Veselība: Labas redzes vārdā

Lai pievērstu pasaules sabiedrības uzmanību glaukomas saslimstības pieaugumam, Pasaules Glaukomas asociācija un Pasaules Glaukomas pacientu asociācija 6. martu pasludinājusi par "Pasaules Glaukomas dienu".

Glaukoma ir otrs visbiežākais

 akluma cēlonis visā pasaulē

 

Glaukoma ir viena no smagākajām acu slimībām, kuras galvenā pazīme ir paaugstināts acs iekšējais spiediens. "Tas, bojājot redzes nervu, vājina redzi. Ja savlaicīgi netiek uzsākta ārstēšana, iestājas aklums. Redzes zudums, kas radies redzes nerva bojājuma dēļ, diemžēl ir neatgriezenisks," "Ziemeļlatvijas" lasītājiem skaidro acu ārste Vidzemes slimnīcā Irēna Beimane.

 

 

Ārstēt var, laikus diagnosticējotGlaukoma var attīstīties ikvienam, bet dažiem ir lielāks risks saslimt nekā pārējiem. Pētījumi liecina, ka ir vairāki riska faktori - vecums pēc 40 gadiem, paaugstināts acs iekšējais spiediens, rados kāds jau slimojis ar glaukomu, cukura diabēts, tuvredzība, acs traumas, ilgstoša steroīdu (prednizolona u.c.) lietošana.Daudzi cilvēki nemaz nenojauš par saslimšanu, līdz nav zaudēta ievērojama daļa redzes. Slimība attīstās lēni, tādēļ var paiet gadi, līdz pacients sajutīs kādus simptomus. Acu ārsts var atklāt glaukomu, pirms cilvēks sajūt redzes traucējumus. Laikus diagnosticēta, glaukoma padodas ārstēšanai. Terapijas galvenais uzdevums ir normāla intraokulāra (acs iekšējā) spiediena uzturēšana. Ja acs iekšējais spiediens ir kompensēts, mazinās risks iegūt redzes nerva bojājumu, un redze tiek saglabāta.

 

 

Lielāks risks saslimt ir veciem cilvēkiemGlaukomas ārstēšanā izmanto medikamentus, kas samazina intraokulāro spiedienu un notur to normas robežās. To, kādas zāles jālieto konkrētajā gadījumā, nosaka acu ārsts. Svarīgi pilienus lietot regulāri, kā noteicis ārsts, pat tad, ja uzlabošanās nav uzreiz jūtama. Ja ārstēšana ar vienu vai vairākiem medikamentiem nav pietiekami efektīva, iespējama lāzerķirurģiska vai ķirurģiska iejaukšanās.Lai novērstu nepatīkamus pārsteigumus, I. Beimane iesaka: ja esat vecumā no 40 līdz 65 gadiem reizi divos gados, bet pēc 65 gadu vecuma reizi gadā, apmeklējiet acu ārstu, kurš veiks kompleksu acs izmeklēšanu.

 

Prognoze: ap 2020. gadu ar glaukomu varētu slimot

 79,6 miljoni cilvēku visā pasaulē. 11,2 miljoniem

no tiem būs aklums abās acīs.  

Realitāte: katrs otrais glaukomas pacients nezina

 par savu saslimšanu, jo tai nav laikus

pamanāmu simptomu. 

Fakts: Vidzemes slimnīcas poliklīnikā

uzskaitē šobrīd ir 342 glaukomas slimnieki. 

 

===========================================================================

 

Acu veselība - katra paša rokās(no interneta resursiem)

Mūsdienās uzskata, ka glaukoma ir neirodeģeneratīva slimība, kurai ir daudz kopīga ar Parkinsona vai Alcheimera slimību, jo arī glaukomas pacientiem acīs rodas nervu šķiedru bojājumi. Pasaulē tiek veikti klīniskie pētījumi jaunam medikamentam neirodeģeneratīvo slimību ārstēšanai. Nervu šķiedru aizsardzība no bojāejas varētu būt pavērsiens arī glaukomas terapijā.

 

 

Kāds ir mans redzes nervs?"Iegādājoties brilles, cilvēki izmēra acs spiedienu optikas veikalos un priecājas, ka tas ir normāls, taču tas vēl nenozīmē, ka nav glaukomas. Statistika liecina, ka apmēram pusei glaukomas pacientu acu spiediens nav bijis paaugstināts. Jāatceras, ka optikas veikalu uzdevums nav atklāt redzes nerva bojājumus, to var izdarīt tikai acu ārsts ar īpaša aprīkojuma palīdzību," skaidro Klīniskās universitātes slimnīcas "Gaiļezers" glaukomas kabineta vadītāja Lāsma Volksone.Glaukomas diagnostikā lielākā nozīme ir redzes nerva diska novērtējumam un redzes lauka noteikšanai. Izmeklējuma laikā ārsts iepilina acī īpašu šķidrumu, kas paplašina acs zīlīti, lai varētu aplūkot acs dibenu un redzes nervu, novērtēt, cik tas ir simetrisks un vai nav redzamas kādas izmaiņas. 87 procentos gadījumu par slimību liecina noteiktas izmaiņas redzes nervā - sašaurināta neiroretinālā apmale, ko mediķi dēvē par "ierobojumu". Labi informēts glaukomas pacients acu ārstam apvaicāsies ne tikai par savu acu spiedienu, bet arī - kāds ir mans redzes nervs?

