Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Publiski pieejams Eiropas zāļu klīnisko pētījumu reģistrs

No šā gada 22. marta publiski pieejams reģistrs par zāļu klīniskajiem pētījumiem Eiropas Ekonomikas zonas valstīs, tai skaitā Latvijā.

Zāļu valsts aģentūras sabiedrisko attiecību vadītāja Sanita Skaidrā norāda, ka šis tiešsaistes reģistrs pirmo reizi sniedz publisku pieeju informācijai par klīniskajiem pētījumiem, kas reģistrēti Eiropas Savienības dalībvalstīs, kā arī Īslandē, Lihtenšteinā un Norvēģijā. Reģistrā publiskota informācija par II-IV fāzes pētījumiem pieaugušajiem un visiem pediatriskajiem klīniskajiem pētījumiem. Pirms tam informāciju par zāļu pētījumiem pacienti varēja saņemt tikai no sava ārstējošā ārsta, ja tas bija iesaistījies pētījuma veikšanā.

„Reģistrs sniedz iespēju iedzīvotājiem atrast informāciju par pētījumiem pēc šādiem meklēšanas parametriem: valsts, vecums, dzimums, pētījuma fāze, pētījuma statuss, diagnoze u.c., kā arī nepieciešamības gadījumā nodrošina iespēju sazināties ar konkrētā pētījuma sponsoru," informē S. Skaidrā.

ES klīnisko pētījumu reģistrā pieejamā informācija tiek iegūta no ES klīnisko pētījumu datubāzes EudraCT. Šo informāciju sniedz klīniskā pētījuma sponsors, un tā ir klīniskā pētījuma pieteikuma sastāvdaļa, kas jāiesniedz kompetentajai institūcijai, lai iegūtu atļauju veikt klīnisko pētījumu. Kompetentā institūcija (Latvijā - Zāļu valsts aģentūra) ievieto sponsora sniegto informāciju EudraCT datubāzē, pievienojot klīniskā pētījuma atļaušanas un attiecīgās ētikas komitejas atzinuma datumu.

S. Skaidrā atzīmē, ka šobrīd publiski nav pieejama informācija par visiem datu bāzē esošajiem klīniskajiem pētījumiem, jo dati tiek publiskoti pakāpeniski, sākot ar jaunākajiem atļautajiem pētījumiem.

Eiropas Zāļu aģentūra turpinās sadarboties ar ieinteresētajām pusēm, lai uzlabotu ES klīnisko pētījumu reģistra darbību, sevišķi, uzlabojot datu kvalitāti un meklēšanas procesu. Plānots, ka nākotnē šajā reģistrā būs publiski pieejami arī klīnisko pētījumu rezultātu kopsavilkumi.

Katru gadu ES tiek apstiprināti aptuveni 4000 klīnisko pētījumu. Vairums no tiem ilgst 2-3 gadus, līdz ar to vienlaicīgi noris aptuveni 10 000 zāļu klīnisko pētījumu. Šobrīd Latvijā notiek apmēram 170 starptautiski daudzcentru zāļu klīniskie pētījumi.

Zāļu klīnisko pētījumu reģistrs un detalizēta informācija par to pieejama šeit: https://www.clinicaltrialsregister.eu/

Veselība