Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Valsts apmaksās trūcīgām personām izdevumus par kompensējamajiem medikamentiem!

Atbilstoši pieņemtajiem grozījumiem Ministru kabineta 2006.gada 31.oktobra noteikumos Nr.899 „Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtība" trūcīgām personām no 2009.gada 1.oktobra izdevumus par zāļu grupas lētākajiem medikamentiem apmaksās pilnā apmērā.

Izdevumi tiks apmaksāti, ja laika periodā no 1.oktobra līdz 31.decembrim persona būs sasniegusi zāļu iegādes valsts nekompensētās daļas limitu Ls 12,5. 2010.gadā izdevumi par kompensējamajiem medikamentiem tiks apmaksāti, ja trūcīgā persona būs samaksājusi Ls 50 gada laikā. Ja zāļu iegādes valsts nekompensētās daļas izdevumi būs lielāki par noteikto limitu, tad VNC pārmaksāto naudas summu atmaksās personai.

Lai persona saņemtu izziņu par valsts nekompensētās daļas limita sasniegšanu, VNC nodaļā jāuzraksta iesniegums un jāiesniedz sekojoši dokumenti:

* „Izziņas par atbilstību trūcīgas ģimenes (personas) statusam" kopija;

* kases čeki, kvītis (oriģināli), kas apliecina maksājumu veikšanu par kompensējamām zālēm;

* recepšu kopijas par kompensējamām zālēm, kuras izsniedza aptieka.

Nepieciešamos dokumentus un iesniegumu, var nosūtīt VNC nodaļai arī pa pastu. Būtiski uzsvērt, ka derīgi būs tikai tie kases čeki (kvītis), kas izdoti sākot ar š.g. 1.oktobri. Turklāt izdevumu apmaksa par zāļu grupas lētākajiem medikamentiem pilnā apmērā attiecas uz personām, kurām pašvaldībā izsniegta trūcīgās personas izziņa. Pašvaldību izdotā izziņa par mazturīgās ģimenes (personas) statusa piešķiršanu nebūs derīga.

VNC nodaļu kontaktinformācija atrodama iestādes mājas lapā - www.vnc.gov.lv.

Piemēram, pacientam ar diagnozi stenokardija no valsts tiek kompensē zāles 50% apmērā. Atbilstoši noteiktajai kārtībai valsts kompensē zāles, kuras ir vislētākās līdzvērtīgu zāļu grupā (dažādu ražotāju piedāvātas zāles ar tādu pašu zāļu aktīvo vielu). Pacientam ar diagnozi stenokardija tiek izrakstītas zāles ar nosaukumu „A", kuras ir lētākās grupā. Zāles ar nosaukumu „A" maksā Ls 2,02. Pacientam pienākas zāļu iegādes kompensācija 50% apmērā, tātad par šīm zālēm Ls 1,01 kompensē valsts, bet Ls 1,01 maksā pats pacients (valsts nekompensētā daļa).

Pašam pacientam ir jāseko līdzi veiktajiem maksājumiem. Tiklīdz pacients ir sasniedzis valsts kompensējamo medikamentu nekompensētās daļas limitu Ls 12,5, pacientam zāles tiks kompensētas pilnā apmērā no līdzekļiem, kas kompensācijai piešķirti saskaņā ar „Sociālās drošības tīkla stratēģiju".

Kārtība, kādā valsts apmaksās trūcīgām personām izdevumus par kompensējamajiem medikamentiem! Zāļu iegādes kompensācijas sistēma nodrošina iespējas pacientiem saņemt noteiktu slimību ārstēšanai nepieciešamās zāles, kuras pilnībā vai daļēji apmaksā valsts. Atbilstoši grozījumiem Ministru kabineta 2006.gada 31.oktobra noteikumos Nr.899 „Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtība" un papildus piešķirtajam finansējumam „Sociālās drošības tīkla stratēģijas" ietvaros, trūcīgām personām no 2009.gada 1.oktobra izdevumus par zāļu grupas lētākajiem medikamentiem apmaksās pilnā apmērā.

 

Kas ir tiesīgs saņemt izdevumu apmaksu pilnā apmērā par zāļu grupas lētākajiem medikamentiem!

 

Kārtība attiecas tikai uz trūcīgajām personām, kuras ir saņēmušas izziņu par atbilstību trūcīgas ģimenes (personas) statusam. Trūcīgas personas izziņu izsniedz tās pašvaldības sociālais dienests, kurā persona deklarējusi savu dzīvesvietu. Trūcīgas personas izziņā tiek ierakstīti visi šajā adresē dzīvojošie ģimenes locekļi.

