Valkas ātro feldšere sašutusi par publikāciju: Sākumā jāpalīdz vissmagāk cietušajam 17

Pēc „Ziemeļlatvijas" publikācijas „Pagasts atbalsta cietušo ģimeni", kurā rakstījām, kā daudzbērnu ģimene Zvārtavas pagastā atguvusies pēc ugunsgrēka un kā viņi atminas liktenīgās nakts notikumus, mums piezvanīja Valkas neatliekamās medicīniskās palīdzības mediķi. Viņi asi kritizēja publikāciju un aculiecinieku teikto.

Pēc ugunsgrēka, kur liesmas pilnībā nopostīja Zvaigžņu ģimenes dzīvojamo māju, uzklausījām cietušo ģimeni, viņu emocijas, sajūtas nelaimes brīdī un pēc tā. Uzzinājām, ka mūsdienās ir daudz atsaucīgu cilvēku, kuri gatavi palīdzēt astoņu bērnu ģimenei.

Valkas neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) pirmās brigādes vadītāja Sandra Strazdiņa vēlējās sniegt arī savu skaidrojumu par tās nakts notikumiem. Viņu aizskāra Zvaigžņu meitas krustmātes Daigas Ozolas teiktais par ātro kavēšanos un palīdzības nesniegšanu Livetai Zvaigznei.

„Izlasot rakstu "Pagasts atbalsta cietušo ģimeni", brigāde, kas apkalpoja minēto izsaukumu, ir dziļi sašutuši par klajiem meliem, kas atspoguļoti rakstā. Pēc D. Ozolas sacītā var secināt, ka brigāde uz izsaukumu brauca pusotru stundu. Mēs dokumentāri varam pierādīt, ka brigāde notikuma vietā ieradās pēc 39 minūtēm.

Vidējais ātrums bija aptuveni simts kilometru stundā, kur ceļš ļāva - arī vairāk. Mašīnas ir aprīkotas ar navigāciju, kā arī darbības tiek ierakstītas īpašā diskā. Tā bija nakts, uz Zvārtavu lielākajā daļā ir zemes ceļš, kas iet cauri mežam. Kad ieradāmies notikuma vietā, neviens cilvēks neatradās bezsamaņā un netika elpināts, jo nebija nepieciešams.

 Lai kvalitatīvi varētu veikt apskati un sniegt palīdzību, cietušais tika novietots uz nestuvēm un nogādāts NMP mašīnā. Lai pacientu sasildītu, tika aiztaisītas mašīnas durvis un ieslēgta apsildīšana, tika veikta apskate un sniegta visa nepieciešamā medicīniskā palīdzība. NMP brigāde devās uz Vidzemes slimnīcu Valmierā. Pacients bija cietis nopietni.

 Viņš izjuta visas tās pašas emocijas, ko minētā D. Ozolas kundze un klāt stipras fiziskas sāpes, tamdēļ brigāde palīdzību vispirms sniedza cietušajam un centās pēc iespējas ātrāk nogādāt speciālistu aprūpē. Varu apgalvot, ka no pārējiem klātesošajiem nevienam nebija stāvoklis, kas būtu dzīvībai bīstams," skaidrojumu sniedz Valkas NMP 1. brigādes vadītāja.

"Mediķi vienmēr negadījuma vietā izvērtē situāciju. Vispirms NMP tiek sniegta vissmagāk cietušajam, kā tas bija šajā gadījumā. Ja otram cietušajam vajag tikai nomierinošus līdzekļus un viņam briesmas nedraud, tad var pagaidīt desmit piecpadsmit minūtes. Kā bija ar šo sievieti, nemāku komentēt, jo nebiju klāt.

Situācijās, kad ir vairāki smagi cietušie un nepieciešama papildu palīdzība, mēs ziņojam Valmieras neatliekamās medicīniskās palīdzības dispečeriem, ka vajadzīga vēl viena brigāde," skaidro Valkas NMP vecākā feldšere Ira Fiļipova.

Viņa saviem kolēģiem uzticas un neapšauba viņu profesionalitāti. "Es saviem kolēģiem ticu. Neviens jau pie mums nestrādā gadu vai divus. Daudzi darbinieki strādā vairāk kā divdesmit gadu. Viņi taču prot novērtēt stāvokli, kādā ir cietušie. Saprotu, ka tā sieviete, kurai nodega māja, droši vien bija uztraukusies, bet viņa taču varēja pagaidīt. Viņai nebija jāceļ tāds tracis," uzskata Valkas NMP vecākā feldšere.

