Veselības nozares speciālisti aicina ievērot gripas profilakses pasākumus un ierobežot lielu publisku pasākumu apmeklēšanu

Veselības nozares speciālisti aicina ievērot gripas profilakses pasākumus un ierobežot lielu publisku pasākumu apmeklēšanu, aģentūru LETA informēja Sabiedrības veselības aģentūras (SVA) Sabiedrisko attiecību nodaļas darbiniece Elīna Sprūde-Nesenberga.

Vakar Valsts operatīvās medicīnas komisijas sanāksmē atbildīgo veselības nozares institūciju pārstāvji lēma par turpmāko rīcību saistībā ar valstī reģistrēto gripas epidēmiju un veselības nozares speciālisti aicina iedzīvotājus pasargāt sevi un apkārtējos no saslimšanas ar gripu. Gadījumā, ja cilvēks ir pēkšņi saslimis un viņam ir tādi simptomi kā galvassāpes, drudzis, paaugstināta temperatūra, kaulu "laušanas sajūta"', aizlikts deguns bez iesnām un sauss, rejošs klepus, kas trīs dienu laikā nemazinās, nepieciešams konsultēties ar savu ģimenes ārstu.

Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūras (VOAVA) speciālisti atgādina, ka gripas saslimšanas laikā iedzīvotājiem Rīgā un citās lielākajās pilsētās ir pieejami dežūrārsti, gadījumos, kad apmeklēt ģimenes ārstu nav iespējams. Nepieciešamības gadījumā dežūrārstu pieņemšanas laiki tiks pagarināti.

Kā ziņots, pagājušajā nedēļā Latvijā gripas izplatība sasniedza epidēmijas apjomu - vidējā saslimstība ar gripu bija 153 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem.

Pagājušajā nedēļā gripas gadījumi ir reģistrēti lielākajā daļā Latvijas - 16 teritorijās no 31 monitoringā ietvertās, bet gripas epidēmija ir reģistrēta Aizkraukles, Alūksnes, Daugavpils, Jelgavas, Preiļu, Rīgas un Tukuma pilsētās un rajonos.

Ar aizdomām par saslimšanu ar gripu slimnīcās pagājušajā nedēļā ievietoti 85 pacienti, slimnīcā ārstējas arī divi slimnieki ar gripas izraisītām komplikācijām.

SVA norādīja, ka, tāpat kā iepriekš, ar gripu slimo galvenokārt bērni vecumā līdz 15 gadiem, bet vismazāk slimo iedzīvotāji, kas vecāki par 65 gadiem. Ir samazinājies arī izglītības iestāžu apmeklējums: pagājušajā nedēļā bērnudārzus apmeklēja 67% audzēkņu, bet skolas - 86% audzēkņu.

Ar gripu var inficēties, ieelpojot gaisu, kas satur gripas vīrusus, vai lietojot priekšmetus, uz kuriem atrodas slimā cilvēka deguna un rīkles izdalījumi.

Lai izvairītos no saslimšanas ar gripu un citām elpceļu infekcijām, kā arī ierobežotu tālāku to izplatīšanos, speciālisti aicina pēc iespējas mazāk apmeklēt sabiedriskas vietas un pasākumus, izvairīties no cieša kontakta ar cilvēkiem, kuri ir slimi, regulāri vēdināt telpas, bieži mazgāt rokas, īpaši pēc klepošanas vai šķaudīšanas.

Klepojot vai šķaudot, deguns un mute jāaizsedz ar kabatlakatiņu, pēc lietošanas kabatas lakatiņš jāizmet. Tāpat jāskalo kakls un deguns ar kumelīšu, kliņģerīšu vai citu zāļu tēju.

SVA norāda: ja cilvēks ir saslimis ar gripu, viņam ir jāpaliek mājās un nav jāapmeklē darbs, skola vai publiski pasākumi.

Ar gripu slimam cilvēkam nepieciešams ievērot mieru, uzņemt daudz šķidruma, izvairīties no alkohola un tabakas lietošanas, kā arī lietot medikamentus gripas simptomu mazināšanai. SVA brīdina, ka gadījumā, ja ir augsta ķermeņa temperatūra un triju dienu laikā gripas simptomi nemazinās, slimniekam jāvēršas pēc palīdzības pie sava ģimenes ārsta.

Veselība