Uzlabojumus medicīnā nesola 11

Vairākus mēnešus cenšas pierakstīties uz izmeklējumiem. Neizdodas

Valkas rajona pacientiem par lielu problēmu ir kļuvusi doplerogrāfiskā izmeklēšana Valmieras slimnīcā. Administrācijas solījumi, ka Valkas slimnīcas pievienošana Vidzemes slimnīcai Valmierā visiem būs izdevīgāka, atklāj pašreizējās sistēmas trūkumus.

 

Redakcijā ar lūgumu palīdzēt vērsās kāda paciente, kura nesekmīgi jau vairākus mēnešus cenšas pierakstīties uz šo izmeklējumu, un viņai joprojām tas nav izdevies. Iedziļinoties problēmā, līdzīga aina atklājas arī pierakstā pie citiem speciālistiem.

 

"Problēmas būtība ir speciālistu trūkums, ko šovasar turklāt vēl saasināja jau abu esošo speciālistu ilgstoša slimošana. Un attiecīgi - rindas nobīde un "pagarināšanās" līdz pat gada beigām," skaidro Vidzemes slimnīcas sabiedrisko attiecību speciāliste Benita Brila.

 

Kad pēc operācijas un atveseļošanās perioda izmeklējumus atsāka veikt viena speciāliste, rindas kārtībā pēc pieraksta tika pieņemti tie pacienti, kuriem izmeklējums bija atteikts dakteru slimības laikā vasarā. Šobrīd šis pieraksts ir pilns līdz gada beigām.

 

Ģimenes ārsts Māris Nātra atzīst, ka doplerogrāfiskie izmeklējumi ir ļoti pieprasīti. Viņš ir nesaprašanā, kāpēc nevar izveidot pierakstu vairāku mēnešu garumā. M. Nātra arī pats vairākkārt centies sazvanīt reģistratūru un pieteikt pacientu izmeklējumiem. Tas nav izdevies.

 

 

"Man šķiet, ka pastāvošā kārtība jāmaina par labu pacientiem. Budžeta gadā taču ir skaidrs, cik ir valsts apmaksāto izmeklējumu. Nevajadzētu pensionāru situāciju pasliktināt vēl vairāk ne tikai emocionālā ziņā, bet arī materiālā - tālruņa sarunas ir par maksu," analizē dakteris. Līdzīga situācija pašlaik ir arī ar kardioloģiskiem un citiem izmeklējumiem.

 

Vakar Vidzemes slimnīcā notika sapulce par situāciju slimnīcā. Valsts piešķirto līdzekļu nākamgad būs vēl mazāk, bet cilvēki kļūs slimāki. Šā apstākļa dēļ arī reģistratūru sazvanīt kļūst aizvien grūtāk. Tas nozīmē, ka samazināsies plānveida operāciju skaits un rindas pie speciālistiem kļūs aizvien garākas.

 

 

"Nekas iepriecinošs nav paredzams. Arī speciālistu nepietiek. Tāda nu ir rūgtā patiesība. Veselību nepieciešams saudzēt," iesaka B. Brila. Viņasprāt, sliktāk kļūs ne tikai Vidzemē, bet visā valstī. Pie speciālistiem ātri varēs nokļūt tikai tie, kas nozīmēti uz stacionāro ārstēšanu.

 

Doplerogrāfiskais izmeklējums ilgst aptuveni stundu, un šo laiku nav iespējams saīsināt. Tāpat nav iespējams speciālista pieņemšanas dienās un stundās, kas atvēlēts tieši šim izmeklējumam, pieņemt vairāk pacientu. Citās dienās un citos laikos šis pats speciālists veic citus izmeklējumus, uz kuriem tāpat notiek pieraksts un veidojas rinda.

 

Diagnostiskās radioloģijas reģistratūras darbinieces cilvēkiem, kuri vēlas pierakstīties uz doplerogrāfiju, piedāvā iespēju doties veikt izmeklējumu uz tuvākajām slimnīcām Cēsīs, Limbažos vai Rīgā.

 

"Cilvēka neapmierinātību var saprast, bet tāda ir situācija. Nu nav tā, ka reģistratores speciāli atteiktu vai nepierakstītu, ja vien būtu iespējams," uzskata slimnīcas sabiedrisko attiecību vadītāja. Mēnesī Vidzemes slimnīcā valsts apmaksā tikai 16 pacientu doplerogrāfisko izmeklēšanu.

 

Doplerogrāfiju veic ar speciālas iekārtas - doplera - palīdzību. Tā ir unikāla metode, kad aparatūra reģistrē asiņu plūsmas virzienu un ātrumu asinsvados, tādējādi ļaujot spriest par slimību izraisītām pārmaiņām un funkcionālo stāvokli asinsvados. Svarīgi šo izmeklējumu izdarīt pie dažāda rakstura galvassāpēm, galvas reiboņiem, kā arī paaugstināta asinsspiediena.

