Solīts makā nekrīt – mediķi streikos atkal

Smiltenieši, ne mirkli nešauboties, atbalstīs aktivitātes par labu savā nozarē strādājošajiem

Piektdien Latvijā notiks vienas dienas medicīnas darbinieku brīdinājuma streiks, kurā piedalīsies arī Valkas rajonā strādājošie mediķi. Par arodbiedrības līdzekļiem kuplā skaitā streikot dosies arī smiltenieši, lielākoties SIA "Sarkanā Krusta Smiltenes slimnīca" neatliekamās medicīniskās palīdzības darbinieki.

 

"Lai neradītu zaudējumus darba devējiem, brauksim tikai tie, kuriem piektdien ir brīvdiena. Ne mirkli neesam šaubījušies atbalstīt aktivitātes, kas tiešā veidā skar pašus. Sava nozare ir jāatbalsta," saka SIA "Sarkanā Krusta Smiltenes slimnīca"arodorganizācijas priekšsēdētāja Tatjana Prikaša.

 

Arī pērn mediķu streikā smiltenieši ar cerību un plakātiem rokās pauda savu izmisumu. Saukļi uz plakātiem valstij atgādināja, ka neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) mediķi nav palīgstrādnieki un ka valsts tikai bārsta solījumus.

 

 

Tagad, kad apritējis gads, var teikt, ka mediķi iepriekšējā streikā tiešām tikai atgādināja par savu esamību, jo būtisku pozitīvu izmaiņu nav. Kā nesen medijos atzina veselības ministrs Ivars Eglītis, ja valsts nevarēs maksāt par medicīnu, tas būs jādara pacientiem.

 

Plaša diskusija par medicīnā notiekošo izvērtās portālā www.ziemellatvija.lv, kurā lietotāja ar niku Agnese asi pauda savas domas par augstākstāvošajiem. "Malacis mūsu maizes tēvs. Plāniņš pareizais - sarīdīt pacientus ar mediķiem. Mediķi neģēļi, grib lielākas algas, tamdēļ jums nu par visu būs jāmaksā pašiem.

 

 

Valstij liekā naudiņa parādīsies ja, mīļumiem ministriem, viņu roklaižām un citiem pakalpiņiem, liekēžiem algu samazinātu līdz minimumam, noņemtu visas privilēģijas. Tā sacīt, padzīvot gadus divus tautas vairākuma dzīvi. Varbūt tad saprašana, prāts un ieinteresētība par valsts lietām atgrieztos un mūsu valstī sāktos jel kāda attīstība uz augšu," uzskata Agnese.

 

Tiem, kas ir sava darba fanāti, cerība, ka nākotnē kaut kas tomēr uzlabosies, neizzūd. "Aizvien ir ticība, ka kaut kas mainīsies uz labo pusi. Cerība mirst pēdējā," domā T. Prikaša.Līdzīgās domās ir arī Valmieras neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta valdes priekšsēdētājs Juris Memļuks.

 

 

Viņš vēl nezināja teikt, vai pats 26. septembrī piedalīsies streikā. "Par streiku runāšu vēl ar darbiniekiem, nevienu speciāli neaģitēšu, bet tie, kuri vēlēsies, varēs doties," atklāj J. Memļuks.

 

Viņš pārliecināti stāsta, ka līdz brīdim, kad valstī nebūs kārtīga saimnieka, nekas nemainīsies. Tomēr cerība esot uz jaunatni, kura varētu kaut ko izmainīt Latvijas labā.

 

NMP strādājošie prasa tikai to, kas viņiem pienāktos Darba likuma pantos rakstītajā. "Sāpīgs ir ne tikai algu jautājums. Viss jau sāp. Mēs braucam dienu un nakti uz jebkuru vietu, vai tur kaujas, sitas vai duras. Nevaram mēs zināt, kas var atgadīties jebkurā izsaukuma reizē. Kas to lai zina, kas ceļā un galamērķī sagaida. Braucam pie visādiem slimniekiem. Jebkurā mirklī ar kaut ko var inficēties vai dabūt pa galvu, kā nesen dabūja Cēsu kolēģi," stāsta J. Memļuks.

 

Viņš ar medicīnu ir saistīts 33 gadus, un pa šo laiku situācija tikai pasliktinoties. "Manos darba gados ir mežonīgi daudz kas iecerēts, līdz galam neviens neko tā arī nav novedis," viņš saka.

 

Valsts tikai izdala līdzekļus darba samaksai un brigāžu uzturēšanai, kas ir absolūti nepietiekamas.

 

Veselība