Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

"Ziemeļlatvija" vaicā: Vai obligātā veselības apdrošināšana izglābtu medicīnas nozari un pacientus Latvijā? 17

Juris Ezeriņš: Ieviest vajadzēja jau agrāk

Gunta Pētersone: Protestētu veseli cilvēki

Pirms pāris gadiem valdības līmenī tika apspriesta ideja par obligāto veselības apdrošināšanu Latvijā.

 

Toreizējais veselības ministrs Vinets Veldre plašsaziņas līdzekļiem izteicās, ka šādu jaunu maksājumu ieviešana veicinātu pacientu līdzatbildību par savu veselību un nodrošinātu papildus lielu naudu veselības aprūpē kopumā.

 

Toreiz tika lēsts, ka obligātā veselības apdrošināšana Latvijas iedzīvotājiem gadā varētu izmaksāt 120 līdz 160 latus, bet valsts garantētu apdrošināšanu varētu sniegt bērniem, pensionāriem un citām sociāli mazāk aizsargātām iedzīvotāju grupām.

 

Vai šobrīd, kad Latvijā līdzekļu trūkuma dēļ slimnīcas tiek slēgtas cita aiz citas, pacientiem rindā jāgaida uz plānveida operācijām un izmeklējumiem, tāds veselības nodoklis būtu glābiņš? Uzklausām ārsta un pacienta viedokli.

 

Juris Ezeriņš, ģimenes ārsts:

 

Par to jau sprieda krietni pirms Veldres, bet nevarēja vienoties. Ja Latvijā būtu ieviesta obligātā veselības apdrošināšana, tad tagadējās problēmas būtu vieglāk atrisināt. Igaunija to izdarīja.

 

 

Tur tagad ir tā, kā mēs gribētu, taču Latvijā tas vairs nav iespējams. Kam tad tagad ir nauda? Tur vajadzīgi diezgan lieli līdzekļi, nevis daži desmiti latu no cilvēka. Veselības apdrošināšanas pamatprincips ir tāds, ka veselais maksā par slimo. Ja šāda sistēma darbotos, tad veselības aprūpe būtu pieejamāka pacientiem.

 

 

Tagad valstī tiek atliktas plānveida operācijas, vai arī maksātspējīgiem pacientiem tās piedāvā veikt par maksu. Pacienti mazāk nāk pie ārsta, neārstē hroniskās slimības - neierodas pat pēc kompensējamu medikamentu receptēm. Cilvēki atliek veselības problēmas uz vēlāku laiku. Pieļauju, ka ar laiku būs vēl sliktāk.

 

 

Faktiski Latvijā jārunā par maksas medicīnu. Pacienti maksā par plānveida operācijām, izmeklējumiem, pat bērniem. Piemēram, ja rinda uz kādu izmeklējumu vai konsultāciju ir līdz decembrim, tad par naudiņu to piedāvā jau pēc dažām dienām vai nedēļas.

 

Gunta Pētersone, skolotāja, paciente

 

Iegūtu cilvēki, kuriem ir problēmas ar veselību, piemēram, hroniskas saslimšanas un kuriem bieži vajadzīga ārsta palīdzība. Tad obligātā veselības apdrošināšana ir drošības spilvens. Taču pretestība varētu būt no cilvēkiem spēka gados, kuriem nav veselības problēmu, jo sanāktu, ka viņi maksā par tiem, kuri slimo.

 

 

Otra problēma ir naudā, - vai cilvēkiem ir līdzekļi, lai varētu atļauties šādus maksājumus. Attīstītās valstīs ar augstāku algu līmeni tas noteikti nav slikti, taču mums Latvijā algas ir ļoti mazas, salīdzinot ar Eiropu un pasauli. Tāpēc šaubos, vai obligātā veselības apdrošināšana pašlaik būtu pareizākais variants. Viss atkarīgs no tā, cik liela varētu būt apdrošināšanas summa.

 

Taču, protams, man kā pacientei gribas drošību veselības aprūpē, jo šķiet, ka medicīnā ir haoss. Visvairāk satrauc speciālistu pieejamība un augstās maksas par speciālistu pakalpojumiem. Vai cilvēki spēs to samaksāt? Tā, manuprāt, ir galvenā problēma. Ģimenes ārsta pakalojumi maksas ziņā ir pieņemami.