Cilvēki pagastā, ar kuriem sarunājās ''Ziemeļlatvija", gan ir citās domās un uzskata, ka nav jābūt mediķim, lai saprastu, ka sieviete, kuras acu priekšā nodeg māja un kurai pirms tam sniegta informācija, ka sadedzis dēls, arī ir cietusī.

Kāpēc feldšere nepiedāvāja sievietei kādu nomierinošu līdzekli, kas palīdzētu pārvarēt emocionālo šoku, mums mediķi nepaskaidroja. Tāpat ir saprotams, ka nelaimē minūtes pārvēršas par stundām, un apvainoties, ka cietušajiem 40 minūšu gaidīšana bija kā mūžība, ir nevietā. Rakstā bija minēta oficiālā informācija, ka no izsaukuma brīža līdz brigādes atbraukšanai bija 39 minūtes.

Interesējāmies arī, kāpēc notikuma vietā ieradās tieši Valkas brigāde un vai attālums no Smiltenes nav mazāks. „No pagasta līdz Smiltenei un arī Valkai ir aptuveni 35 kilometri, plus mīnus divi," apgalvo Zvārtavas pagasta priekšsēdētājs Raitis Priede.

I. Fiļipova pastāstīja, ka Valkas rajonā NMP brigādēm ir sadalītas vietas, uz kurām dodas Valkas un Smiltenes brigādes. Šāda sistēma ir iestrādājusies gadu gadiem. "Protams, ja ir daudz cietušo, tad iesaistās abu pilsētu NMP brigādes," piebilst I. Fiļipova.

Izsaukumus no Valkas rajona pieņem Valmieras NMP dienests, kurš arī vada Smiltenes un Valkas NMP brigādes.

Komentāri 17

elementary?!

Ja 35 km nobrauc 39 minūtēs tad ātrums ir ap 53,8km/st.Ja būtu braukts,kā rakstā apgalvots ar 100 km/st tad tie paši 35 km būtu nobraukti 21 minūtē! Cik tad īsti brauca?Vai jāsaprot tā,ka brauca 21 minūti un savīstījās uz braukšanu 18 minūtēs.Un,ja tā ir ,tad ar to nevar samierināties un tāda palīdzības dienesta darbība nevar būt!

pirms 12 gadiem, 2008.09.26 14:35

rekaa

Gudrīši, rakstīts bija vietām brauca uz tiem 100 km/h. Zinu to ceļu, tur ir ļoti bīstami pagriezieni, un naktī vispār tie 100 km/h vietām jau ir nenormāli daudz tam ceļam! Ja vēl meža zvēri gadās uz ceļa, tas visu vēl vairāk apgrūtina.

pirms 12 gadiem, 2008.09.26 14:39

:(

Nesaprotami ir tas,ja jau par šādām lietām vispār raksta,kāpēc rakstītāji to dara tik pavirši un nekompetenti.Ir sajūta,ka lai vai kā,bet jāaizpilda kaud kāds apjoms.Un tiek arī saskribelēts nezin kas,jo ne jau tikai par šo rakstu to var teikt.Jā,starp citu,rakstā ir apgalvots ka 100 km stundā esot vidējais ātrums,kas visticamāk,dienesta mašīnai ceļa meža posma kalnainajā un līkumotajā daļā naktī īsti reāla nav.

pirms 12 gadiem, 2008.09.26 15:12

cilveks

nozelojami, ka arsti var but gatavie ciniki. ar atrumu nav kaut kas kartibaa.

pirms 12 gadiem, 2008.09.26 15:57

aizstave

Rakstītāji raksta to, ko runātāji runā.

pirms 12 gadiem, 2008.09.26 16:08

A runātāji runā, ka cietušais bija piedzēries?! Par to gan neviens neraksta. Varbūt arī nelaime nebūtu notikusi ja bērniņš būtu skairdā? Un tie kas te gudri spriedelē par vidējo ātrumu un cik ātri var naktī aizbraukt uz konkrēto notikuma vietu lai ņem un šonakt pavizinās. Tad arī redzēs reālo situāciju.