 

 

Ja salst rokas un kājasPar nozīmīgu riska faktoru tagad uzskata sirds un asinsvadu slimības. Izrādās, ka acs veselībai bīstamāks ir nevis augsts, bet gan zems asinsspiediens. Cilvēkiem ar zemu asinsspiedienu bieži vien ir vazospastiskais sindroms - salstošas rokas un kājas, kas liecina par asinsrites problēmām. Arī acīs asinsrites regulācija varētu būt traucēta, izraisot redzes nerva bojājumus. Diemžēl acs asinsvadi ir tik sīki, ka to pārbaudīt ir ļoti sarežģīti. Profilakses nolūkos varētu lietot ginka preparātus, jo tie uzlabo asinsriti sīkajos asinsvados.Glaukoma attīstās tikai 10 procentiem pacientu ar paaugstinātu acs spiedienu, tāpēc neuzskatu, ka visiem pēc kārtas vajadzētu uzsākt terapiju, jo regulāra acu pilienu lietošana ietekmē dzīves kvalitāti.

 

 

Acis un datorsIlgs darbs pie datora, iespējams, paaugstina risku saslimt ar glaukomu. Tā uzskata japāņu zinātnieki, kuri izmeklējuši 10 tūkstošus darbinieku.Pētījuma rezultāti publicēti žurnālā "Journal of Epidemiology and Community Health". Autori un citi eksperti uzskata, ka darbs šajā virzienā jāturpina. Tokijas universitātes Medicīnas skolas eksperti pārbaudīja četrās japāņu kompānijās strādājošos darbiniekus. Viņiem bija jāizpilda anketas par datoru lietošanas intensitāti mājās un darbā un par acu slimību vēsturi. Pēc tam darbinieki tika sadalīti trīs grupās atkarībā no tā, vai viņi datoru lietoja daudz, vidēji vai reti. Secināts, ka datoru visvairāk lieto gados jaunāki vīrieši. Kopumā 522 vai 5,1 procentam aptaujāto tika atklātas novirzes redzes laukā. Intensīvie datora lietotāji biežāk sirga ar tālredzību vai tuvredzību. Aptuveni trešajai daļai no šīs grupas arī draudēja glaukoma. Tālākajā pētījuma gaitā tika atrasta saikne starp intensīvu darbu pie datora, glaukomas risku un tuvredzību. Pagaidām nav noskaidrots šīs parādības cēlonis, bet ir aizdomas, ka tuvredzīgi cilvēki ir uzņēmīgāki pret acu piepūli, lietojot datoru.

 

===============================================================================

ZINĀŠANAI

Kas jāzina, lai izprastu glaukomu.

# Glaukomai raksturīgs ir redzes nerva šķiedru bojājums.# Bojātās redzes nerva šķiedras nevar atjaunoties.# Tas izpaužas kā pakāpenisks redzes zudums.# Paaugstināts acs iekšējais spiediens ir viens no galvenajiem faktoriem, kas rada redzes nerva šķiedru bojājumu.# Glaukomas ārstēšana jāuzsāk savlaicīgi, kamēr redzes nerva bojājums ir neliels vai tā nemaz vēl nav.# Jo izmaiņas mazākas, jo lielāka iespēja, pareizi ārstējot, nepieļaut, ka process progresē.

 

 

Lielāka iespēja saslimt ar glaukomu:

# glaukomas slimnieku pirmās pakāpes radiniekiem risks saslimt pieaug 4 - 8 reizes;# cilvēkiem ar paaugstinātu acs iekšējo spiedienu;# tiem, kas vecāki par 40 gadiem, bet it īpaši - pēc 60 gadu vecuma, tuvredzīgiem cilvēkiem;# sirds un asinsvadu slimniekiem, diabēta pacientiem, # cilvēkiem, kas ilgstoši lietojuši steroīdus, kuriem bijušas acs traumas;# Latvijā ar glaukomu slimo aptuveni 1- 2 procenti iedzīvotāju, kas vecāki par 40 gadiem, bet pēc 60 gadu vecuma slimnieku skaits dubultojas;# 90 procentiem glaukomas pacientu slimība skar vispirms vienu, bet tad arī otru aci;# diagnosticējot glaukomu novēloti, kad bojāts redzes nervs vai redzes lauks, 54 procenti pacientu kļūst akli ar vienu, bet 22 - ar abām acīm.

 

 

Kā ārstē glaukomu

# Samazinot acs iekšējo spiedienu ar pilieniem. Tie iekļauti kompensējamo medikamentu sarakstā, un tos pilnā mērā apmaksā valsts.# Ja spiedienu neizdodas samazināt ar pilieniem, papildus var veikt lāzerterapiju vai operāciju.# Uzlabojot acs asinsriti. Pētījumos pierādīts, ka acs asinsrites traucējumi neatkarīgi no spiediena būtiski stimulē glaukomas progresēšanu.

 

 

Dziednieki par glaukomu

Dziedniece Ilze Jansone glaukomu ārstē ar šādu tēju kompresi: uz glāzi ūdens jāņem pustējkarotes maija mēnesī savāktu nātru lapu un vienas tējkarotes maijpuķīšu ziedlapiņu. Pirms lietošanas šai tējai jāstāv divas stundas tumšā vietā, tad jāpievieno pustējkarotes dzeramās sodas, samērcē linu drāniņu un liek uz acīm kā kompresi.

 

Veselība