Prezentēs pašnāvību mazināšanas forumu

Piektdien krīzes centrā "Skalbes" plkst.9.30 notiks pašnāvību mazināšanas foruma "www.stastiundzivo.lv" prezentācija, aģentūru LETA informēja ASV vēstniecības Rīgā Preses un kultūras nodaļā.

Pasākumā piedalīsies krīžu centra "Skalbes" pārstāvji, ASV vēstniecības Latvijā Kultūras atašeja Kerija Spindlera-Ranta un "The Living Memoir" dibinātājs Neitans Stodžhils.

Pasākuma laikā mediju pārstāvjiem būs iespēja aplūkot un izmēģināt forumu "www.stastiundzivo.lv", kā arī uzzināt Krīzes centra "Skalbes" un Stodžhila kopīgi organizētā pasākuma cikla "Stāsti un dzīvo!" rezultātus.

Lai pievērstu uzmanību pašnāvību tēmai, kliedētu aizvien pastāvošos mītus par pašnāvības iemesliem, mācītu atpazīt pašnāvības draudu brīdinājuma signālus un sniegt palīdzību grūtībās nonākušiem draugiem un tuviniekiem no 22.oktobra līdz 1.novembrim norisinājās pasākumu cikls "Stāsti un dzīvo!".

Tā laikā tika apmeklēta Rīgas Purvciema ģimnāzija, Ikšķiles vidusskola, Smiltenes Centra vidusskola, Latvijas Universitātes Psiholoģijas nodaļa un Rīgas pārtikas ražotāju vidusskola.

Stodžhils viesojas Latvijā ar krīzes centra "Skalbes" un ASV vēstniecības Rīgā atbalstu. 23 gadus vecais Stodžhils absolvējis Misūri Zinātņu un tehnoloģiju universitāti, kur ieguvis bakalaura grādu kodoltehnoloģijās. Kad Neitana tuvs draugs izdarīja pašnāvību, viņš nolēma izveidot forumu "www.thelivingmemoir.com", kurā cilvēki var dalīties ar savām problēmām, iegūt informāciju par pašnāvībām un uzzināt, kā var palīdzēt cilvēkiem, kuri nonākuši krīzes situācijā.

Forums "www.stastiundzivo.lv" ir analogs forumam "www.thelivingmemoir.com". Tā mērķis ir veicināt pašnāvību novēršanu Latvijā, pievērst lielāku uzmanību iepriekš minētajiem krīžu cēloņiem, turklāt tas būs papildu resurss cilvēkiem, kuri cīnās ar domām par pašnāvību un depresiju.

Pērn Latvijā notikušas 440 pašnāvības. Šogad Latvijā 233 cilvēki atņēmuši sev dzīvību, izdarot pašnāvību. Krīzes centrs "Skalbes" šogad ir saņēmis 3000 zvanu no cilvēkiem, kuri nonākuši krīzes situācijās. Attiecību problēmas ar radiniekiem, bērniem un citiem cilvēkiem, dažāda veida atkarības, ilgstoša vardarbība, vientulība un finansiālas problēmas ir lietas, ko cilvēki visbiežāk minēja kā savas krīzes cēloņus.

500 no krīzes tālruņa saņemtajiem zvaniem bija saistīti ar vientulības vai izolācijas izjūtu, savukārt 400 zvanos konsultantiem bijušas aizdomas par pašnāvības risku, vai arī zvanītāji paši norādījuši, ka grib izdarīt pašnāvību.

Veselība