pirms 12 gadiem, 2008.09.26 16:46

kika

JA, JA! Nemaz jau tā ģimene nav tāda paraugģimene kā tagad te tiek rakstīts! Vai tad bērniem naktī jāatrodas gateri? ir gan īstā vieta. Kur skatās gatera īpašnieks? Ja jau ir saražots tik daudz to bērnu, tad jau māte un tēvs var strādāt ne vienā maiņā. tad arī nebūtu bērniem jādzīvo gaterī un pārējie arī būtu pieskatīti.

pirms 12 gadiem, 2008.09.26 17:45

kikai

taa teikt pec kara visi gudri, visvieglaak ir kritizet citus. gan jau tev ari nav ideaala gimene un darbs, diemzel laukus sitada situacija ir pierasta

pirms 12 gadiem, 2008.09.26 18:21

turks

Tikai viena nianse - no Smiltenes būtu lielākā daļa ceļa tai brigādei pa asfaltiņu, bet no Valkas gluži otrādi.

pirms 12 gadiem, 2008.09.26 19:58

jautājums

Runā Zvaigžņu meitas krustmātes, ātrās palīdzības feldšere, viena tente, visvairāk zinošā korespondente, bet kur tad ir Vidzemes vadības viedoklis? Tieši viņiem būtu jāsniedz patiesā informācija, kā ta īsti bija. Gribētos zināt:
1. cik tad ilgi brauca brigāde;
2. cik ātri varēja aizbraukt;
3. vai dispečeri pareizi sūtīja Valkas brigādi ( kā tad ir ar to, ka brauc tuvākā brigāde?);
4. vai felršerei bija jāpamet smagi cietušais pacients un jāsnieds palīdzība radiniekiem kuru veselības stāvoklis nebija kritisks;
5. vai cietušais bija alkohola ietekmē (tas nav mazsvarīgi).
Un pēdējais:vai korespondente rīkojusies ētiski un profesionāli, sniedzot nepatiesas un nepārbaudītas ziņas. Tas jau būtu jautājums Ziemeļlatvijas galvenai redaktorei.
Žurnālisti ar savu vārdu var ļoti daudz - gan rast kompromisu, gan sanaidot puses. Izskatās ka šoreiz uzdevums ir vēl vairāk nomelnot mediķus, sevišķi Valkas (raksta jau Smiltenes korespondente).

pirms 12 gadiem, 2008.09.26 21:33

Kas ir noticis ar XXX???? Vai esi sācis strādāt? Trūkst tavu komentāru!

pirms 12 gadiem, 2008.09.26 21:36

izbrīns!

..5. vai cietušais bija alkohola ietekmē (tas nav mazsvarīgi)..
Bāc!Nu izrādās, ka ātro ierašanās ātrums ir atkarīgs no tā, vai cietušais ir lietojis alkoholu???:( :(

pirms 12 gadiem, 2008.09.26 22:15

WWWW

Zinu to Valkas brigadi ta nav pirma reize ka kaut kas tamlidzigs notiekas

pirms 12 gadiem, 2008.09.26 22:29

Tā ir

Tā ir atkal sanācis,ka nekompetents žurnālists kaut ko nekritiski saraksta pēc mūžīgi ar kaut ko nemierā esošu medicīnas darbinieku pārstāvošas feldšeres izteikumiem,un beigās rezultāts,faktiem acīmredzami neatbilstošs teksta savārstījums.Ieteiktu atcerēties,ka ne žurnālisti ne mediķi nav un nebūs nekādas svētās govis un kurām ir absolūtā taisnība.

pirms 12 gadiem, 2008.09.27 10:11

jautajums

vai kaads vaac paliidziibu shai gimenei?
Kur vareetu atdot, aizvest, aiznest???
Pagastaa zvanot pasaka, ka nav iepseejas sazinaaties jaabrauc pa tiesho. Nu bet kur pa tiesho? Es piemeeram valku un taas rajonu nepaarzinu vispaar...."kaut kur" kartee atrsts nevar

pirms 12 gadiem, 2008.09.28 15:22

vēl tikai būs

Kad valdība izveidos tos solītos 5 reģionālos dispečera punktus, tad jūs mīlīši vellu redzēsiet un nezināsiet no kuras puses brauks un uz kuru vietu vedīs tie "tuvākie notikumam" ātrie...tas gan būs murgs!

pirms 12 gadiem, 2008.10.03 17:55

ha

tas nemaz tik atri nenotiks! Tagad dazi no atrajiem ir murgs.

pirms 12 gadiem, 2008.10.03 20:38

Veselība