Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Tuvojas ērču aktivitātes sezona 1

Līdz ar pavasara un siltāka laika tuvošanos aktualizējas situācija ar ērču aktivitātes pieaugumu.

Pēdējos gados ir vērojams straujš ērču encefalīta saslimšanas gadījumu skaita pieaugums, un saskaņā ar Latvijas Infektoloģijas centra datiem 2010. gadā kopumā ir reģistrēti 494 saslimšanas gadījumi, kas ir par 50,6 procentiem vairāk nekā 2009. gadā. Savukārt, salīdzinot ar pēdējo piecu gadu vidējo saslimšanas gadījumu skaitu, pieaugums sasniedz pat 147 procentus.Par ērcēm ir svarīgi zināt:

Ērču aktivitātes sezona Latvijā parasti ilgst no aprīļa sākuma līdz oktobra beigām, bet labvēlīgos laika apstākļos tā var būt ievērojami ilgāka. Ērces kļūst aktīvas, ja gaisa temperatūra pārsniedz +3 līdz +5 grādus.

Latvijā ērces galvenokārt uzturas mitrās un ēnainās vietās, priekšroku dodot jauktu koku mežiem ar labi attīstītu pamežu un aizaugušām pļavām. Ērces parasti sēž uz zāles stiebra apmēram 10 cm augstumā no zemes (maksimāli - līdz 1m augstumā), gaidot, kad garām ies piemērots upuris. Parasti cilvēki ērces kodienu nejūt, tādēļ iespējams, ka ērce nokrīt, pirms tā ir pamanīta. Jāņem arī vērā, ka ērces niecīgo izmēru dēļ ir grūti pamanīt.

Lai nodrošinātu imunitāti pret ērču encefalītu, ir jāsaņem vismaz divas vakcīnas. Otro vakcīnu ir iespējams veikt viena līdz trīs mēnešu laikā pēc pirmās saņemšanas. Savukārt trešo vakcīnu pilnīgas imunitātes nodrošināšanai ir jāsaņem 5 līdz 12 mēnešu laikā pēc otrās vakcīnas. Atkārtota revakcinācija imunitātes uzturēšanai ir jāveic ik pēc trīs vai pieciem gadiem atkarībā no izmantotās vakcīnas.

Faktiski katra ārstniecības iestāde un ģimenes ārstu prakse veic vakcināciju pret ērču encefalītu. Plašāku informāciju par ārstniecības iestādēm ir iespējams noskaidrot, apmeklējot Veselības inspekcijas mājas lapu www.vi.gov.lv/ un www.ercem-ne.lv .

Komentāri 1

Veselība