Ar groziņiem uz tualeti 4

Pērn augustā, kad biju Itālijā, sabiedriskajās vietās bija jālieto sejas maskas, bet, lai ieietu veikalā, apsargs mērīja temperatūru, obligāta prasība bija arī roku dezinfekcija. Vairākos gadījumos nācās uzgaidīt rindā, lai varētu iepirkties, jo jau toreiz bija noteikts cilvēku skaits, kas vienlaicīgi varēja atrasties telpās. Tā bija mana pirmā šāda pieredze, kas patiesībā radīja drošības sajūtu. 

Bet atceros, ka tad, kad pirmo reizi nācās Smiltenē, ieejot veikalā, uzlikt masku, bija dīvaini, mazliet pat kauns, kā tas tagad būs – savējie satiksies maskās, ko nekad dzīvē nav darījuši. Tie dīvainie skatieni pirmajās dienās... Protams, tagad jau šie ierobežojumi Latvijā kļuvuši par ikdienu. Neviens vairs neapspriež masku lietošanu. Taču joprojām aktualitāte ir pastiprinātie ierobežojumi tirdzniecības vietās un slēgtie nepārtikas preču veikali. 

Pēc pārtikas dodos uz veikalu pāri ielai, pārējo pasūtu internetā, man tas nesagādā grūtības. Drīzāk otrādi – uzzinu par aizvien labākiem interneta veikaliem ārvalstīs, kas ļauj ne tikai saņemt kvalitatīvu preci, bet arī ietaupīt. Šos vārdus nekad nevarētu teikt mana vecmāmiņa, jo viņa dzīvo laukos, kur nav šādu ērtību. Kopš bērnības atceros, ka viņa ar kaimiņiem reizi divās nedēļās brauca uz Smilteni uz veikaliem. Tas bija liels notikums. Tā lauku cilvēki dara joprojām.

Pagājušajā nedēļā man piezvanīja seniore, kura dzīvo vienā no Smiltenes novada pagastiem. Viņa pastāstīja, cik pazemota sajutās, iepērkoties tirdzniecības centrā Smiltenē. Līdzīgi kā savā laikā mana vecmāmiņa, tā arī šī kundze kopā ar paziņu atbrauca uz Smilteni katrs savās darīšanās. Viņa –  sapirkt visu nepieciešamo ledusskapim un sadzīvei. Tam bija jābūt priecīgam notikumam, jo varēja tikt pie tā, kas vietējā lauku veikaliņā ne vienmēr ir pieejams. “Pēc norēķināšanās pie kases savus pirkumus ieliku skapītī, lai ar brīvām rokām varētu piezvanīt paziņai un pateikt, ka var braukt man pakaļ. Tajā pašā brīdī pie manis pienāca apsardze un prasīja, kur mans groziņš. Teicu, ka atstāju pie kases. Tā nedrīkstot! Bez iepirkumu groza nedrīkstēju aiziet arī līdz veikalā esošajai tualetei. Tā arī sēdēju tualetē ar savu groziņu. Cik tālu mēs esam nonākuši? Kur vēl pazemojošāk? Pēc pārdzīvotā vairs uz veikalu negribas braukt,” telefonsarunā stāstīja seniore.

Zināms, ka šos noteikumus un ierobežojumus nenosaka komersants, tie ir valstiska līmeņa lēmumi. Nešaubos, ka arī veikalnieki un tie paši apsargi ir izjutuši negatīvu, neiecietīgu attieksmi no pircēju puses. Katrs dara savu darbu. Taču, cik svarīgi ir nezaudēt cilvēcību visā šajā ārprātā! Iztēlojoties, ka tās sievietes vietā tikpat labi varēja būt mana vecmāmiņa, sirds sažņaudzas. Nereti šādās situācijās nebūtu rūgtuma piegaršas, ja mēs otru uzrunātu ar pozitīvu attieksmi, nevis pārmetumiem. Varbūt ņemsim piemēru no viena puiša – pārdevēja “top!” veikalā, kurš pie kases apmeklētājiem novēl jauku dienu. Tas ir tik maz un tajā pašā laikā daudz! Un paldies pensionārei, kura pastāstīja, kā jūtas, nevis ar šo nepatīkamo sajūtu turpināja sadzīvot.

Komentāri 4

bezugunsnavdumu

Apsargi sajutās sevī varoņus. Pilnīgie nekas, bez izglītības un nākotnes, izņemot būdas sargāšanu līdz pensijai, iedomājas par cilvēku likteņlemējiem. It neko nezin no likumiem, neorientējas tajos, un negrib neko mainīt sevī. Staigāt pa rindām ārpus kovida laikmeta - dzīves sapnis.
Tikai tantiņām drosmes piesieties ir. Vīram jaudas trūkst, jo vīrs sūtīs trīs mājas.
Būvobjektos darba roku trūkst, atbrīvojiet vietas pirmspensijas cilvēkiem, kur atsēdēt siltumā!
Ejiet beidzot strādāt!

pirms 2 mēnešiem, 2021.02.27 12:51

bezugunsnavdumu

No laipnības arī protams, ka ne miņas, staigājot pa rindām tāda nebija vajadzīga.
Truli pieiet pie tantiņām, un, truli bez sasveicināšas un atvainošanās, uzjautāt, kur groziņš.
Pie vīra tā pieet pretī var saņemt pret jautājumu, a pa muti, ir bail.

Laiks neatbalstīt tīklus, bet mazos vēl palikušos komersantus. Lai tīkli sargā groziņus.

pirms 2 mēnešiem, 2021.02.27 12:55

olekts

Es nesaprotu, kas pazemojošs ir prasībā uz tualeti iet ar groziņu? Tas nav izdomāts, lai kādu pazemotu, bet lai pēc groziņa skaita kontrolētu ierobežoto cilvēku skaitu veikalā. Viss saprotami un kopējas drošības labā. Cita lieta, ja apsargs šo prasību izteica aizvainojoši, rupji, bet par to šajā rakstā nekas nav pieminēts.

pirms 2 mēnešiem, 2021.02.28 10:18

duksis4x4

Smiltene "Centra TOP"... pie ieejas paņemu "TOP" groziņu, aizeju līdz WC, neredzu kur to nolikt, nu nekas, bet pie veikala "Drogas" ieejas to man jānoliek ārpusē, jo to apmeklēt drīkstu ar viņu groziņu. Pa to laiku mans "TOP" groziņš ir aizgājis nezināmā virzienā. Nākas iet atpakaļ uz ieeju pēc groziņa, bet apsargs mani noķer pa ceļam bez groziņa (esmu pārkāpējs) :))

pirms 2 mēnešiem, 2021.02.28 12:35

Viedokļi