Siltā laika dēļ tuvākajā laikā varētu aktivizēties ērces

Silto laika apstākļu dēļ tuvākajā laikā Latvijā varētu aktivizēties ērces, aģentūru LETA informēja Sabiedrības veselības aģentūras (SVA) pārstāve Laura Bundule.

 

Ērces sāk mosties, kad augsne sasilst līdz plus pieciem grādiem.

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas aģentūra informācija liecina, ka tuvākajās septiņās dienās minimālā gaisa temperatūra naktī būs mīnus divi grādi, bet maksimālā gaisa temperatūra dienā - plus seši grādi.

Bundule norādīja, ka monitoringa pārstāvji, kas pēta ērču izplatību dabā, plāno nākamnedēļ doties izbraukumā, lai izpētītu, vai ērces ir jau aktivizējušās.

SVA speciālisti prognozē, ka šogad varētu būt vairāk ērču nekā citus gadus, jo šogad ir silta ziema, līdz ar to ērces neizsals.

Vakcinācija ir vislabākais profilakses līdzeklis pret ērču encefalītu, norādīja SVA pārstāve.

Latvijas Infektoloģijas centra direktore Baiba Rozentāle aģentūru LETA informēja, ka vakcīnas pret ērču encefalītu centrā patlaban ir beigušās. Cilvēki centrā potējušies aktīvi, kam par ieganstu varēja būt zemās vakcīnas cenas. Latvijas Infektoloģijas centrā viena vakcīnā maksāja 9,40 latus, citās ārstniecības iestādēs tās maksā no 12 latiem līdz 14 latiem, norādīja Rozentāle.

Kā skaidroja Infektoloģijas centra vadītāja, vakcīnu trūkumā vainojams zāļu lieltirgotājs, kurš, noslēdzot privāto sadarbības līgumu ar centru, solīja piegādāt 8000 vakcīnu devu, bet tā vietā centrs saņēma vien 4400 vakcīnas, jo lieltirgotājs paaugstināja vakcīnu cenas. Patlaban notiek jauns konkurss, un martā tiks izraudzīta kompānija, kas piegādās zāles. Rozentāle norādīja, ka jaunās vakcīnas būs dārgākas.

Pēc viņas teiktā, iedzīvotājiem vislabāk vakcinēties pret ērču encefalītu pie ģimenes ārstiem.

Kā ziņots, 120 pagastos dzīvojošiem bērniem vecumā no viena līdz 17 gadiem ir pieejama bezmaksas vakcinācija pret ērču encefalītu. Valsts finansēta bērnu vakcinācija pret ērču encefalītu notiek teritorijās, kur ir reģistrēta visaugstākā saslimstība.

Ar ērču encefalītu 2007.gada desmit mēnešos inficējās 157 cilvēki. Inficēšanās gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju bija 6,88. Vidējais inficēšanās gadījumu skaits no 2002. līdz 2006.gadam bija 200 cilvēki. Tas nozīmē, ka pēdējo piecu gadu laikā vidējais ar ērču encefalītu inficēto cilvēku skaits, salīdzinot ar 2007.gadu, samazinājies par 22%. Savukārt salīdzinājumā ar ērču encefalītu inficēšanās gadījumu skaitu 2006.gadā saslimušo skaits palielinājies par 3%.

Veselība