Veselības ministrija draud līdz 10 slimnīcām samazināt ārstniecības iestāžu skaitu 2

Valdība otrdien lems par vairāk nekā desmit miljonu latu piešķiršanu Veselības ministrijai (VM), lai varētu palielināt terapeitisko pacientu tarifu no pašreizējiem 115,6 līdz 185,9 latiem.

Ja papildu finansējums netiks piešķirts, VM draud līdz 10 slimnīcām samazināt ārstniecības iestāžu skaitu, kurās sniedz stacionāro palīdzību, kā arī samazināt iedzīvotājiem pieejamo pakalpojumu grozu. Pašlaik ir 39 slimnīcas.

Izvērtējot slimnīcu sniegto informāciju par to izmaksām, ārstējot terapeitiskos pacientus, VM ir secinājusi, ka pašreizējais tarifs 115,6 latu apmērā nesedz izmaksas un slimnīcas nevar nodrošināt pacientiem nepieciešamo aprūpi.

Šis tarifs tiek attiecināts uz ļoti atšķirīgu diagnožu ārstēšanu, sākot no sirds slimībām līdz pat zarnu un kuņģa slimībām.

Arī Valsts kontrole pērn ziņojumā norādījusi, ka veselības aprūpes pakalpojumu tarifi nesedz faktiskās ārstēšanas izmaksas slimnīcās.

Tādējādi pakalpojumi netiek apmaksāti atbilstoši faktiskajai situācijai, kas likumsakarīgi noved pie slimnīcu zaudējumiem.

Pārskatot terapeitisko pacientu tarifu atbilstoši 2011.gada izmaksām un izskatot slimnīcu iesniegto informāciju, VM uzskata, ka tarifs ir jāpalielina līdz 185,9 latiem.

Tādējādi VM ir vajadzīgs papildu finansējums.

Šogad nepieciešami 10 257 965 lati, tomēr VM rosinās valdību šogad pārdalīt 300 tūkstošus latu no Zāļu valsts aģentūras peļņas atlikuma un vēl 300 tūkstošus latu no plānotā finansējuma starptautisko norēķinu par Latvijas iedzīvotājiem Eiropas Savienības dalībvalstīs sniegtajiem veselības aprūpes pakalpojumiem.

2013.gadā šāda pārdale nav iespējama, jo jāņem vērā, ka rēķini par pakalpojumu apmaksu nav vienmērīgi un atbilstoši ES regulām rēķinu apmaksa tiek veikta 18 mēnešu laikā no prasības iesniegšanas un atbilstoši gada izpildes prognozei, paskaidro VM.

Tādējādi papildus šogad nepieciešami 9 657 965 lati.

Savukārt no 2013.gada VM budžets jāpalielina par 9 057 965 latiem, jo VM plāno ietaupīt 1,2 miljonus latu no Latvijas Infektoloģijas centra reorganizācijas.

Ja papildu finansējums netiks piešķirts, lai šogad nodrošinātu stacionāro veselības aprūpi, ir jāmeklē alternatīvi risinājumi līdzekļu piesaistei tarifa optimāla apmēra noteikšanai. VM piedāvā būtiski samazināt stacionāro pakalpojumu sniedzēju skaitu, koncentrējot palīdzību un finanšu līdzekļus Latvijā tikai 10 slimnīcās, kā arī samazināt iedzīvotājiem pieejamo pakalpojumu grozu, piemēram, samazinot laboratoriskos un tādus vizuālās diagnostikas izmeklējumus kā rentgenoloģija, kodolmagnētiskā rezonanse, datortomogrāfija, ultrasonogrāfija, tādējādi ietaupītos līdzekļus novirzot tarifa celšanai.

Komentāri 2

aa

valdības uzdevums būtu palīdzēt cilvēkiem izdzīvot, uzlabot darbā sabendēto veselību, celt modernas slimnīcas, paplašināt iespējas ārstēties, bet izskatās, ka valdības uzdevums ir savu padevīgo (!!!) tautu iznīcināt. Un vēl pasakiet, ka tā nav.

pirms 9 gadiem, 2012.02.27 14:58

Veselība