 

Pašvaldības izdotā izziņa par maznodrošinātas ģimenes (personas) statusa piešķiršanu nav pielīdzināma Trūcīgas personas izziņai. Maznodrošinātā statusu ieguvusī persona nevarēs saņemt Veselības norēķinu centra (turpmāk - VNC) izsniegtu izziņu „Par trūcīgās personas zāļu vai medicīnisko ierīču iegādes izdevumu maksimuma sasniegšanu kalendāra gada laikā" (turpmāk - VNC izziņa).

 

Kompensācija pēc ierastās kārtības līdz limita sasniegšanai!

Zāļu iegādes kompensācija pacientam notiek pēc ierastās kārtības līdz tiek sasniegts zāļu iegādes valsts nekompensētās daļas limits - Ls 50 kalendārajā gadā (no 2009.gada 1. oktobra līdz 31.decembrim - Ls 12,50). Ja zāļu iegādes valsts nekompensētās daļas izdevumi būs lielāki par noteikto limitu, tad VNC pārmaksāto naudas summu atmaksās personai uz tās norādīto bankas kontu.

 

Piemēram, pacientam ar diagnozi stenokardija no valsts tiek kompensē zāles 50% apmērā. Atbilstoši noteiktajai kārtībai valsts kompensē zāles, kuras ir vislētākās līdzvērtīgu zāļu grupā (dažādu ražotāju piedāvātas zāles ar tādu pašu zāļu aktīvo vielu). Pacientam ar diagnozi stenokardija tiek izrakstītas zāles ar nosaukumu „A" (references zāles), kuras ir lētākās grupā. Zāles ar nosaukumu „A" maksā Ls 2,02. Pacientam pienākas zāļu iegādes kompensācija 50% apmērā, tātad par šīm zālēm Ls 1,01 kompensē valsts, bet Ls 1,01 maksā pats pacients.

 

Savukārt, ja ārsts pacientam ir izrakstījis kādas citas zāles, kuras ir ar tādu pašu zāļu aktīvo vielu (cita ražotāja zāles), bet maksā dārgāk kā zāles „A", tad starpība būs jāpiemaksā pašam pacientam. Proti, zāles „B" (nereferences zāles) maksā Ls 3,71. Valsts kompensē 50% no zāļu izdevumiem, kuras ir vislētākās līdzvērtīgu zāļu grupā. Pērkot zāles „B" Ls 1,01 kompensē valsts, bet atlikusī starpība Ls 2,70 jāmaksā pacientam.

 

Kā rīkoties, pirms sasniegts valsts nekompensētās daļas limits par kompensējamajiem medikamentiem!

 

Griežoties aptiekā, persona uzrāda īpašo recepti par kompensējamām zālēm un „Izziņu par atbilstību trūcīgas ģimenes (personas) statusam". Aptieka pārbaudīs trūcīgas personas izziņas derīguma termiņu. Derīguma termiņu nosaka trūcīgas personas izziņā uzrādītais trūcīgās personas statusa piešķiršanas termiņš (no-līdz), nevis trūcīgas personas izziņas izsniegšanas datums. Zāles pacientam tiek izsniegtas parastajā kompensācijas kārtībā.

 

Derīgas trūcīgas personas izziņas gadījumā aptiekas pienākums ir, izsniegt pacientam kopā ar kompensējamām zālēm īpašās receptes kopiju un maksājuma dokumentu (kases čeku vai kvīti EKA čekam), kurā papildus norādīts pacienta personas kods un zāļu nosaukums. Šāda informācija nepieciešama, lai VNC varētu pārliecināties par pacienta samaksāto summu par valsts nekompensēto daļu.

 

Personai pašai jāseko līdzi saviem maksājumiem par kompensējamām zālēm, summējot katras īpašās receptes maksājumus. Kad sasniegts vai pārsniegts noteiktais maksājuma limits - Ls 50 kalendārajā gadā (no 2009.gada 1. oktobra līdz 31.decembrim - Ls 12,50), persona iesniedz vai nosūta pa pastu VNC teritoriālajai nodaļai iesniegumu par maksājuma limita sasniegšanu.

 

Kā saņemt VNC izziņu!

Lai persona saņemtu izziņu par valsts nekompensētās daļas limita sasniegšanu, VNC nodaļā jāuzraksta iesniegums un jāiesniedz sekojoši dokumenti:

 

* „Izziņas par atbilstību trūcīgas ģimenes (personas) statusam" kopija;

* kases čekus, kvītis EKA čekam (oriģināli), kas apliecina maksājumu veikšanu par kompensējamām zālēm;

* recepšu kopijas par kompensējamām zālēm, kuras izsniedza aptieka.

