīvotājiem veiks Lietuvā.

Veselība