Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Stingrāk kontrolēs to zāļu lietošanu, kurām iespējamas bīstamas blaknes

Lai nodrošinātu drošu un efektīvu zāļu lietošanu iedzīvotājiem papildus jau noteiktajiem riskmazināšanas pasākumiem, turpmāk izotretinoīnu, talidomīdu un lenalidomīdu saturošās zāles izrakstīs uz īpašās receptes veidlapas. Līdz šim uz šādas receptes izrakstītas tikai narkotiskās un psihotropās vielas.

Pierādīts, ka, lietojot minētos medikamentus (lenalidomīdu ārsts paraksta onkoloģisku saslimšanu gadījumā, talidomīdu - multiplās mielomas ārstēšanai, izotretinoīnu - piņņu ārstēšanai) grūtniecības periodā, pastāv jaundzimušo kroplību risks. Šo zāļu lietošana atļauta tikai stingrā ārsta uzraudzībā; pie atbilstošām indikācijām un ievērojot noteiktos riska mazināšanas pasākumus šo zāļu lietošana ir droša un efektīva.

Ar 1. jūliju stāsies spēkā grozījumi noteikumos par recepšu veidlapu izgatavošanu un uzglabāšanu, kā arī recepšu izrakstīšanu un uzglabāšanu, lai nodrošinātu stingrāku kontroli minēto preparātu parakstīšanā un lietošanā.

„Noteikumi paredz, ka pirms ārstēšanas sākšanas ārstam jāinformē pacients par riskiem, kas saistīti ar grūtniecības iestāšanos, un jāpārliecinās, ka pacients ir iepazinies ar grūtniecības nepieļaušanas programmu atbilstoši dzimuma un vecuma reproduktīvajam potenciālam un ir parakstījis informētās piekrišanas dokumentu. Ir noteikts, ka zāles, kas satur izotretinoīnu vai talidomīdu, reproduktīva vecuma pacientēm drīkst izrakstīt ne vairāk kā vienu mēnesi ilgam ārstēšanas kursam, bet pacientēm, kas nav reproduktīvā vecumā, - ne vairāk kā trīs mēnešu ilgam ārstēšanas kursam," informē Zāļu valsts aģentūras sabiedrisko attiecību vadītāja Sanita Skaidrā.

Zāļu valsts aģentūra vērš uzmanību, ka neviens no līdz šim zināmiem teratogēniskiem* savienojumiem neizraisa iedzimtus defektus visiem to darbībai pakļautiem subjektiem. Pat stipri teratogēniskas vielas (piemēram, talidomīds un retinoīdi) iedzimtos defektus rada tikai attiecīgi 20% un 38% vēl nedzimušiem augļiem.

S. Skaidrā norāda, ka tā sauktā „talidomīda traģēdija" bija impulss vienotas zāļu lietošanas drošības uzraudzības sistēmas ieviešanai. Atgādinām, ka talidomīdu ārstniecības praksē ieviesa 1957. gadā. Kā vieglu miega un pretvemšanas līdzekli talidomīdu diezgan plaši parakstīja sievietēm grūtniecības sākumposmā. Apmēram četrus gadus pēc minēto zāļu plašas lietošanas dažādās pasaules valstīs konstatēja līdz tam reti novērotas iedzimtas kroplības.

Diemžēl pētījumi ar dzīvniekiem ne vienmēr var noderēt, jo zāles, kas ir teratogēniskas cilvēkam, ne vienmēr tādas ir dzīvniekiem un otrādi. Ētisku apsvērumu dēļ jaunu zāļu izpēte grūtniecēm netiek veikta. Tādēļ zāļu teratogēniskā iedarbība uz cilvēku var tikt atklāta tikai pēc zāļu nonākšanas plašā apritē.

Zāļu valsts aģentūra aicina pirms jebkuru zāļu lietošanas grūtniecības laikā, konsultēties ar ārstu.

Veselība