UZMANĪBU! Veselības inspekcijas ieteikumi iedzīvotājiem

Veselības inspekcija aicina iedzīvotājus būt uzmanīgiem un atgādina par piesardzības pasākumiem, baudot brīvos brīžus peldvietās, kā arī uzturoties saulē. Tāpat pieaugušie tiek aicināti atrast laiku un pārrunāt ar bērniem drošības apsvērumus, ilgstoši uzturoties saulē un peldvietās.

No tiešas saules staru ietekmes īpaši jāsargā mazi bērni. Tāpat piesardzības pasākumi jāievēro cilvēkiem, kuri ilgstoši strādā ārā (piemēram, uz lauka, dārzā, ceļu remonta darbos), sporto un  atpūšas (piemēram, pārgājienos, velobraucienos, skriešanas pasākumos, piknikos u.tml.), un ir pakļauti saules staru aktīvai iedarbībai.

Paaugstināta saules ultravioletā starojuma gadījumā, kas mūsu platuma grādos vasaras mēnešos ir dienas vidū  no plkst.11 līdz plkst.15, nav ieteicams ilgstoši uzturēties tiešos saules staros. Cilvēki ar sevišķi jutīgu ādu un tādi, kas iepriekš nav sauļojušies, var iegūt apdegumus jau 15-20 minūšu laikā. Tāpēc vēlams nēsāt vieglu galvassegu ar platām malām, saulesbrilles, kā arī viegla, elpojoša materiāla apģērbu gaišā krāsā.

Pirms uzturēšanās tiešos saules staros ieteicams uzklāt aizsargkrēmu  pret ultravioleto starojumu (UVA un UVB), kam saules aizsardzības faktors SPF (sun protection factor) ir vismaz 15 un lielāks. Lai panāktu labu aizsardzību, krēms jāuzklāj  blīvi un vienmērīgi uz visām atklātajām ķermeņa daļām 15 minūtes pirms došanās ārā. Īpaši rūpīgi krēms jāuzklāj vaigiem, ausīm, degunam, pleciem, plaukstu virspusei. Krēma uzklāšana jāatkārto ik pēc divām stundām vai pēc peldēšanās, vai citām sporta aktivitātēm.

Saules iedarbības nelabvēlīgās sekas ir priekšlaicīga ādas novecošanās, acu bojājumi  un ādas vēzis. 

Papildu informāciju par ultravioleto starojumu un tā iedarbību var iegūt Veselības inspekcijas mājaslapā www.vi.gov.lv sadaļā Vides veselība, Starojumi, Nejonizētie starojumi - Solāriji, sauļošanās un ultravioletā starojuma iedarbība, kā arī sadaļā Mātes un bērna veselība - „Ar veselu ādu visu vasaru" un informatīvajā materiālā „Saules staru ietekme uz ādu un drošība uz ūdens".

Veselība