 

 

Nepieciešamos dokumentus un iesniegumu, var nosūtīt VNC nodaļai arī pa pastu. Persona iesniegumu noformē brīvā formā vai arī izmanto VNC izveidotu standartizētu iesnieguma formu Būtiski uzsvērt, ka derīgi būs tikai tie kases čeki (kvītis EKA čekam), kas izdoti sākot ar š.g. 1.oktobri.

 

Pieņemot iesniegumu, VNC pārbaudīs personas iesniegtos dokumentus. Ja visi iesniegtie dokumenti būs pareizi, VNC nodaļa ne ilgāk kā piecu darba dienu laikā izsniegs VNC izziņu personai.

 

 

Kompensācija kārtība ar VNC izziņu!

Saņemot kompensējamās zāles, persona kopā ar īpašo recepti uzrāda VNC izziņu. Aptieka pārbauda VNC izziņas atbilstību un tās derīguma termiņu, t.i., vai zāļu izsniegšanas diena atbilst VNC izziņas derīguma termiņam. Ja zāles tiek izsniegtas VNC izziņas derīguma termiņa laikā un persona vēlas saņemt zāles, kuras ir vislētākās līdzvērtīgu zāļu grupā (references zāles), aptieka izsniedz zāles bez maksas.

 

Izvēloties citas zāles, kuras ir ar tādu pašu zāļu aktīvo vielu (nereferences zāles), personai pašam būs jāapmaksā starpība.

 

Ja zāļu izsniegšanas diena neatbilst VNC izziņas derīguma termiņam, personai jāmaksā par valsts nekompensēto daļu.

 

Cik ilgi derīga VNC izziņa!

Izsniegtās VNC izziņas derīguma termiņš sakrīt ar trūcīgās personas statusa termiņu. Būtiski uzsvērt, ka izziņa derīga ne ilgāk kā līdz kārtējā gada 31.decembrim.

 

Nākamajā gadā maksājumu apliecinošie dokumenti personai būs „jākrāj" no jauna. Kopējai valsts nekompensētās daļas summai sasniedzot noteikto limitu Ls 50, pacientam atkal jādodas uz VNC nodaļu, lai saņemtu izziņu no jauna.

 

Piemērs, ja pacients saņem references zāles

Pacients, kuram noteikta diagnoze ar 50% ,75% vai 100% kompensācijas apjomu, ir VNC izziņa un pacients vēlas saņemt zāles „A" 20mg (references zāles). Šo zāļu aptiekas cena ir Ls 5,91.

 

Kompensācijas apjoms tiek aprēķināts no references, t.i., lētāko zāļu aptiekas cenas (šajā gadījumā no zāļu „A" 20mg aptiekas cenas - Ls 5,91). Kopā tiek kompensēts un aptiekai samaksāts Ls 5,91. Tā kā pacienta izvēlēto zāļu „A" 20mg aptiekas cena ir Ls 5,91, tad šīs zāles aptieka izsniedz bez maksas.

 

Piemērs, ja pacients saņem nereferences zāles

Pacients, kuram noteikta diagnoze ar 50%,75% vai 100% kompensācijas apjomu, ir VNC izziņa un pacients vēlas saņemt zāles „B" 20mg (nereferences zāles). Šo zāļu aptiekas cena ir Ls12,69, bet lētāko šīs grupas zāļu „A" 20mg (references zāles) aptiekas cena ir Ls 5,91.

 

Kompensācijas apjoms tiek aprēķināts no references, t.i., lētāko zāļu aptiekas cenas (šajā gadījumā no zāļu „A" 20mg aptiekas cenas - Ls 5,91). Kopā tiek kompensēts un aptiekai samaksāts Ls 5,91. Tā kā pacienta izvēlēto zāļu „B" 20mg aptiekas cena ir Ls 12,69, tad, saņemot šīs zāles, pacients aptiekā samaksā Ls 6,78 (12,69-5,91=6,78).

 

 

Veselības norēķinu centra teritoriālās nodaļās:

 

Rīgas nodaļa

Cēsu iela 31 k-3 (6.ieeja), 2.stāvs

Rīga, LV-1012

 

Kurzemes nodaļa

Baznīcas iela 9

Kuldīga, LV - 3300

Fakss 63323696

 

Latgales nodaļa

Saules iela 5

Daugavpils, LV - 5491

 

Vidzemes nodaļa

Pils iela 6

Smiltene, LV - 4729

 

Zemgales nodaļa

Zemgales prospekts 3

Jelgava, LV - 3001

  

 

Veselība