Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Strenču slimnīca pacientiem piedāvās “pusceļa māju” 3

Strenču psihoneiroloģiskajā slimnīcā noslēgumam tuvojas vērienīgi rekonstrukcijas darbi. Jau septembra vidū modernā divstāvu ēkā plānots atvērt "pusceļa māju".

 

Lai uzlabotu psihiatrisko palīdzību cilvēkiem ar garīgās veselības traucējumiem, Strenču slimnīca sniegs viņiem jaunu rehabilitācijas pakalpojumu. Pacienti "pusceļa mājā" atgūs patstāvīgai dzīvei nepieciešamas prasmes. Tur plānotas 12 gultas vietas. Katrā palātā atradīsies divas gultas, duša un tualete. Pacients varēs uzturēties "pusceļa mājā" divus gadus.

Ēkā atradīsies arī uzņemšanas nodaļa un telpas administrācijai. Projektu slimnīca īsteno par savu finansējumu.

Slimnīcas iniciatīvu atzinīgi vērtē apvaicātie pašvaldību sociālā dienesta un pansionātu darbinieki. "Vēl labāk būtu, ja tiktu atvērti jauni pansionāti cilvēkiem ar garīgās veselības traucējumiem. "Pusceļa māja" der veselākiem cilvēkiem, piedāvājot īslaicīgu aprūpi," saka sociālās aprūpes centra "Valka" direktore Nora Baika. Šī iestāde atrodas Labklājības ministrijas pārziņā.

N. Baika secina, ka cilvēki kļūst arvien slimāki, ar nopietnākām garīgo saslimšanu diagnozēm. Taču uz specializētajiem pansionātiem ir lielas rindas, jo parasti pacientus tajos ievieto uz visu atlikušo mūžu. "Tie ir cilvēki ar īpašām vajadzībām, kuri neprot dzīvot patstāvīgā dzīvē," skaidro N. Baika.

 Situāciju mēģināts risināt, no 1. jūlija Strenču psihoneiroloģiskajā slimnīcā, 9. nodaļas ēkā atverot sociālās aprūpes nodaļu, kurā pacientiem sniedz ilgstošu sociālo aprūpi un sociālo rehabilitāciju. Tajā ievietoti ārstniecības iestādes pacienti, kuri gaida rindā uz specializēto pansionātu. Ja slimnīca ir Veselības ministrijas pārziņā, tad sociālās aprūpes nodaļai finansējumu piešķir Labklājības ministrija.

Strenču psihoneiroloģiskās slimnīcas valdes priekšsēdētājs Vitālijs Rodins informē, ka no 1. jūlija Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūra neapmaksā ārstēšanu tiem slimnīcas pacientiem - sievietēm un vīriešiem dažādā vecumā, kuri stāv rindā uz pansionātu.

"Pārvedām viņus uz sociālās aprūpes nodaļu. Visas 30 gultas tajā ir aizņemtas. Kad būs brīva vieta, tikai tad varēsim uzņemt citus pacientus," informē V. Rodins.

Slimnīcas valdes priekšsēdētājs daudz vairāk ir gandarīts par "pusceļa mājas" projektu, kuram atlicis vairs tikai nopirkt aprīkojumu. Šajā pagaidu mājoklī savu teritoriju iedzīvotājus varēs ievietot arī pašvaldības, apliecinot, ka finansēs pusi no viņu uzturēšanās izdevumiem.

"Prieks braukt garām Strenčiem, redzot jauno ēku," projektu par "pusceļa māju" Strenču slimnīcā par labu atzīst Valkas novada domes sociālā dienesta vadītāja Mārīte Magone. Viņa vien piebilst, ka ir ļoti vajadzīga pēctecība darbā ar cilvēkiem, kuri ārstējušies psihoneiroloģiskajā slimnīcā vai mitinājušies šādā pansionātam līdzīgā iestādē.

"Sociālajiem darbiniekiem bijuši labi semināri un apmācības, kurus vadīja Strenču slimnīcas galvenā māsa Jekaterina Jeremejeva. Taču vēl vajadzētu lielāku sadarbību starp slimnīcas personālu, pašvaldībām un to sociālajiem darbiniekiem, kuri bieži vien nezina, ka viņu iedzīvotājs tur bijis un viņam būtu nepieciešama īpaša pretimnākšana," saka M. Magone.

 

Komentāri 3

Nemaz visiem tai skaitā pagasta sociāliem darbiniekiem nav jāzina, ka kāds pagasta iedzīvotājs ārstējies Strenčos/šī informācija skaitās konfidenciāla/, ja vien viņam nav nepieciešams kļūt par klientu savā sociālajā dienestā.

pirms 10 gadiem, 2009.08.24 17:00

#

Šeit labāka sadarbība jāveido ar ģimenes ārstiem. Sociālie dienesti vērtē vai pienākas finansu atlīdzība par uzturēšanos slimnīcā no pašvaldību līdzēkļiem.Labi būtu ka izstrādājot un apstiprinot pašvaldību saistošos noteikumus būtu skaidri atrunāti nosacījumi par palīdzības sniegšanu šīm personām.

pirms 10 gadiem, 2009.08.25 03:00

sociālā darbiniece

Pagasta sociālajiem darbiniekiem noteikti ir jāzin, ka cilvēkam ir garīgās veselības problēmas, jo sociālais darbinieks uz klienta situāciju raugās holistiski. Citādi jau nemaz nav iespējams efektīvi palīdzēt. Jebkura problēma pēc iespējas būtu jārisina uz vietas, institūcija, t.sk. arī pusceļai mājai, jābūt pēdējam risinājumam.

pirms 9 gadiem, 2009.10.23 15:09

Veselība