Komentāri 11

Veselā

Mediķi runā tikai par savām algām, nav dzirdēts, ka viņi nestu plakātus bļaujot pret to, ka cilvēkiem nesniedz normālu palīdzību! Daudzām kaitēm galvenais ir laikus tās diagnosticēt, mēnešiem gaidot rindā uz izmeklēšanu vai pie speciālista (piem. traumataloga neapmeklējot to kā privātārstu)var sagaidī nāvi ne palīdzību. Kāpēc mediķi nešausminās par to?

pirms 12 gadiem, 2008.10.21 10:30

pacients

pilnīgi piekrītu teiktajam, ka nepārtraukti jāklausās tikai par "zemām" mediķu algām,bet kādu pakalpojumu kvalitāti un mediķu attieksmi saņem pacienti?Bieži vien cilvēki neiet pie ārstiem ne tikai materiālā apsvērumu dēļ, bet gan tādēļ, ka nesaskata tam jēgu, cik ilgu laiku ārsts velta pacientam, gandrīs kā pie konveijera, kāds atnāci - tāds aizej.

pirms 12 gadiem, 2008.10.21 10:43

londa

pacients
Veselā

Vai tad kad mediķi rīkoja piketus un streikus, Jūs viņus atbalstījāt?
No redzētā izriet, ka vienīgais neapmierinātais ir mediķis, nevis pakalpojuma saņēmējs-pacients, jo neviens tak nekur neiet un neapmierinātību neizrāda.....ja nu vienīgi inernetā, anonīmi, to gan mēs protam.

pirms 12 gadiem, 2008.10.21 10:57

Arī mediķis

Jā ja runā par mediķu attieksmi pret pacientu -tad jau laikam tā ir,ne visiem pienākas algas pieaugums,nesaprotu kā paspēj strādāt divās,trijās vietās,tātad pieskrien,pie otra un atkal prom.Nav kaut kas kārtībā,man liekas jāmaksā par darbā kvalitāti nevis par kvantitāti,bet pēc kā vērtēt un kurš vērtēs.

pirms 12 gadiem, 2008.10.21 13:30

Veselā

Man šķiet, ka daudzi ārsti un mediķi ir ļoti vienaldzīgi. Viņi nesatraucas, ka ir tāds bardaks medicīnā, iznņemot algu jautājumu.Bet vispirms jau pašiem mediķiem jāceļ trauksme, ka valsts vai ministrijas vai stulbu noteikumu dēl pacienti nesaņem palīdzību kā to vajadzētu saņemt. Bet vai tad ārsti vai slimnīcu vadītāji kaut kur runā par to, ka cilvēki mēnešiem netiek uz izmeklējumiem vai pie speciālista Viņi drīzāk smejas,ka būs vēl trakāk - speciālistu trūkst un tagad jūs varat izbaudīt, kā ir, kad netiek pie ārsta, ja nav biezs naudas maks.Kāpēc nevar izmainī kārtību ar zvanīšanu valmieras reģistratūrai? Ar dienām jāzvanās līdz trāpās, kad telefons nav aizņemts. Vai tā ir negribēšana vai nespēja sakārtot mazumiņu par labu cilvēkiem?

pirms 12 gadiem, 2008.10.21 15:15

lācis

ŠAusminās paši mediķi arī par citām nekārtībām medicīnā.Speciālistu trūkuma dēļ sakrauj mediķim desmit darbus.Kā Smiltenes slimnīcā var vienlaikus būt uzņemšanas ārsts+nodaļas vadītājs +ausu ārsts.Līdz cikīem tad jāstrādā.Medmāsas strādā 24+vēl,ko var gribēt kvalitatīvu aprūpi!

pirms 12 gadiem, 2008.10.21 19:33

Mediķis

Medmāsas nav vainīgas,ka tādas darba stundas.Gribi darbu -nerunā pretī.Vari braukt uz Valmieru strādāt.šis teiciens Smiltenes slimnīcā ļoti populārs.Daudzas māsas jau strādā Valmierā un Rīgā.Ne tās sliktākās.

pirms 12 gadiem, 2008.10.21 19:42

draugs

Ir tak ārste,kas iet pa Smiltenes poliklīniku,ka brunči un mati pland!Vai tā nevar ko strādāt!

pirms 12 gadiem, 2008.10.21 20:11

Agnese

Mediķi runā ne tikai par algām, bet par medicīnas finansējumu. Tur ietilpst arī jūsu, mīļie pacienti, labums. Bet par algām - ja turpināsies esošā situācija, tad arī pēc pusgada nevarēs nekur ne pierakstīties, ne izmeklēties, jo vienkārši nebūs pie kā. Tie mediķi, kas vēl šobrīd strādā arī aizies Patreiz notiek pastiprināta aģitācija par iespēju strādāt aiz "dīķa". Ticiet man, arī tie, kas vēl šodrīd uz kaut ko cer, drīz metīs plinti krūmos. Varbūt vajadzētu mediķus atbalstīt nevis riet no stūra.Aizdomājaties...

pirms 12 gadiem, 2008.10.22 08:42

laimīgā

Par to,ka Valmierā uz doplerogrāfu pierakstīties praktiski nav iespējams, pārliecinājos arī es.Tad sāku apzvanīt citus rajonus.Man patiešām paveicās pieteikties Alūksnē.Tur ļoti laipna dakterīte,visu sīki paskaidroja, kas jāņem līdzi.Arī rinda nebija sevišķi gara.Iesaku arī Jums pamēģināt Alūksnē.

pirms 12 gadiem, 2008.10.22 13:31

lala

privātmedicīnu kā ulmaņa laikos un mutes visiem ciet. zobārsti taču ir tikai privāti. vai ir problēmas ? valdība to redz un virza lietas un ļauj mums mazliet parunāt

pirms 12 gadiem, 2008.10.22 18:42

Veselība