Komentāri 17

neatbalstu tadu tak kurs to maksas reti kurais un kad uz ielas kads tev sabojas veselibu tad jaiesledz avarijas gaismas un jagida trotoara policija lai visu pievikse tisam jocigas radibas ko tik neizdoma

pirms 10 gadiem, 2009.08.19 09:44

tā tas ir

Pie mums visu taisa obligātu-kāda te vairs brīvība, kāda demokrātija? Eh tiešām jādodas uz USA ne tur auto ne veselība obligāti jādrošina-lūk tur ir brīvība lai ko arī mūsu pīļudīķa dažas pīles pēkšķētu.

pirms 10 gadiem, 2009.08.19 12:57

Neko neglābtu,jo viss ir izzagts un vēl turpina izzagt.

pirms 10 gadiem, 2009.08.19 12:59

trollis

nevajag aizmirst, ka maksas medicīnai nebūtu medicīna jāpaceļ no nulles, bet gan tā būtu papildus nauda, jo daudz kas nāca vēl savulaik mantojumā no psrs, arī nodokļos katram strādājošam ir iestrādāti nodokļi tai. Vienkārši ačgārnas saimniekošanas rezultātā un naudas sadalē šai nozarei nav līdzekļu, bet ir labas algas dažādos aufšas līmeņos, Rietumiem atbilstošas mašīnas, eiroremonti..
Nelaime drīzāk ir valdības nespējā stingri noteikt to neaizskaramo ieņēmumu daļu, kura paredzēta medicīnai.
Lai attistītu maksas medicīnu ir jāpārskata sociālais nodoklis.

pirms 10 gadiem, 2009.08.19 13:13

Maksāt par to, lai pendžas varētu gulēt slimnīcā mēnešiem, vajag vai nevajag?Nu nē, slimnīca nav kūrorts, lai maksā paši.Tā jau līdz šim aizņēma visas brīvās vietas, un tie, kam tiešām ārstēšanās bija vajadzīga, netika, jo nebija brīvu gultas vietu.

pirms 10 gadiem, 2009.08.19 13:23

trollis

nekas, būs aprūpes centrs vai veco ļaužu pansionāts un daži būs laimīgi (it īpaši ja tas būs privāts)

pirms 10 gadiem, 2009.08.19 13:36

Vai tik pie tās šprices Smiltenes slimnīcā nav ticis Birkenšteins? Simts punkti, ka pēc tadām mahinācijām viņš nākamajā Domē netiks. Ko tāds traktorists var saprast no medicīnas?

pirms 10 gadiem, 2009.08.19 14:20

26.08.09. plkst.14 Birkenšteins teiks atvadrunu slimnīcai un tās personālam.Cienīgs žests!!!

pirms 10 gadiem, 2009.08.19 17:47

*

Kas notiek ar SMiltenes slimniicu? Kaapeec Birkenshteins teiks atvadu runu? Kaads, luudzu, paskaidrojiet!Lai arii man nav labu laiku dariishanas ar aarstiem, tomeer situaacija mani interesee.

pirms 10 gadiem, 2009.08.19 23:16

.

http://www.ziemellatvija.lv/portals/veseliba/raksts.html?xml_id=9646

pirms 10 gadiem, 2009.08.19 23:23

Latviete-usa

ta tas ir........var jau nedrosinaties,bet kad pienak vecums un vajadziba pec medicinas,tad jarekinas ar milzum lielam izmaksam,radinam nupat vezi izgrieza-5T$,otreiz veica tadu pasu operaciju..neskaitami izmeklejumi un arsta vizites.

pirms 10 gadiem, 2009.08.20 04:14

...

Mūsu valdošie noteikti izzagtu, viņi vienkārši nav spējīgi rīkoties valstiski. Būtu atkal neskaitāmas aģentūras un savējiem viss bez maksas un dažiem algas oi,oi! Utt..
Visu vajag sākt pa jaunam. Visu vajag kopumā sakārtot. Darīt tā lai cilvēkiem gribētos maksāt veselības apdrošināšanu, lai viņi zinātu ka saņems palīdzību un būtu skaidri zināma maksa. Bet mūsējie gan jau atkal visu novedīs līdz absurdam.

pirms 10 gadiem, 2009.08.20 08:02

trolli

man gan šķiet, ka sociālo nodokli cilvēks maksā, lai, ja saslimts, būtu slimības lapa!!

pirms 10 gadiem, 2009.08.20 09:16

trollis

kas tad slimības lapai ir tik dārgs papīrs? :D

pirms 10 gadiem, 2009.08.20 11:21

nu-nu

Kāpēc tikai traktorists? Politiķis, stratēģis un 10 gadus visi arī viņu rajonā cienīja un godāja kā pirmo noteicošo personu! vai tad kādam žēl vai tagad palika? Lai saka paldies Smiltenes slimnīcas personālam un novēl atrast jaunas darba vietas, taču to viņi ir vismaz pelnījuši.

pirms 10 gadiem, 2009.08.21 10:32

Egons

Atsevišķs veselības nodoklis nav vajadzīgs! Citās valstīs obligātā veselības apdrošināšana un bezmaksas veselības aprūpe tiek finansēta galvenokārt no sociālā nodokļa,kā arī no progresīvā ienākuma nodokķla ieņēmumiem!

pirms 10 gadiem, 2009.09.28 12:13

Veselība